Sankce EU vůči běloruskému režimu stále závisí na souhlasu Kypru

Kypr je jako poslední stát Evropské unie připraven kývnout na sankce vůči činitelům běloruského režimu. Při příchodu na dnešní jednání unijních ministrů zahraničí to řekl kyperský ministr Nikos Christodulides. Jeho země však chce podporu od ostatních členských států pro tvrdší přístup vůči Turecku za průzkumnou těžbu u kyperských břehů.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell podotkl, že EU podporuje požadavek na svobodné volby v Bělorusku. Neuvedl však, zda dnes očekává konečnou shodu na přijetí postihů.

Země EU neuznaly výsledek srpnových běloruských voleb, v nichž obhájil mandát autoritářský vládce Alexandr Lukašenko. Podle unie nebylo hlasování demokratické a spravedlivé a Lukašenkův režim tvrdým potlačováním následných protestů porušuje lidská práva.

Borrell dnes zopakoval, že unie neuznává Lukašenka jako prezidenta a podporuje vypsání nových voleb. "Situace se dále zhoršuje a režim pokračuje v potlačování poklidných protestů," prohlásil před začátkem jednání Borrell. Ministři se podle něj ráno sešli s jednou z vůdkyň běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou, která je podrobně informovala o nejnovějším vývoji v zemi.

Diplomaté očekávají, že zásadním bodem dnešního ministerského jednání bude snaha většiny zemí přesvědčit Kypr, aby kývl na sankce vůči Minsku. Nikósie sice v principu postihy proti běloruským činitelům schvaluje, avšak za svůj souhlas požaduje potrestání Turecka za těžební aktivity poblíž území Kypru a řeckých ostrovů.

"Skutečně věřím, že (unijní) diplomacie není zablokovaná, jsem tady a jsem připraven schválit politické rozhodnutí, které jsme přijali na neformálním ministerském jednání," prohlásil kyperský ministr s odkazem na srpnovou berlínskou schůzku. Na té se zástupci vlád členských zemí EU předběžně dohodli na postizích vůči běloruským činitelům odpovědným za volební manipulace a potlačování protestů, krok však ještě musí formálně schválit.

Kypr podle svého ministra chce, aby EU přišla s "konzistentní reakcí na porušování územní suverenity a svrchovaných práv členských zemí". Podle diplomatů bude klíčové, zda se Kypr spokojí se společnou reakcí přijatelnou pro všechny státy. Dosud navrhovaný seznam několika jmen jedinců a společností, o něž by se měl rozšířit již existující rámec postihů za těžbu, neměl zdaleka jednoznačnou podporu.

"Sankce jsou důležité pro náš boj, protože jsou součástí tlaku, který by mohl takzvané (běloruské) úřady přimět k dialogu s opozicí," řekla po jednání s představiteli unijních zemí novinářům Cichanouská s tím, že přesvědčovala ministry o potřebnosti postihů týkajících se minského režimu.

Kromě zástupců vlád se Cichanouská sešla také s šéfem Evropského parlamentu Davidem Sassolim, který zdůraznil podporu většiny europoslanců pro potrestání Lukašenka a jeho lidí. "Jediným řešením je podle nás poklidné předání moci," konstatoval po setkání Sassoli.

Happy to welcome Svetlana Tikhanovskaya and to see that she is safe. The @Europarl_EN rejects the result of the last elections and will continue to support the people of #Belarus. The only viable solution is a peaceful transition of power. https://t.co/LxoTeuSNBU pic.twitter.com/vmpYGKatO9

— David Sassoli (@EP_President) September 21, 2020

Na rychlé přijetí sankcí proti Minsku naléhají zejména pobaltské státy či Polsko, které navrhují dopsat na seznam i Lukašenkovo jméno. To však s odkazem na snahu o dialog s běloruským vládcem část států nepodporuje.

Unijní země čelí kvůli neschopnosti shodnout se na běloruských sankcích tlaku ze strany Evropského parlamentu, ráznější přístup požaduje i řada nevládních organizací. Stoupenci běloruské opozice dnes v poledne chystají demonstraci na náměstí před budovou EP.

Související

Více souvisejících

Bělorusko EU (Evropská unie) sankce Josep Borrell Kypr Svjatlana Cichanouská David Sassoli (předseda EP)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy