Španělsko odloží roušky. Portugalsko zaznamenalo nejvyšší přírůstek od února

Portugalsko dnes zaznamenalo nejvyšší přírůstek nových případů koronaviru od konce února. Za posledních 24 hodin bylo v desetimilionové zemi diagnostikováno 1350 případů infekce, uvedla agentura AFP. Epidemická situace v zemi se zhoršuje již několik dní, mohou za to především údaje z hlavního města a okolí.

V sousedním Španělsku se naopak situace zlepšuje a premiér Pedro Sánchez dnes ohlásil brzké zrušení povinnosti nosit roušky ve vnějších prostorech.

Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, v Portugalsku zůstává již několik dní nad hodnotou jedna, což ukazuje na sílící výskyt nákazy. Počet hospitalizovaných je ale podle odborníků stále dosti nízký. V posledních 24 hodinách zemřelo v souvislosti s nemocí covid-19 šest lidí.

Zhruba 70 procent nových případů připadá na hlavní město Lisabon a jeho okolí. Podle pneumologa Antónia Dinize se v hlavním městě sešlo několik faktorů, které usnadňují šíření nákazy. Metropole má populaci, jejíž chování přispívá k přenosu nákazy. Kromě toho větší počet cizinců může vést k šíření mutací ze zahraničí. Lisabon také vykazuje menší míru proočkovanosti než další portugalské regiony, řekl Diniz agentuře Lusa. Kvůli horší epidemické situaci byl Lisabon vyňat z poslední fáze rozvolňování, která ve zbytku země začala v pondělí.

V neděli portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa odmítl možnost, že by úřady obnovily některá omezení kvůli rostoucímu počtu případů nákazy. Jeho slova ale mírnil premiér António Costa, podle kterého "nikdo nemůže zaručit, že nebude obnovena uzávěra". O pandemických opatřeních rozhoduje v Portugalsku především vláda.

Portugalsko dnes spustilo vydávání svých digitálních covidových certifikátů o bezinfekčnosti. Ty poslouží nejen pro cestování, ale také k návštěvě soukromých akcí s více než deseti účastníky či kulturních a sportovních událostí s více než 500 účastníky, uvedla agentura EFE.

Epidemická situace se zlepšila ve Španělsku. Kumulovaný počet nakažených za posledních 14 dnů na 100.000 osob dnes klesl na 98, což je nejméně od poloviny srpna. Ministerstvo zdravotnictví dnes uvedlo, že za posledních 24 hodin zaznamenalo 3832 nových případů koronaviru a 36 úmrtí.

"V ulicích brzy odložíme roušky," ohlásil dnes premiér Pedro Sánchez, který ale neuvedl konkrétní datum, kdy se má tak stát. Podle Sáncheze Španělsko dosáhlo žádoucí rychlosti v očkování. Obě dávky v zemi dostalo 13 milionů lidí, což je 27 procenta celé populace.

Španělsko, kde žije 47 milionů lidí, patřilo k zemím v Evropské unie, které zasáhla epidemie covidu-19 nejhůře. Od jejího začátku byla nákaza prokázána u 3,75 milionu lidí, z nichž 80.615 zemřelo.

Související

Více souvisejících

portugalsko Španělsko

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy