Ve Španělsku houstne atmosféra. Výhrůžky poslancům, v parlamentu to vypadalo na rvačku

Před dnešním hlasováním španělských poslanců o důvěře šéfovi socialistů Pedru Sánchezovi pro sestavení vlády roste tlak na poslance jeho strany i další poslance, aby porušili stranickou disciplínu a hlasovali proti Sánchezovi. Například zástupce regionální strany z provincie Teruel Tomás Guitarte dostal 8800 emailů, z nichž některé ho kvůli podpoře Sáncheze v nedělním prvním kole hlasování označují za zrádce Španělska.

Sánchez (47) potřebuje získat více hlasů pro než proti, vyjednáno má 167 hlasů pro, včetně hlasu Guitarteho. Proti se chystá hlasovat 165 ze 350 členů Kongresu poslanců a 18 poslanců se hodlá zdržet hlasování. Takže stačí, aby jeden z poslanců změnil své "ano" v "ne".

"(Strana) Teruel Existe odsuzuje a odmítá antidemokratický nátlak. Útočí na nás a nemají ani tušení o situaci v naší provincii," citoval dnes deník El País z prohlášení strany, která vznikla v roce 1999 a letos se poprvé dostala do Kongresu poslanců. Jejím cílem je mimo jiné pomoci řešit problémy vylidňujícího se španělského venkova.

Guitarte, který je jediným poslancem strany Teruel Existe (Teruel existuje) v dolní komoře parlamentu, se kvůli nátlaku na změnu svého postoje obává i o svoji bezpečnost. Na dotaz deníku El País, kde strávil posledních několik hodin, jeho strana proto odmítla odpovědět.

Dnes se koná už druhé kolo hlasování o důvěře Sánchezovi. Tomu prvnímu, které se poprvé ve španělské demokratické historii konalo v neděli, předcházela debata plná emocí. Například poslanci pravicové Lidové strany a krajně pravicové strany Vox křičeli při projevu poslankyně baskické levicové nacionalistické strany EH Bildu "vrahové" a "teroristé".

Šéf této strany Arnaldo Otegi byl v mládí členem separatistické a teroristické strany ETA a později strávil i několik let ve vězení za pokus obnovit zakázanou politickou stranu považovanou za politické křídlo ETA.

Šéfka parlamentu Meritxell Batetová měla v neděli velké problémy vášně poslanců uklidnit. Pravicové poslance přerušující projev baskické poslankyně mírnila mimo jiné s tím, že ve Španělsku je demokracie a svoboda slova a že země se nebude v tomto smyslu vracet k poměrům za frankistické diktatury, jež skončila v roce 1975.

Pravicoví poslanci kritizují i dohodu Sáncheze s jednou z katalánských separatistických stran Republikánská levice Katalánska (ERC), jejíž poslanci dnes Sáncheze stejně jako v neděli podpoří tak, že se zdrží hlasování. Socialisté ERC slíbili dialog, ač není zatím jasné, o čem konkrétně bude.

Související

Více souvisejících

Španělsko Pedro Sánchez Vox (krajně pravicová strana) Baskicko

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy