Španělé na protest tloukli do hrnců, téměř přehlušili projev krále Felipeho VI.

Tisíce lidí ve Španělsku, které je kvůli šíření nového typu koronaviru celé v karanténě, ve středu boucháním do hrnců a pánví téměř přehlušily projev krále Felipeho VI.

Tímto protestem, při kterém stáli na balkonech domů v centru Madridu, dali najevo svoje pobouření kvůli skandálu kolem králova otce, informovala agentura Reuters.

Účastníci protestu požadovali, aby bývalý král Juan Carlos 100 milionů dolarů (skoro 2,8 miliardy korun), které získal v roce 2008 od saúdskoarabského krále Abdalláha, věnoval na španělské zdravotnictví. To kvůli pandemii koronaviru zažívá nebývalý nápor. Španělsko je po Itálii druhou nejvíce zasaženou zemí v Evropě a podobně jako v jiných státech včetně ČR tam platí omezení volnosti pohybu. Lidé mohou z domova jen za nákupem potravin a léků, chodit smějí ještě do práce. Španělé také z balkonů dávají najevo podporu zdravotníkům.

"Aplaus patří těm, kdo se o nás starají. Pánve jsou pro to, aby peníze z korupce šly do našeho zdravotnictví," uvedlo na twitteru levicové hnutí Más País.

Los aplausos son para quienes cuidan de nosotros y nosotras.Las cacerolas para que el dinero de la corrupción vaya a nuestra sanidad pública#CoronaCiao #CaceroladaReal pic.twitter.com/Vtl9Dg3EaH

— Más País (@MasPais_Es) March 18, 2020

Reuters píše, že i v těch nejkonzervativnějších čtvrtích Madridu bouchání do hrnců a pánví skoro přehlušilo vysílaný projev Felipeho VI., v němž se snažil Španěly povzbudit. "Musíme odložit stranou naše spory. Musíme se sjednotit kvůli stejnému cíli: překonat tuto vážnou situaci. A musíme to udělat společně (...) s klidem a sebevědomím, ale zároveň s odhodláním a energií," řekl Felipe VI. Naposledy s mimořádným projevem k národu vystoupil v roce 2017 během ústavní krize, která vypukla poté, co separatisté v Katalánsku vyhlásili nezávislost.

Rámus z bouchání do hrnců a pánví se ve středu večer nesl i ulicemi Barcelony. Tam protest svolaly politické strany usilující o nezávislost Katalánska.

Felipe VI. v neděli oznámil, že se vzdá dědictví, které by mu připadlo po otci Juanu Carlosovi, a odebere mu apanáž která ročně činí 194.000 eur. Stalo se tak poté, co vyšlo najevo, že švýcarské orgány vyšetřují společnost, která fungovala v daňovém ráji a jejímž prostřednictvím prý Juan Carlos získal 100 milionů dolarů (2,4 miliardy Kč) od saúdskoarabského krále Abdalláha.

Podle švýcarského deníku Tribune de Genève se vyšetřovatelé domnívají, že to byly úplatky. Juan Carlos, který abdikoval v roce 2014 po téměř čtyřiceti letech na trůnu, se k těmto zprávám nevyjádřil.

Související

Španělsko, Madrid

Španělský král Felipe VI. musel do izolace, byl v kontaktu s nakaženým koronavirem

Španělský král Felipe VI. odešel do izolace poté, co se v neděli dostal do blízkého kontaktu s osobou nakaženou koronavirem. Informují o tom dnes španělská média. Izolace má trvat deset dní, král se nechá na koronavirus otestovat. Španělsko je po Francii druhou zemí Evropské unie v počtu nakažených od začátku epidemie, šíření nákazy v zemi ale zpomaluje.
Král Juan Carlos I., královna Sofía a bývalý ministerský předseda José Luis Rodríguez Zapatero, autor: Cláudio Vaz

Španělští republikáni vyšli do ulic, požadují stíhání bývalého krále

Stoupenci republikánského zřízení se dnes účastní demonstrací ve 24 španělských městech, na nichž se dožadují trestního stíhání bývalého krále Juana Carlose I. Informovala o tom agentura Reuters. Někdejší panovník opustil zemi začátkem srpna poté, co jej prokuratura předběžně začala vyšetřovat z korupce a podvodu.

Více souvisejících

Král Felipe VI. (Španělsko) Španělsko Král Juan Carlos I. (Španělsko) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Záhada imploze ponorky Titan. Nová studie naznačuje, proč došlo k tragédii

Záhada imploze miniponorky Titan by mohla být brzy vyřešena. Byla zveřejněna nová studie, která naznačuje, že pět lidí, kteří zahynuli na palubě lodi OceanGate, když se ponořila tisíce stop pod hladinu moře, mohly být oběťmi tzv. „mikrodeformace“.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy