Rusko ovlivňuje britskou politiku? Utajování zprávy je ostudné, zlobí se Clintonová

Podle bývalé americké ministryně zahraničí a neúspěšné prezidentské kandidátky Hillary Clintonové je "nevysvětlitelné a ostudné", že britská vláda stále nepovolila zveřejnění parlamentní zprávy o možném ovlivňování britské politiky ze strany Ruska.

Někdejší první dáma Spojených států se takto dnes vyjádřila v rozhovoru se zpravodajskou společností BBC. Zpráva členů Dolní sněmovny souvisí s posledními britskými volbami i s referendem o členství v Evropské unii. Vláda odmítá, že by její publikaci účelově zablokovala kvůli nadcházejícím volbám.

Podle Clintonové existuje řada důkazů o tom, že Rusko se zaměřilo na brexitové referendum podobně, jako tomu podle amerických tajných služeb bylo v případě posledních prezidentských voleb v USA. Clintonovou v nich porazil republikánský kandidát Donald Trump, přičemž Rusko se podle závěrů zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera do voleb "plošně a systematicky" vměšovalo.

"Považuji to za nevysvětlitelné, že vaše (britská) vláda nechce zveřejnit vládní zprávu o ruském vlivu. Nevysvětlitelné a ostudné," řekla bývalá šéfka americké diplomacie ve vysílání BBC Radio 5 live. Všichni britští voliči si podle ní zaslouží možnost znát závěry zákonodárců ještě před tím, než půjdou 12. prosince volit nový parlament. To už se ale s největší pravděpodobností nestane, ani kdyby nyní Downing Street publikaci zprávy dala zelenou. Oficiálně ji totiž může zveřejnit pouze dolní komora parlamentu, a ta byla minulý týden rozpuštěna.

Výbor Dolní sněmovny pro bezpečnost a tajné služby na dokumentu pracoval 18 měsíců a vládě ji ke schválení předložil 17. října. Původně se čekalo, že bude zveřejněn na začátku minulého týdne. Podle britských médií mimo jiné obviňuje Rusko ze špionáže, podvratné činnosti a snahy ovlivňovat demokratická hlasování. Obsahuje například vyjádření britských tajných služeb ohledně ruských aktivit kolem referenda z června 2016, v němž Britové odhlasovali odchod své země z EU. Podle opozice vláda zveřejnění těsně před parlamentními volbami zablokovala, protože zpráva vypovídá o tocích ruských peněz směřujících do Konzervativní strany.

Členové vlády odmítají, že by publikaci zdržovali, materiál podle nich musí projít složitým schvalovacím procesem. "Je zcela normální, že zprávy, jako je tato, procházejí obdobím prověřování, které zabere několik týdnů," řekl dnes v televizi ITV náměstek ministra financí Rishi Sunak.

Zveřejnění dokumentu přitom již odsouhlasily britské bezpečnostní složky. Podle informací BBC proti odtajnění závěrů nevzneslo námitku žádné ministerstvo ani jiná vládní instituce a záležitost tedy má v rukách pouze premiér Boris Johnson a jeho tým.

Související

Bill Clinton Rozhovor

Od Clintonova impeachmentu uplynulo 25 let. Aféra Lewinská vypukla spíše náhodou, naznačuje Pondělíček

Uplynulo čtvrtstoletí od začátku neúspěšného pokusu o odvolání amerického prezidenta Billa Clintona z úřadu. Impeachment zahájený 7. ledna 1999 vyvolalo odhalení Clintonova poměru s někdejší stážistkou v Bílém domě, Monikou Lewinskou. V jistém smyslu se jednalo spíše o náhodu, Clinton byl totiž původně vyšetřován kvůli údajným machinacím v aféře Whitewater, kterou opoziční Republikánská strana prezentovala jako druhý Watergate, vysvětluje Jiří Pondělíček. Historik a amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že i z tohoto důvodu se lhaní o mimomanželském vztahu rázem jevilo jako slabý důvod k sesazení hlavy státu, a tak celá situace namísto demokrata Clintona nakonec poškodila spíše republikány.

Více souvisejících

Hillary Clintonová Velká Británie Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 4 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 17 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy