Trest pro katalánského premiéra: Quim Torra nesmí rok a půl vykonávat volené funkce

Katalánský nejvyšší soud dnes zakázal na rok a půl vykonávat veřejně volené funkce předsedovi vlády španělského autonomního regionu Katalánsko Quimu Torrovi. Potrestal ho za to, že letos na jaře před španělskými parlamentními volbami neuposlechl výzvu španělské volební komise, aby z budov regionální vlády v Barceloně odstranil symboly podporující katalánské politiky uvězněné kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti z roku 2017.

Proti verdiktu se může Torra odvolat ke španělskému nejvyššímu soudu, jehož rozsudek může přijít až za několik měsíců, uvedla místní média.

Pokud soud verdikt potvrdí, nebude smět Torra zůstat předsedou katalánské vlády. V úřadu by jej zřejmě nahradil vicepremiér Pere Aragones.

Torra podle dnešního verdiktu nesmí kandidovat v místních, regionálních, celonárodních ani evropských volbách, uvedl deník El País. Kromě zákazu výkonu veřejné funkce mu soud dnes uložil i pokutu 100 eur (asi 2500 Kč) denně po dobu 10 měsíců, zaplatit musí též soudní výlohy.

Španělská ústřední volební komise letos v březnu dvakrát vyzvala Torru, aby před parlamentními volbami stáhl z budov regionální vlády žluté stužky a transparent s nápisem Svobodu pro politické vězně. Komise to zdůvodnila tím, že veřejné úřady musí před volbami respektovat politickou neutralitu.

Torra během procesu před soudem přiznal vinu s tím, že pouze "hájil lidská práva a svobody", když vyzýval k propuštění katalánských politiků, které označují separatisté za politické vězně. "Pokud za obranu práv a svobod mám být odsouzen, pak verdikt přivítám," uvedl během procesu.

Proces začal 18. listopadu a verdikt přišel právě v den, kdy Soudní dvůr Evropské unie dal za pravdu dalšímu ze separatistických vůdců, Oriolu Junquerasovi, ve sporu se španělskými úřady. Ty mu zabránily stát se europoslancem, jímž byl zvolen letos na jaře. Podle soudu EU měl už od zvolení imunitu a španělský soud měl požádat Evropský parlament, aby mu ji odebral, pokud ho chtěl dál držet ve vazbě.

Junqueras, který byl letos v říjnu spolu s dalšími katalánskými politiky odsouzen za vzpouru a dostal 13 let vězení, je za mřížemi od listopadu 2017 kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti. To uspořádala bývalá regionální vláda Carlese Puigdemonta, v níž byl Junqueras místopředsedou.

Deník La Vanguardia dnes v této souvislosti připomněl, že oba verdikty přichází v době, kdy se po opakovaných parlamentních volbách snaží šéf španělských socialistů Pedro Sánchez získat podporu pro důvěru pro sestavení vlády. O ní jedná jeho strana i s Junquerasovou separatistickou stranou, která má poslance i ve španělském parlamentu.

Související

Quim Torra (Katalánsko)

Katalánsko po sesazení premiéra čekají nové volby

Španělský autonomní region Katalánsko se po soudním odvolání předsedy vlády Quima Torry chystá na nové volby. Konat by se mohly 14. února, informovala s odvoláním na dnešní prohlášení předsedy katalánského parlamentu Rogera Torrenta agentura AP.
Quim Torra (Katalánsko)

Katalánská krize: Sesazený premiér Torra se obrátil na ústavní soud, patrně neuspěje

Sesazený šéf katalánské vlády Quim Torra se kvůli pondělnímu verdiktu nejvyššího soudu, který potvrdil jeho jedenapůlletý zákaz výkonu veřejných funkcí, obrátil na ústavní soud. S odkazem na stanici RTVE o tom dnes informovala agentura DPA. Torrovi právníci argumentují, že nemožnost vykonávat po zvolení dál úřad může jejich klientovi způsobit vážnou a nenapravitelnou újmu.

Více souvisejících

Quim Torra (Katalánsko) Katalánsko Španělsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 8 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy