Sasko zavírá bary a vánoční trhy, neočkované čeká zákaz nočního vycházení

Sasko kvůli rychlému šíření nákazy koronavirem ruší vánoční trhy, zavírá kluby, bary a také kulturní a sportovní zařízení. Dnes večer to po jednání vlády oznámil saský premiér Michael Kretschmer, který epidemickou situaci v Sasku označil za krajně dramatickou. V nejpostiženějších regionech bude platit zákaz nočního vycházení pro neočkované. Rázná opatření začnou platit od pondělí a potrvají nejméně do 12. prosince.

"Svobodě bez odpovědnosti se říká egoismus," řekl Kretschmer. "Omezení, která zavádíme, jsou těžká pro naši vlast, ale jsou nezbytná," uvedl. "Ještě před pěti dny jsme měli situaci v nemocnicích pod kontrolou a včera už jsme museli uvažovat o překládání pacientů," dodal saský premiér.

Opatření, která Kretschmer nenazval uzávěrou, ale opět použil termín covidový vlnolam, dolehnou především na neočkované. Ti s výjimkou supermarketů a drogerií nebudou smět do obchodů a restaurací. V okresech, kde sedmidenní průměr nových případů na 100.000 obyvatel přesáhne 1000, nebudou smět neočkovaní od 22:00 do 06:00 následujícího dne vycházet z domova bez pádného důvodu. Celosaský průměr je k dnešku 593,6. Sedmidenní incidenci vyšší než 1000 mají dva saské okresy, jeden z nich - Saské Švýcarsko-Východní Krušnohoří - přímo hraničí s Českem.

Pro všechny bez rozdílu se zavřou volnočasové a kulturní instituce. Sportovní zařízení budou dostupná jen pro školní výuku a pro profesionální sportovce. Zrušeny už podruhé budou i vánoční trhy. Prodej rozlévaného alkoholu na veřejnosti se rovněž zakazuje.

Zatímco do restaurací se neočkovaní nedostanou, pro vstup do kostelů je výjimka zachována, lidé bez vakcíny ale budou potřebovat test.

"Školy zavírat nebudeme, to je naše priorita," řekl Kretschmer. Školky a základní školy budou nicméně fungovat v omezeném režimu. Pro žáky až do Vánoc bude pozastavena povinná docházka, děti se tak budou moci učit doma, pokud o to rodiče budou mít zájem. Školáky nadále čeká nejméně třikrát týdně testování na koronavirus.

Související

Více souvisejících

Německo Michael Kretschmer (saský premiér)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy