Ve Španělsku to vře: Opět vydán zatykač na Puigdemonta, Katalánsko mluví o fašismu

Španělský soudce vydal nový evropský zatykač na katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta, důvodem je neústavní referendum o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Informují o tom španělská média, podle nichž krok souvisí s dnešním verdiktem nad 12 katalánskými politiky.

Puigdemont je už dva roky na útěku před španělskou justicí a žije v Belgii. Dosud mu hrozilo jen zatčení ve Španělsku, neboť v platnosti byl pouze španělský zatykač.

Evropský a mezinárodní zatykač na Puigdemonta vydal soudce španělského nejvyššího soudu Pablo Llarena, který měl jako vyšetřující soudce na starost kauzu bývalého katalánského vedení. On sám přitom loni v červenci evropský a mezinárodní zatykač na Puigdemonta zrušil. Udělal to tehdy poté, co německý soud umožnil vydat Puigdemonta do Španělska jen za zpronevěru veřejných peněz, ale nikoli za vzpouru. Vydáním se tehdy zabýval německý soud, protože Puigdemont nakrátko odjel z Belgie do Německa, kde byl zadržen.

Nyní ale soudce evropský a mezinárodní zatykač obnovil, protože je podle něj šance na vydání Puigdemonta v souvislosti s dnes zveřejněnými rozsudky nad jeho kolegy z bývalé katalánské vlády. V tomto procesu nebyli Puigdemont ani další uprchlí katalánští politici souzeni právě proto, že jsou na útěku.

I belgická justice měla už dříve rozhodovat o vydání Puigdemonta a dalších členů bývalé katalánské vlády uprchlých do Belgie, už v prosinci 2017 ale soudce Llarena eurozatykače na Puigdemonta i exministry zrušil. Podle některých médií se obával, že je Belgie rovněž nevydá kvůli obvinění ze vzpoury, ale možná jen kvůli zpronevěře.

Španělský premiér Pedro Sánchez dnes v reakci na odsuzující verdikt nejvyššího soudu nad katalánskými politiky uvedl, že ho bude plně respektovat. 

Protests getting bigger. Huge turnout of students in Barcelona. pic.twitter.com/by6uKJSLS8 #TsunamiDemocràtic

— Fabian Eberhard (@FabianEberhard) October 14, 2019

"Nikdo není nad zákonem, my všichni jsme povinni zákony dodržovat," uvedl Sánchez. Odmítl také tvrzení separatistů, že katalánští politici dostali tresty vězení za názory, ne za činy. Reagoval na dnešní verdikt nejvyššího soudu nad 12 katalánskými politiky, z nichž většina dostala vysoké tresty vězení za uspořádání neústavního referenda o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Sánchez řekl, že rozsudek "absolutně respektuje". V předchozích týdnech někteří spekulovali, že by Sánchez mohl pro katalánské politiky zvažovat milost.

Španělská ústava podle Sáncheze zakotvuje tři zásady. "První je rovnost občanů v dodržování zákonů, druhou je územní rozmanitost a vysoký stupeň samosprávy autonomních regionů a třetí, jako v každé demokratické ústavě, je nedotknutelnost územní celistvosti," prohlásil Sánchez.

Katalánský premiér Quim Torra verdikt španělského soudu odmítl. Na úterý svolal mimořádnou schůzi své regionální vlády a oznámil, že pošle dopis španělskému premiérovi Sánchezovi i králi Felipemu VI.

"(Katalánská) vláda i já odmítáme tento verdikt jako nespravedlivý a nedemokratický... Uspořádat referendum není zločin," uvedl v projevu Torra. Podle ústavního soudu ale španělská ústava neumožňuje autonomním regionům pořádat referenda o otázkách, které se dotýkají všech Španělů.

Torra, jehož separatistická vláda je u moci od loňského května, dnes také řekl, že chce s premiérem Sánchezem a se španělským králem urgentně jednat. Zopakoval také, že bude nadále usilovat o katalánskou republiku. Na rozdíl od předchozí katalánské vlády se ale Torra snažil dosud dojednat referendum se souhlasem Madridu. Nynější premiér Sánchez ale s ním byl vždy ochoten jednat jen o širší autonomii.

"Požadujeme amnestii. Hrozby, vězení a trest nic neřeší. Je to dědictví diktatury, ne rys demokracie," uvedl dnes Torra s odkazem na fašistickou diktaturu Franciska Franka, která skončila v roce 1975.

Související

Více souvisejících

Carles Puigdemont Katalánsko Pedro Sánchez Quim Torra (Katalánsko) Španělsko

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy