V Drážďanech lidé roušky nosí, ne všem je ale novinka po chuti

V Sasku ode dneška kvůli koronaviru platí povinnost nosit roušky v obchodech a v prostředcích veřejné dopravy. Přinejmenším v hlavním městě Drážďanech ji velká většina lidí dodržuje. Zdaleka ne všichni obyvatelé spolkové země sousedící s Českem se ale shodnou na tom, jestli je nové nařízení, které Sasko v rámci Německa oznámilo jako první, skutečně potřeba.

"Je to správné, je to tak v pořádku," uvedl drážďanský důchodce Klaus Günter na pěší zóně v centru více než půlmilionového města, když čekal na to, až ho vpustí do obchodu s mobilními telefony. "Mělo to ale přijít mnohem dříve spolu s opatřeními o dodržování odstupu a dalšími," vyjádřil své přesvědčení. Hned také nabídl odpověď, proč se saská vláda ke kroku rozhodla až v pátek. "U nás totiž nebyly žádné masky k dostání."

Na rozhodnutí zdejších politiků, které dnes napodobili i ti v Bavorsku, měl podle všeho vliv i postupně se měnící názor německých odborníků, kteří po několika týdnech od propuknutí epidemie dospěli k tomu, že roušky i jiná ochrana nosu a úst mají smysl. Neochrání sice jejich nositele, ale mohou pomoci ochránit ostatní.

Ne všechny obyvatele Drážďan však jejich postoj, k němuž se nyní kloní i kancléřka Angela Merkelová, přesvědčil. "Je to úplně zbytečné, jen dělají paniku," řekla třiasedmdesátiletá Kerstin z města Freital, které leží nedaleko saské metropole. "Není to moc důležité, když člověk dodržuje rozestupy, tak to stačí. Určitě bych se bez toho obešla, ale musím ji také nosit," poznamenala další důchodkyně, která se zrovna u hlavního nádraží chystala nastoupit do tramvaje. I když s opatřením nesouhlasí, roušku měla připravenou.

Stejně disciplinovaná byla v centru Drážďan, kde se roušky ve velkém rozdávaly před zdejší radnicí, drtivá většina obyvatel. V obchodech i prostředcích veřejné dopravy podle odhadu zpravodaje ČTK roušku, šálu, šátek nebo jinou podomácku vyrobenou ochranu nosu a úst nosilo kolem 90 procent lidí. Řada z nich si masky alespoň zpola nasazené nechávala i pod širým nebem.

Patřili mezi ně také čtyřicátníci Rainer a Diane, kteří s novou povinností nemají problém a sami se pyšní rouškami, které jim ušila kamarádka. "Nošení masek je ok, klidně to mohlo přijít dřív. V Asii je lidé nosí stále, tak proč by to nešlo tady," poznamenali, a vyjádřili tak zřejmě většinový názor saských obyvatel. Veřejnoprávní rozhlasová stanice MDR mezi svými posluchači dnes udělala průzkum, v němž 73 procent dotázaných uvedlo, že s rouškami nemají problém a s opatřením souhlasí.

Četné roušky v ulicích Drážďan ale nejsou zdaleka jediným viditelným dopadem epidemie, která si ve čtyřmilionové zemi zatím vyžádala přes 4200 nakažených a 109 životů. Řada obchodů v centru města na Labi zůstává nadále uzavřena, i když v Sasku stejně jako ve většině německých spolkových zemí mohou ode dneška obchody s plochou menší než 800 metrů čtverečních znovu vítat zákazníky.

I ty, které tak v Drážďanech učinily, byly dnes kolem poledne z velké části prázdné. Několik prodavačů ČTK potvrdilo, že zákazníků je zatím minimum a tolik očekávaný postupný návrat do normálu jde velmi pomalu.

Možný větší zájem zákazníků v některých případech brzdí i opatření, která přijaly obchody. Před některými z nich jsou cedule, které zdůrazňují nutnost udržovat 1,5metrový rozestup nebo zákazníky upozorňují, že je možné vstoupit jen, pokud množství nakupujících uvnitř nepřekročí daný počet. Některé obchody hned u vstupních dveří klientům nabízejí dezinfekci rukou, jiné přímo kontrolují dodržování nařízení o nošení roušek. "Bez masky se sem nedostanete," sdělila pracovnice obchodu s domácími dekoracemi.

Jak dlouho tato a další podobná nařízení budou trvat, nikdo přesně neví. "Ještě pár měsíců to takhle ale nejspíš bude," nedělají si iluze Rainer a Diane.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Drážďany Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 54 minutami

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy