Španělsko a Portugalsko má nejvíc nákaz za den od února

Španělsko dnes oznámilo, že za uplynulý den přibylo 12.563 nákaz koronavirem SARS-CoV-2, což je nejvyšší údaj za den v této zemi od poloviny února. Nejvíce se koronavirus šíří mezi mladými ve věku 12 až 19 let, což vedení některých autonomních regionů přimělo zvažovat nová omezení, zejména v oblasti večerní zábavy.

Současné hodnoty považuje ministerstvo zdravotnictví za rizikové, uvádí španělský tisk. Portugalsko ve čtvrtek oznámilo nejvyšší denní přírůstek nákaz od poloviny února a ode dneška, kdy je počet nově nakažených jen o několik málo lidí nižší, zavedlo zákaz nočního vycházení v Lisabonu a druhém největším městě země Portu.

Ve Španělsku se kumulovaný počet nových případů za posledních 14 dní na 100.000 obyvatel zvýšil na 152. Hodnoty nad 150 tamní úřady označují za rizikové. Největší výskyt je mezi lidmi ve věku 20 až 29 let, kde kumulovaný počet činí 450.

Úřady také ohlásily, že dnes bylo podáno 765.000 dávek vakcíny, což je nejvíce od začátku očkování proti covidu-19. V zemi bylo celkově podáno 43 milionů dávek, úplné očkování má 18,5 milionu obyvatel. Země stále očkuje podle věkových skupin, kvůli šíření nákazy mezi mladými ale například Katalánsko a Baleárské ostrovy toto omezení zrušily a očkují už všechny lidi od 16 let, uvedl dnes deník La Vanguardia.

Smrtnost na nemoc covid-19 je nyní ve Španělsku nejnižší od počátku pandemie a ani nemocnice zatím neřeší větší počty pacientů s covidem-19. Obsazeno bylo jen šest procent lůžek s intenzivní péčí vyhrazených pro nakažené pacienty, což je nejnižší údaj od doby, co ministerstvo tento údaj sleduje. To je způsobeno právě tím, že se nákaza šíří nejvíce mezi mladými, u nichž není průběh nemoci většinou vážný. Nicméně větší počty nakažených představují nápor na zdravotnická střediska, testování a trasování.

Například v Katalánsku se počet denně potvrzených nákaz v tomto týdnu za tři dny téměř zdvojnásobil z 2700 na čtvrtečních 5206. Reprodukční číslo, jež ukazuje kolik lidí v průměru nakazí jeden člověk, vzrostlo v Katalánsku od poloviny června z 0,95 na 1,7. Nejvíce se nákaza šíří v katalánské metropoli Barceloně a jejím okolí.

Zhoršení epidemické situace, zejména mezi mladými, hlásí také další španělské regiony, například Kantábrie či Andalusie. Podle místních epidemiologů může za tento nárůst zejména větší mobilita mladých související s koncem školy, obnovení večerní zábavy po zrušení omezení a nízká proočkovanost mezi mladými. Server eldiario.es přidal ještě jednu příčinu, a to menší obavy mladých z nákazy, což vede k jejich rizikovějšímu chování. Důvodem je také jako jinde v Evropě nakažlivější koronavirová varianta delta.

Portugalsko ve čtvrtek zaznamenalo 2449 nákaz koronavirem, což je nejvyšší počet za den v této zemi od poloviny února. Dnes počet zůstal na podobné úrovni - 2436. Tamní vláda už před dvěma týdny zpřísnila omezení, když na víkendy omezila cestování z Lisabonu a do něj a posléze v metropoli zkrátila o víkendech i otevírací dobu restaurací, barů i části obchodů. Víkendový zákaz cestování do Lisabonu, který se netýkal letecké dopravy a pracovních cest, už vláda zmírnila, překračovat hranice hlavního města smí lidé s negativním testem či evropským covidovým certifikátem.

Ode dneška ale zavedla vláda ve dvou největších městech země Lisabonu a Portu a několika obcích v jejich okolí zákaz nočního vycházení od 23 hodin do pěti ráno. Toto omezení se dotkne čtyř milionů lidí, tedy asi 40 procent obyvatel země.

Také v Portugalsku se nákaza šíří zejména mezi mladými, takže nemocnice nejsou zdaleka tak vytížené, jako byly začátkem roku, kdy země musela požádat o zahraniční pomoc.

V desetimilionovém Portugalsku dostalo nejméně jednu dávku vakcíny zatím na 5,7 milionu lidí, z toho asi 3,6 milionu obyvatel země má očkování ukončeno.

Související

Více souvisejících

Španělsko portugalsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy