Rakousko se přepočítalo. Indexace přídavků na děti cizinců úspory nepřinesla

Takzvaná indexace přídavků na děti pracujících cizinců, tedy jejich přizpůsobení úrovni obvyklé v zemi jejich původu, nepřineslo Rakousku očekávané úspory. Stát díky opatření loni ušetřil zhruba 62 milionů eur (přes 1,5 miliardy korun), zatímco předchozí pravicová vláda kancléře Sebastiana Kurze si od něj slibovala roční úsporu ve výši 114 milionů eur.

Vyplývá to podle deníku Die Presse z parlamentní interpelace opoziční liberální strany NEOS. Dalším důsledkem je, že z práce v Rakousku odešlo například mnoho pečovatelek z východní části EU.

Na základě indexace dostávají lidé z jiných zemí Evropské unie, kteří pracují v Rakousku, od rakouského státu na děti žijící v jejich vlasti přídavky odpovídající životním nákladům v zemích původu. Výsledkem je především to, že pracovníci z chudších členských zemí včetně Česka či Slovenska dostávají od ledna na své děti žijící ve vlasti méně peněz, zatímco zaměstnanci ze skandinávských zemí, Nizozemska či Švýcarska, kterého se opatření rovněž týká, naopak více.

Dávky pro vymezenou skupinu dětí jsou "indexovány" od 1. ledna 2019. Loni se týkaly zhruba 137.100 dětí a vyplaceno podle nové úpravy bylo dohromady 213 milionů eur. V roce 2018, tedy před indexací, bylo vyplaceno 275 milionů eur 133.000 dětem žijícím v jiných státech EU s rodičem pracujícím v Rakousku.

Statistiky o tom, na kolik dětí ve které zemi se dávky vztahují, jsou podle Die Presse vedeny jen u rodin, kdy jeden z rodičů pracuje v Rakousku a druhý je s dítětem ve vlasti a nepracuje. V těchto případech náleží dětem přídavky v plné výši. Dohromady je jich 28.610 a z toho 9299 žije v Maďarsku, 4126 na Slovensku, 3152 v Rumunsku a 2686 v Německu. Mnoho takových dětí je i v Polsku, Slovinsku, Česku a Chorvatsku, píše rakouský list.

Kriticky se vůči indexaci staví Evropská komise, podle níž není opatření slučitelné s unijním právem. Zaměstnanci z jiných zemí, kteří platí rakouskému státu stejné odvody jako místní, musí také dostávat stejné dávky, argumentuje komise, která nyní musí rozhodnout, zda věc postoupí Soudnímu dvoru EU.

Indexace se týká hlavně mnoha pečovatelek ze zahraničí, které si Rakušané najímají vzhledem k tomu, že jejich služby jsou levnější než služby rakouských ošetřovatelek. "Myslím, že 3000 až 5000 Slovenek už to vzdalo," míní Klaus Katzianka, šéf agentury, která zprostředkovává zahraniční pečovatelky do Rakouska.

Vzhledem k "ostudnému" odměňování této práce ve výši kolem 2,50 eura za hodinu jsou pro ženy právě dávky na děti podle Katzianky často rozhodující. Katzianka rovněž podporuje Slovenku, která kvůli zkrácení dávek na děti přišla o 71,77 eura měsíčně, a obrátila se na rakouské soudy. Žaloba má dobré vyhlídky na úspěch, domnívá se vídeňský profesor práv Franz Marhold.

Související

Více souvisejících

Rakousko Cizinci děti

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy