Slovensko hodlá dál bojovat s korupcí, kritiku od Evropské komise pokládá za férovou

Výhrady, které Evropská komise (EK) ve středu uvedla ve zprávě o stavu právního státu na Slovensku, bere Bratislava s velkou vážností. Boj proti korupci patří k prioritám současné vlády. V reakci na závěry EK to dnes uvedl státní tajemník (náměstek) slovenského ministerstva zahraničí Martin Klus.

"Tak jako v případě ostatních zemí i nás komise v nové zprávě nejen férově kritizuje (například v otázce justice, korupce či médií), ale i pojmenovává pozitivní trendy. Boj proti korupci je jednou z priorit současné vlády a ani upřímné a konkrétní snahy o posílení transparentnosti našeho soudnictví formou reforem tomuto kabinetu nelze upřít," napsal Klus na sociální síti.

Evropská komise vidí rezervy v boji proti korupci nebo v pluralitě médií kromě Slovenska například také u Česka, Rumunska, Bulharska či Chorvatska. Nejvážnější výhrady ale dala najevo k situaci v Maďarsku a v Polsku, s nimiž dlouhodobě vede řízení kvůli porušování evropských hodnot.

Současná slovenská vláda premiéra Igora Matoviče, která nastoupila po únorových volbách, slíbila ve svém programovém prohlášení kromě jiného očistu justice či boj proti korupci. Ve středu kabinet schválil návrh reformy soudnictví, která by měla přinést změny ve fungování klíčových institucí justičního systému a také zavést podrobnější prověřování majetkových poměrů soudců.

"Slováci a Slovenky stále málo důvěřují soudům, a to chceme změnit. Zároveň se ovšem více věnujeme tématům právního státu, což konstatuje i nová zpráva," uvedl Klus k hodnocení ze strany EK.

Policie letos v březnu v největší korupční kauze v historii slovenského soudnictví obvinila 13 soudců. Po parlamentních volbách kriminalisté zadrželi a obvinili v jiných korupčních kauzách také několika bývalých vysokých úředníků v různých institucích. Mezi nimi jsou například někdejší šéf správy státních hmotných rezerv nebo bývalý ředitel zemědělské platební agentury.

Související

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Více souvisejících

Slovensko Korupce evropská komise EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy