Žáci čelí kvůli epidemii vzdělávací katastrofě, říká papež

Žáci a studenti čelí podle papeže Františka kvůli epidemii koronaviru vzdělávací katastrofě. Hlava katolické církve to prohlásila v rozsáhlém projevu k diplomatickému sboru. Papež také vyzval k rovnému přístupu k vakcíně proti covidu-19. Před negativními dopady uzavření škol kvůli pandemii varují také úřady OSN.

"V jistém smyslu čelíme vzdělávací katastrofě, před kterou nemůže nikdo zůstat netečný," uvedl papež v projevu k velvyslancům. Podle něj pandemie ukázala význam mezilidských vztahů a vzdělávání. Zavedení distančního vyučování podle papeže odhalilo nerovnosti v přístupu k vzdělávání a technologiím. "Růst distančního vyučování prohloubil závislost dětí a dospívajících na internetu a obecně na způsobech virtuální komunikace," podotkl František.

Papež František znovu vyzval k rovné distribuci vakcíny proti covidu-19, jež by podle něj neměla záviset na ekonomických možnostech jednotlivých států. "Je nezbytné, aby z lékařského a vědeckého pokroku (...) mělo prospěch celé lidstvo," zdůraznil.

Před negativními dopady zavření škol opakovaně varovaly také úřady OSN - Organizace pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) a Dětský fond Unicef. Podle nich hrozí především dětem z chudších vrstev či rozvojových zemí, že kvůli přerušení prezenční výuky vypadnou ze vzdělávacího procesu. V rozvojových zemích navíc hrozí, že se kvůli přerušení provozu škol zhorší životní podmínky chudých dětí.

Podle statistik UNESCO z konce ledna se přerušení výuky stále dotýká zhruba 800 milionů žáků, což je zhruba polovina žáků a studentů na celém světě. Od začátku epidemie bylo vyučování plošně přerušeno v průměru na 14 týdnů. Pokud se připočte i částečné přerušení, tak údaj stoupá na 22 týdnů.

Mezi jednotlivými částmi zeměkoule panují ale velké rozdíly: nejdéle byly školy uzavřeny v Latinské Americe, a to 29 týdnů, nejkratší přerušení bylo zaznamenáno v Oceánii, a to zhruba na měsíc. Evropa vykazuje ve světovém srovnání lehce podprůměrnou délku uzavření škol. V České republice byly školy zcela či částečně zavřené 29 týdnů.

Související

Více souvisejících

Papež František Školství studenti

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Barrandovský most nebude opravený už na konci léta. Praha musí změnit plány

Špatná zpráva pro pražské řidiče přišla ve čtvrtek od vedení Technické správy komunikací hlavního města Prahy. Firma dnes oznámila, že rekonstrukce Barrandovského mostu se oproti poslednímu plánu protáhne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy