Saský premiér Kretschmer varoval před nákupy a lyžováním v Česku

Saský premiér Michael Kretschmer žádá, aby lidé kvůli pandemii nemoci covid-19 nejezdili nakupovat, tankovat a lyžovat do České republiky. Prohlásil také, že zemské úřady budou důsledněji kontrolovat dodržování povinné karantény.

Sasko rovněž požádá spolkovou policii o častější namátkové kontroly na pomezí s Českem a Polskem. Přeshraniční cesty za nákupy jsou zakázané, někteří lidé ale omezení nerespektují. Sasko dnes kvůli vážné epidemické situaci rozhodlo o dalším zpřísnění hygienických podmínek.

Kdo do Česka odjede, bude po návratu muset podle Kretschmera nejméně do desetidenní karantény. "Toto pravidlo budeme vymáhat," řekl po pondělním jednání se zástupci hospodářských odvětví. Saský premiér k dodržování pravidel vyzval Sasy v době, kdy německá média včetně nejčtenějšího deníku Bild poukazují na to, že do Saska za nákupy stále jezdí Češi, ačkoli takové cesty již nejsou povolené.

Saská vláda chce navíc požádat spolkovou policii, která má na starosti ostrahu hranic, aby na pomezí s Českem a Polskem prováděla častější namátkové kontroly. Pokud spolková policie zjistí případy možné porušení karanténních pravidel, pokuty neuděluje, ale předává informace hygieně. Spolková policie ČTK sdělila, že pokuty v této oblasti jsou v pravomoci zemských úřadů, tedy i místní hygieny.

Sasko si nyní v počtu nových případů na 100.000 obyvatel během sedmi dní vede z celého Německa nejhůře. Podle statistiky Institutu Roberta Kocha (RKI) je v Sasku 319 nových případů na 100.000 obyvatel během sedmi dní. V žádné jiné německé zemi tento ukazatel nepřesahuje hodnotu dvou set. Dva saské okresy, Budyšín a Saské Švýcarsko-Východní Krušnohoří, které hraničí s Českem, hlásí přes 500 nových případů na 100.000 obyvatel během sedmi dní.

Nákaza koronavirem se v Německu s 83 miliony obyvatel v uplynulých 24 hodinách potvrdila podle RKI u 14.054 lidí a dalších 423 osob s onemocněním covid-19 zemřelo. V Sasku, kde žijí čtyři miliony lidí, za pondělí přibylo 1469 nových případů a dalších 15 lidí zemřelo na komplikace související s infekcí.

Kvůli dramatické situaci se Sasko rozhodlo ještě více zpřísnit stávající omezení.Již nyní je v Sasku omezen volný pohyb za sportem a procházkami do vzdálenosti 15 kilometrů od bydliště v těch okresech, které vykazují více než 200 nových případů na 100.000 obyvatel během sedmi dni. Takových okresů je v Sasku většina včetně metropole Drážďan. Omezeny je v těchto okresech také prodej a konzumace alkoholu na veřejnosti.

Mezi dnes ohlášená nová opatření, která vstoupí v platnost v pondělí, patří uzavření škol a školek. Od pondělí 14. prosince se tak školáci budou podobně jako na jaře učit z domova. Zavřou se také obchody, které nenabízejí zboží každodenní potřeby. Prodej vánočních stromků je ale povolen, fungovat mohou i kadeřnictví.

V Sasku bude rovněž zpřísněno chystané uvolnění mezi Vánocemi a Novým rokem. Uvolnění, kdy se bude moci v soukromí sejít až deset lidí z vícero domácností, bude platit jen od 23. do 27. prosince. Současné pravidlo setkávání limituje na pět lidí z nejvýše dvou domácností.

Ačkoli se saská vláda nedohodla na zákazu demonstrací, plánovaný sobotní protest v Drážďanech proti karanténním opatřením byl dnes radnicí zapovězen. Radnice to zdůvodnila složitou epidemickou situací. Na akci, kterou svolalo hnutí Querdenken (Nekonvenční myšlení), se podle listu Sächsische Zeitung chystali i čeští radikálové. Hnutí se proti postoji drážďanské radnice chce bránit soudní cestou.

Související

Petr Fiala

Fiala podepsal s Kretschmerem memorandum o spolupráci Česka se Saskem

Český premiér Petr Fiala a jeho saský kolega Michael Kretschmer dnes v Drážďanech podepsali memorandum o strategických projektech, zaměřených mimo jiné na získávání lithia. Dokumentem se Česko a Sasko hlásí ke spolupráci při posílení surovinové, energetické a palivové bezpečnosti a soběstačnosti, ke spolupráci v oblasti vědy a výzkumu, k utužení přeshraniční spolupráce při ochraně klimatu, snižování emisí a ke spolupráci při transformaci průmyslu a získávání strategických surovin, zejména lithia.
Petr Fiala

Fiala s Kretschmerem hovořili o budování terminálu na zkapalněný zemní plyn v Německu

Český premiér Petr Fiala (ODS) dnes se svým saským protějškem Michaelem Kretschmerem hovořili o budování terminálu na zkapalněný zemní plyn v Německu. Zájmy Česka, které usiluje o odstranění závislosti na ruských surovinách, a východních německých zemí jsou v té záležitosti shodné, řekl po dnešní hodinové schůzce v Praze novinářům Fiala.

Více souvisejících

Michael Kretschmer (saský premiér) Německo Česká republika hranice Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 52 minutami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy