Europoslanci odvolali vyšetřovanou Kailiovou z funkce místopředsedkyně

Europoslanci dnes výraznou většinou odvolali svou řeckou kolegyni Evu Kailiovou z funkce místopředsedkyně Evropského parlamentu. Kailiová, kterou belgičtí vyšetřovatelé podezřívají z korupce, nadále zůstává europoslankyní. Pro odvolání hlasovalo 625 europoslanců, jeden byl proti a dva se zdrželi.

K předčasnému ukončení působení Kailiové v pozici jedné ze 14 místopředsedkyň a místopředsedů byla zapotřebí dvoutřetinová většina v europarlamentu, ve kterém je přes 700 křesel.

"Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování EP rozhodl, že Eva Kailiová už nebude jednou z jeho místopředsedkyň. Rozhodnutí je platné okamžitě," napsala po hlasování na twitteru předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová.

Pro odvolání hlasovalo 625 europoslanců, dva se zdrželi. Proti hlasoval jen chorvatský europoslanec Mislav Kolakušić. Agentuře DPA řekl, že ačkoliv silně věří v boj proti korupci, zároveň ctí presumpci neviny.

"Jedna věc je jasná - vládne tu opakovaná tolerance ke korupci. Korupce podrývá demokracii," řekla dnes později europoslancům ve Štrasburku komisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová. "Obvinění jsou extrémně závažná, ačkoliv pokračuje vyšetřování a je tu presumpce neviny. Všem kdo přijímají úplatky: Hanba vám," dodala komisařka.

Hlasování bylo na dnešní program zařazeno na návrh lídrů jednotlivých frakcí EP a Metsolaové, kteří se dnes dopoledne pro odvolání Kailiové vyslovili jednomyslně.

"Složili jsme závazek transparentně sloužit evropskému lidu," uvedla dnes jedna ze členek takzvané Konference předsedů, šéfka Pokrokového spojenectví socialistů a demokratů (S&D) Iratxe Garcíaová Pérezová, která slíbila záležitost vnitřně prošetřit. K této druhé největší frakci v EP má blízko většina zadržených a vyšetřovaných v korupční kauze včetně Kailiové, která je její členkou.

Zbavení Kailiové funkce místopředsedkyně je jedinou přijatelnou reakcí na korupční skandál, uvedla po hlasování frakce S&D na twitteru.

"Pozici místopředsedkyně nemůže zastávat nikdo, kdo čelí takto vážným obviněním z korupce. Její odvolání bylo nevyhnutelné. Musíme teď co nejrychleji vyšetřit, proč existující protikorupční mechanismy selhaly, a zjednat nápravu," uvedl český europoslanec a pirátský člen frakce zelených Marcel Kolaja.

"Korupce je nepřijatelná. Ač je presumpce neviny silný argument, zde musí mít přednost ochrana kredibility parlamentu a evropské politiky," uvedl člen lidovecké frakce a člen TOP 09 Luděk Niedermayer. Lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová uvedla, že připravená přijmout jakákoliv protikorupční opatření či jejich zpřísnění.

Korupční skandál Evropským parlamentem otřásá od pátku. Několik současných či bývalých pracovníků čelí podezření, že výměnou za peněžité i jiné dary sloužili zájmům Kataru. Kailiová byla v pátek mezi osobami, které belgická policie zadržela, a v neděli jí soud prodloužil vazbu. Ona a další lidé jsou obviněni ze zločinného spolčení, korupce či praní špinavých peněz.

Katar o víkendu odmítl jakákoli tvrzení o "špatném počínání katarského státu". Právní zástupce Kailiové dnes uvedl, že se europoslankyně považuje za nevinnou.

Europoslanci mají podobně jako jiní zákonodárci imunitu týkající se zadržení a soudního stíhání. Výjimkou je však případ, kdy je podezřelý přistižen přímo při činu.

Kailiovou vzhledem ke skandálu několik europoslanců vyzvalo, aby se vzdala svého mandátu, napsala agentura Reuters. "Vzhledem k rozsahu korupčního skandálu je to to nejmenší, co od ní můžeme očekávat," uvedla francouzská europoslankyně Manon Aubryová, spolupředsedkyně levicové frakce.

Související

Více souvisejících

evropský parlament Eva Kailiová

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy