Salvini v době pandemie ztrácí popularitu, do novin se pokusil dostat zoufalým způsobem

Pandemie covidu-19, kvůli níž přijaly vlády omezení volného pohybu i ekonomické činnosti, díky čemuž se mnohde podařilo šíření nákazy stabilizovat, překreslila v některých zemích politické mapy. Například v Itálii vzrostla podpora voličů premiérovi Giuseppemu Contemu, zatímco radikálně pravicový opoziční politik Matteo Salvini podle průzkumu z minulého týdne výrazně ztratil.

Jako zoufalý pokus dostat se na stránky novin hodnotí někteří akci exministra vnitra Salviniho, který tento týden s černou rouškou lemovanou barvami italské vlajky strávil s několika desítkami zákonodárců své strany noc v budově Senátu. Informuje o tom server nextquotidiano.it.

Chtěl tak protestovat proti podle něj nedostatečným krokům vlády na záchranu ekonomiky zasažené omezeními kvůli pandemii. Také ale potřeboval získat pozornost, když nemůže pořádat mítinky v ulicích, napsal v pátek deník La Vanguardia.

Podle průzkumu veřejného mínění, který zveřejnil v neděli deník Corriere della Sera a který provedla ho společnost Ipsos, klesla za poslední měsíc Salvinimu podpora z 31 na 25 procent. Poprvé od loňských voleb do Evropského parlamentu (EP) se tak dostal pod 30procentní podporu voličů. Loni v červenci měl tento protiimigrační politik podporu i kolem 38 procent.

Naopak Conteho v posledním průzkumu podpořilo 66 procent dotázaných, přitom před dvěma měsíci měl premiér v průzkumech asi 48procetní podporu.

"Někdo jako Salvini potřebuje náměstí, kontakt s lidmi. Je zřejmé, že bez toho a v době krize, která nahrává spíše vládnoucím politikům, je v obtížné situaci," míní politolog Giovanni Orsina. "Tím aktem (přenocování v parlamentu) se snaží připomenout, že jeho Liga existuje," uvedl Lorenzo Pregliasco, autor knihy Fenomén Salvini.

Když protestní akci v obou komorách parlamentu sedm desítek zákonodárců Ligy ukončilo, Salvini prohlásil, že bude v protestu pokračovat, pokud vláda nebude řešit nynější krizi správně. "Krásný Svátek práce, budete-li vy s námi, budeme i my s vámi, Italové na prvním místě," vzkázal v pátek Salvini voličům.

Už dříve prohlásil, že je připraven "manifestovat na náměstích s rouškami a s dodržováním bezpečných rozestupů". Podle analytiků deníku La Vanguardia je ale jeho strategie zmatená. Nejprve žádal ponechat volný pohyb, poté volal po uzavření celé Itálie a posléze zas vyzýval vládu, aby povolila "chodit ven, pracovat a vydělávat".

A zatímco Salvini v průzkumech ztrácí, jiná radikální pravice získává. Předsedkyně krajně pravicové formace Bratři Itálie Giorgia Meloniová by dostala podle posledního průzkumu 12 procent hlasů, což je téměř dvojnásobek, než její strana získala loni v květnu ve volbách do EP.

Související

Více souvisejících

Matteo Salvini (Liga severu) Giuseppe Conte Itálie průzkumy Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy