Průzkum: Češi podporují spojení práva a fondů nejméně ze zemí EU

Více než tři čtvrtiny obyvatel zemí Evropské unie podporují myšlenku, aby unijní instituce spojily čerpání společných peněz s dodržováním principů právního státu. Nejnižší podporu ze všech států má tato podmíněnost u Čechů. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil Evropský parlament.

Většina obyvatel unijních zemí si podle sondáže provedené společností Kantar myslí, že by "sedmadvacítka" měla mít v době hospodářské krize způsobené covidem-19 ve společném rozpočtu více peněz.

Evropský parlament v současnosti vyjednává s členskými státy o tom, zda a jak bude spojeno čerpání z budoucího sedmiletého rozpočtu a fondu pokrizové obnovy ekonomik s dodržováním principů demokracie a právního státu. Europoslanci usilují o co nejpřísnější podmíněnost, zatímco velká část členských zemí je pro volnější verzi. Maďarsko a Polsko, s nimiž vedou unijní orgány řízení kvůli porušování evropských hodnot, naproti tomu hrozí vetem celého balíku o objemu přes 1,8 bilionu eur (více než 50 bilionů korun), pokud podmínka zcela nezmizí.

Podle vůbec prvního průzkumu, který si EP nechal na toto téma vypracovat, spojení hodnot a peněz podporuje celkově 77 procent obyvatel EU. V každé z unijních zemí včetně Maďarska a Polska je pro nejméně 70 procent. Výjimku tvoří pouze Česko, kde je "určitě či spíše pro" 59 procent lidí.

Online průzkum se uskutečnil v unijních státech na přelomu září a října na vzorku téměř 25.000 lidí. Mírná většina - 54 procent - respondentů souhlasí s názorem, že by EU měla mít větší společný rozpočet na dobu, kdy se bude vyrovnávat s následky pandemie. Více než dvoutřetinovou podporu má tento postoj v jihoevropských státech nejvíce zasažených jarní vlnou pandemie.

Naopak ve státech tradičně vyznávajících přísnější fiskální přístup, jako je Rakousko, Nizozemsko a skandinávské země, by bylo pro posílání dalších peněz do unijní kasy pouze okolo třetiny lidí. V Česku je poměr mezi zastánci a odpůrci zvětšování rozpočtu EU podle průzkumu zcela vyrovnaný.

Související

Více souvisejících

evropský parlament češi EU (Evropská unie) průzkumy eurofondy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy