Volby v Rakousku: Hlavní neznámou je, kdo bude vládnout s Kurzem

Hlavní neznámou před nedělními předčasnými volbami v Rakousku není to, kdo bude příštím kancléřem, ale spíše to, s kým Sebastian Kurz vytvoří svou vládní koalici. O tom, že se předseda Rakouské lidové strany (ÖVP) stane v 33 letech již podruhé předsedou vlády, totiž v Rakousku pochybuje jen málokdo. Také podle dvojice politologů, se kterými hovořila ČTK, je Kurzovo vítězství prakticky jasné.

Nejisté je ale, zda Rakousku bude po volbách vládnout kabinet lidovců a protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ), velká koalice lidovců a sociálních demokratů (SPÖ) či dokonce neobvyklá trojkoalice lidovců, zelených a liberální strany NEOS.

"Všechno se soustředí na osobnost Sebastiana Kurze - jestli je dobrý nebo špatný, jaký na něj má kdo názor," zhodnotil předvolební kampaň v rozhovoru s ČTK politolog z Vídeňské univerzity Markus Wagner. Podle něj prakticky neexistuje jiná možnost, než že se lidovci po volbách opět ujmou vlády. "Kurzovi jde o to, aby měl silnou pozici," zdůraznil Wagner.

Podle politoložky Lore Hayekové z univerzity v tyrolské metropoli Innsbrucku je aktuální předvolební kampaň po velmi dlouhé době kampaní bez skutečného "kancléřského duelu", tedy střetu kandidátů dvou hlavních politických stran. "Průzkumy veřejného mínění jsou tak jednoznačné, že všichni vědí, že bude Sebastian Kurz znovu kancléřem. Otázka je, s kým bude vládnout," domnívá se rovněž Hayeková.

Možnosti, jak by mohla vypadat příští vláda, jsou přitom v podstatě tři. Nejpravděpodobnější z nich je podle politoložky Hayekové ta, že Kurzovi lidovci ke spolupráci opět přizvou FPÖ, se níž zemi vedli do prosince 2017 do letošního května. "Obsahově nemají příliš velké rozdíly a v podstatě jsou obě strany připraveny pokračovat ve vládní spolupráci," uvedla innsbrucká politoložka.

Usnadnit by obnovení koalice mohla mimo jiné postava nového předsedy FPÖ. Po korupční aféře, která v květnu přivodila pád první Kurzovy vlády, odstoupil z čela protiimigrační strany kontroverzní Heinz-Christian Strache. V polovině září sjezd na jeho místo zvolil někdejšího prezidentského kandidáta Norberta Hofera, který je označován za "vlídnou tvář" strany.

Vyloučena není podle oslovených politologů ale ani varianta návratu k velké koalici ÖVP a SPÖ, která vládla pod různými kancléři v předcházejících téměř jedenácti letech. "Z obou stran by to ale byla nechtěná, účelová koalice," domnívá se Hayeková. Ani lidovci, ani sociální demokraté by podle ní z takové spolupráce příliš nezískali.

Podle politologa Wagnera bude budoucí podoba rakouské vlády nakonec záviset na tom, jak silní lidovci z voleb vzejdou. Kurz bude podle něj chtít totiž vyjednat takovou koaliční dohodu, která bude pro jeho stranu výhodnější než ta předcházející, a nebude se proto zdráhat lavírovat mezi SPÖ a FPÖ. Vybere si nakonec toho partnera, který mu ustoupí nejvíc, domnívá se vídeňský politolog.

Jednou z možností, o které se v posledních týdnech začalo spekulovat v rakouských médiích, je takzvaná i trojkoalice lidovců, zelených a liberální strany NEOS. Rakousko ale od roku 1947, kdy z koalice s lidovci a sociálními demokraty odešli komunisté, nemělo trojkoaliční vládu. "A navíc příkopy mezi konzervativní ÖVP a zelenými jsou relativně velké," zdůraznil Wagner.

Související

Více souvisejících

Rakousko volby v Rakousku Sebastian Kurz ÖVP (Rakouská lidová strana) Svobodná strana Rakouska (FPÖ)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy