Severní Kypr otevřel přímořské "město duchů" Varoša, opuštěné bylo od roku 1974

Severní Kypr dnes pro veřejnost otevřel část někdejšího přímořského letoviska Varoša, které bylo opuštěné od turecké invaze v roce 1974, uvedla agentura Reuters. Krok severokyperských činitelů má podporu Ankary, jižní řecká část Kypru však krok odsoudila, píše agentura Reuters.

"Rozhodnutí Turecka a okupačního režimu zpřístupnit část uzavřeného města... je nelegální a je jasným porušením mezinárodního práva a usnesení Rady bezpečnosti OSN," uvedl prezident Kypru Nikos Anastasiadis k situaci kolem "města duchů", jež leží v severní části rozděleného Kypru.

Do Varošy, opuštěného předměstí Famagusty, dnes policie skrz kontrolní stanoviště vpouštěla civilisty v rouškách. Před rozdělením Kypru bylo místo vyhledávanou destinací turistů i filmových celebrit. Dnes je více než stovka tamních hotelů zchátralá a vchody do nich jsou zarostlé trávou.

Kyperští Řekové museli po turecké invazi na Kypr v roce 1974 z Varošy odejít; tehdy ve městě žilo asi 40.000 obyvatel. Legálně jim tam dodnes podle OSN patří pozemky či byty.

Turecké ministerstvo obrany zveřejnilo snímky lidí, kteří se v malých skupinkách procházejí podél opuštěných budov u varošské písečné pláže. Jedna z fotografií zachycuje ženu s velkou tureckou vlajkou zavěšenou na zádech.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ait olan, 46 yıldır yerleşime ve ziyarete kapalı tutulan Kapalı Maraş’ın bir bölümü bugün halkın ziyaretine açıldı. Sembolik anlamı büyük olan ve 46 yıllık hasreti bitiren bu adım, KKTC’ye ve orada yaşayan kardeşlerimize hayırlı olsun. pic.twitter.com/9HMe7x6V3d

— T.C. Millî Savunma Bakanlığı (@tcsavunma) October 8, 2020

Podle zdrojů agentury Reuters je v plánu otevřít pro veřejnost 1,5 kilometru pobřeží. Domy a hotely dále ve vnitrozemí zůstanou nadále ve střežené vojenské zóně.

Severokyperská turecká republika vznikla na severu ostrova v roce 1983 poté, co Turecko v roce 1974 vyslalo na Kypr vojáky v reakci na pokus nacionalistických kyperských Řeků o převrat. V jižní části ostrova funguje mezinárodně uznávaná Kyperská republika, která je od roku 2004 členem EU.

Krok Severokyperské turecké republiky, uznávané jen Ankarou, může ohrozit obnovu nyní zablokovaných jednání mezi oběma částmi ostrova a znovu vyhrotit spor mezi Aténami a Ankarou, které se od srpna přou kvůli průzkumu těžby ve východním Středomoří. Situace se uklidnila na začátku tohoto týdne poté, co se s představiteli Řecka i Turecka setkal šéf NATO Jens Stoltenberg.

Na okraj bezpečnostní konference Globsec v Bratislavě se dnes poprvé od propuknutí sporu setkali turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavusoglu a jeho řecký protějšek Nikos Dendias. Podle tureckých médií hovořili o "bilaterálních a regionálních tématech".

Související

Vítek, Radovan

Soud na Kypru zmrazil Vítkovi majetek za 13 miliard, tvrdí německý server

Podle německého ekonomického deníku Handelsblatt nařídil kyperský soud bankám zmrazit majetek českého miliardáře Radovana Vítka v hodnotě 13 miliard Kč. Věc má údajně souvislost s Vítkovou investiční a realitní společností Czech Property Investments (CPI) a jeho spory s někdejšími partnery.

Více souvisejících

Kypr Turecko města Řecko

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 1 hodinou

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 3 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Zelenskyj popsal Stoltenbergovi, jak Ukrajině uškodilo zpoždění dodávek pomoci

Rusko využívá zpoždění dodávek západní vojenské pomoci na Ukrajinu k ofenzivě, upozornil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během pondělní tiskové konference. Kyjev dnes navštívil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy