"Strašlivá výzva". Ekonom naznačil, co čeká nejen italskou ekonomiku

NÁZOR - Dluhová krize v Itálii v roce 2012 hrozila, že roztrhá euro na kusy, ale tehdejší předseda Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi úspěšně vytáhl na pomoc, připomíná ekonom Desmond Lachman v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku American Enterprise Institute zmiňuje slavná Draghiho slova, že ECB učiní vše, aby euro zachránila, nehledě na náklady.

Devastující dopadu epidemie

Epidemie koronaviru si vybrala za své epicentrum právě Itálii a stávající předsedkyně ECB Christine Lagardeová doufá, že zopakuje Draghiho úspěch, konstatuje ekonom. Poukazuje, že i Lagardeová přislíbila, že ECB učiní vše, aby udržela eurozónu celistvou.  

"Pro dobro nejen Itálie, ale také světové ekonomiky může člověk jen doufat, že Lagardeová uspěje v tváří tvář této strašlivé výzvě," pokračuje odborník. Odkazuje na obrovský veřejný dluh Itálie a jeho spojení s evropským bankovním systémem, což ze země na Apeninském poloostrově činí důležitý článek z pohledu světové ekonomiky.

Lachman ale pochybuje o tom, že ECB dokáže zachránit Itálii bez velkorysé podpory zbytku mezinárodního společenství. Upozorňuje, že o koronavirovém šoku může existovat jen malý prostor pro pochyby, že Itálie míří k dalšímu kolu dluhové krize, protože i před úderem epidemie se italská ekonomika nacházela v recesi, veřejný dluh země byl druhý nejvyšší v eurozóně, hned po Řecku, a tamní bankovní systém rozhodně nebyl zdravý.

"Pokud bude koronavirový šok na zbytek evropské ekonomiky drtivý, pro italskou ekonomiku bude pravděpodobně ještě více devastující," píše analytik. Podotýká, že ekonomika celé země se prakticky zastavila, jelikož omezení brání lidem chodit do práce, navíc je v troskách i turistický sektor, který tvoří 6 % italského HDP, protože zahraniční turisté ruší své letní dovolené.

Nepomáhá ani to, že evropští partneři Itálie budou pravděpodobně sami zažívat hlubokou recesi, stejně jako skutečnost, že svěrací kazajka v podobě eura neumožňuje Itálii vést vlastní měnovou či kurzovou politiku, aby mírnila dopad koronavirového šoku na svou ekonomiku, uvádí Lachman. Za konzervativní odhad považuje propad italské ekonomiky nejméně o 5 % v letošním roce.

Odhad společnosti JP Morgan dokonce hovoří o meziročním propadu italské ekonomiky o 10 %, resp. 14 % v prvním a druhém letošním čtvrtletí, varuje ekonom. Dodává, že pokud by italské hospodářství skutečně spadlo to tak hluboké recese, je nutné očekávat obří nafouknutí rozpočtového deficitu, díky němuž by celkový veřejný dluh země překonal do konce roku 140 % HDP, stejně jako rapidní nárůst nesplácených úvěrů v již tak problematickém bankovním systému.

Není mnoho alternativ   

Pokud Itálie v létě zabředne do otevřené dluhové krize, ECB nemá mnoho jiných alternativ než se pokusit zemi zachránit, soudí odborník. Připomíná, že Itálie je zakládajícím členem eurozóny a její třetí největší zemí, tudíž společná evropská měna nemůže bez Itálie přežít.  

"Skutečná otázka zní, zda bude mít ECB politickou vůli vyplatit ohromnou sumu peněz, kterou by si italská záchrana žádala," konstatuje Lachman. Tvrdí, že jinými slovy jde o to, zda se Lagardeové podaří přesvědčit německé a severoevropské politiky, aby povolili ECB půjčit Itálii tolik, aby se udržela nad vodou.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Problém spočívá v tom, že případný záchranný balík pro Itálii by byl děsivě velký, nastiňuje ekonom. Připomíná, že země má vládní dluh ve výši zhruba 2,5 bilionu dolarů (téměř 60 bilionů korun, pozn. redaktora) a s ohledem na hlubokou hospodářskou recesi a rozpočtový deficit může italská vláda potřebovat následující dva roky po sobě až půl bilionu dolarů (téměř 12 bilionů korun).

Do toho se podle Lachmana přidává problematický italský bankovní sektor o objemu 4 bilionů dolarů (přes 90 bilionů korun), který může potřebovat enormní podporu ECB, pokud by italští vkladatelé své peníze v obavách vybrali.   

I řecká dluhová krize v roce 2010 vysílala do světové ekonomiky silné otřesy, a proto se analytik ptá, jak by to vypadalo v případě italské dluhové krize, s ohledem na skutečnost, že italská ekonomika je zhruba desetkrát větší než řecká. To by měla Lagardeová připomínat zbytku skupiny G-7, pokud jej chce přimět k poskytnutí mezinárodní podpory stabilizačnímu ekonomickému programu pro Itálii, doporučuje Lachman.

Související

Více souvisejících

Itálie Euro (měna) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

Kuleba: Rusko bude možné zapojit do mírových jednání až po mírovém summitu

Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba zastává názor, že Rusko bude možné zapojit do mírových jednání, ale až po mírovém summitu, který se v polovině června uskuteční ve Švýcarsku bez účasti delegace z Moskvy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy