Slovensko posílá do ČR nového ambasadora, pověřovací listiny předá ještě před 28. říjnem

Nový slovenský velvyslanec v Praze Rastislav Káčer odevzdá pověřovací listiny prezidentu Miloši Zemanovi v druhé dekádě tohoto měsíce. Slovensko totiž chce mít nového velvyslance v Praze ještě před českým státním svátkem 28. října, uvedl dnes list Pravda v článku o chystané výměně slovenských diplomatů v řadě důležitých míst. Podle ředitele zahraničního odboru Pražského hradu Rudolfa Jindráka by se předání pověřovacích listin mohlo konat příští týden.

Profesionální diplomat Káčer byl nejprve velvyslancem ve Spojených státech a poté v Maďarsku. V Praze nahradí Petra Weisse, jenž v české metropoli působí již od roku 2013, upozornil deník, který se odvolává na několik důvěryhodných, ale nejmenovaných zdrojů. A již v červenci psal o výběru Káčera za Weissova nástupce Denník N.

Káčer bude podle listu první z nových velvyslanců SR, kteří odcestují do země svého působení. Deník také připomněl, že prezidentka Zuzana Čaputová naposledy odevzdala pověřovací listiny novým velvyslancům na konci letošního ledna. Nyní se na návrh vlády Igora Matoviča chystá jmenovat nové velvyslance na místa, která Slovensko pokládá za zvláště významné.

Róbert Ondrejcsák, který působil za předchozí vlády jako náměstek ministra obrany, má namířeno do Londýna, kde vystřídá Ľubomíra Reháka, který povede velvyslanectví v Moskvě. V Bruselu má vést slovenské zastoupení u NATO Peter Bátor, působící od roku 2015 v prezidentské kanceláři, nejprve jako bezpečnostní expert, později jako poradce. Do Washingtonu má podle listu zamířit zkušený profesionální diplomat Radovan Javorčík, který dosud působil v centrále NATO.

Otázkou ale podle deníku zůstává, kdo obsadí prázdné místo velvyslance při EU: kandidát ministra zahraničí Ivana Korčoka se prý nelíbí premiérovi Matovičovi, protože dotyčný kdysi působil na ministerstvu vnitra u Roberta Kaliňáka ze strany Směr expremiéra Roberta Fica.

Českému prezidentu Zemanovi by podle šéfa hradního zahraničního odboru Jindráka mělo pověřovací listiny aktuálně předat 15 velvyslanců. Přijmout by je mohl příští týden, záležet ale bude na situaci s epidemií koronaviru. Zeman naposledy převzal pověřovací listiny velvyslanců v lednu a v únoru, tedy ještě před začátkem krize kolem koronaviru. Na Pražském hradě mu je tehdy předalo celkem 11 diplomatických zástupců.

Podle diplomatické listiny ministerstva zahraničí ze 4. září čeká předání pověřovacích listin prezidentovi na 22 velvyslanců, kterým už Česko udělilo tzv. agrément, tedy souhlas s působením v zemi. Dvanáct z nich byli velvyslanci sídlící v Praze, zbývajících deset působí v jiné zemi, přestože mají na starosti i styky s Českem. Podle dokumentu na předání pověřovacích listin hlavě státu, po kterém může velvyslanec začít oficiálně vykonávat svůj úřad, čekali na počátku září například zástupci Švýcarska, Švédska, Rakouska či Vietnamu. Celkem v Česku působí diplomatičtí zástupci zhruba 130 zemí.

Související

Jan Lipavský

Lipavský a další ministři V4 se shodli na nutnosti spolupráce

Navzdory rozdílným názorům na některá témata by Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko měly nadále spolupracovat, protože v záležitosti pomoci Ukrajině či protiruských sankcí dosud vždy byla na evropské úrovni nalezena shoda. Vyplývá to z prohlášení ministrů zahraničí zemí visegrádské čtyřky (V4) po jejich dnešní schůzce v Bratislavě, na které Česko zastupoval šéf diplomacie Jan LIpavský.

Více souvisejících

Rastislav Káčer (diplomat) Slovensko diplomacie Česká republika Zuzana Čaputová Ivan Korčok Miloš Zeman Rudolf Jindrák

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy