Konec Británie jakou známe? Skotsko má kvůli brexitu opět zaječí úmysly

Kampaň k blížícím se britským předčasným volbám jede na plný plyn i ve Skotsku. Většina jeho obyvatel hlasovala v referendu o vystoupení z EU proti, a tudíž se nelze divit, že současná situace nahrává separatistům, zvlášť když se brexit jeví jako nevyhnutelný. Informoval o tom server Politico.eu.

V roce 2017 porazil kandidát Skotské národní strany Stephen Gethins ve volebním obvodu North East Fife na východním pobřeží Skotska o pouhé dva hlasy svojí soupeřku z Liberální demokracie Elizabeth Richesovou. Zastává tedy nejslabší mandát v celém Spojeném království. Tentokrát je to ale jiné a skotští národovci doufají, že jim antibrexitové nálady a s nimi související snahy o nezávislost přinesou větší podporu.

"Brexit už klepe na dveře," varoval poslanec Skotské národní strany Stephen Gethins. Největší město v North East Fife St. Andrews je proslulé jak golfem, tak i jednou z nejstarších univerzit na světě. Ta zaměstnává nejen tamní obyvatelstvo, nýbrž i dojíždějící ze sousedního Dundee. Tomu by však v případě tvrdého brexitu a s ním souvisejícím omezením svobody pohybu mohl být konec.

Liberální demokraté, jejichž kandidáti oslovují své voliče proevropskou politikou, by sice mohli získat podporu i ve Skotsku, jehož obyvatelé brexit odmítli. Nicméně Skotská národní strana slibuje to samé, ale zároveň se snaží otevřít téma nového referenda o nezávislosti. Navíc je důležité připomenout, že si Skotové uvědomují nevyhnutelnost opuštění EU vzhledem k rostoucím preferencím Konzervativní strany.

Pokud by si Skotsko odhlasovalo odtržení od Spojeného království, mohlo by do EU vstoupit jako samostatná země. Referendum o vystoupení z EU, které se konalo v červnu 2016, ukázalo jasný rozdíl mezi Skotskem a zbytkem Velké Británie. Jen 38 % zúčastněných hlasovalo pro brexit. Gethins si proto myslí, že by případné opuštění EU proti vůli většiny Skotska mohlo být vodou na mlýn národovcům. Stejného názoru jsou i Zelení.

Další z nových podporovatelů Skotské národní strany je bývalá liberálně demokratická církevní hodnostářka Frances Melvillová. Britský postoj vůči EU tedy opravdu znepokojuje čím dál víc Skotů. Liberální demokraté se sice jasně staví proti brexitu, ale zároveň jsou proti nezávislosti Skotska. Například jejich kandidátka za North East Fife a bývalá policejní důstojníce Wendy Chamberlainová. "Hlavní prioritou by měl být brexit, protože ten je momentálně největší hrozbou," nechala se slyšet Chamberlainová.

Pokud jde o květnové volby do Evropského parlamentu, tak tam se Liberální demokracie, která je momentálně jedním z nejsilnějších protibrexitových hlasů, umístila na druhém místě ihned v závěsu za Stranou pro brexit Nigela Farageho. Volební systém do Dolní sněmovny Spojeného království nicméně znevýhodňuje malé strany. Proto jim nejsou jejich voliči věrní a často se uchylují k těm tradičním.

I to je možná další z důvodů, proč by ve Skotsku mohli mít větší podporu národovci. Tamní eurohujeři zřejmě nevěří, že se liberálním demokratům podaří obhájit více než 20 mandátů, a tudíž zamezit brexitu. Otázkou nicméně zůstává, jaké budou mít Skotové naděje na konání dalšího případného referenda o autonomii. Skotsko bylo v letech 843-1701 nezávislým státem. Království Velké Británie vzniklo až s podpisem Zákona o unii ze strany skotského parlamentu.

To, čeho se skotští voliči nejvíc bojí, je také rétorika Liberálních demokratů, kteří se staví odmítavě k referendu o samostatnosti. Někteří totiž očekávají, že jejich voliči raději podpoří Konzervativní stranu Borise Johnsona, který se nechal slyšet, že Skotům žádné další hlasování o nezávislosti na Londýně neschválí. Ten se také vzhledem k výsledkům aktuálním průzkumů stane s velkou pravděpodobností znovu britským premiérem. 

Související

Více souvisejících

Skotsko Velká Británie Brexit Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP)

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy