Europoslankyně Kailiová, jež čelí obvinění z korupce, zůstane ve vazbě

Bývalá místopředsedkyně Evropského parlamentu Eva Kailiová, která čelí obvinění z korupce, zůstane ve vazbě. Rozhodla o tom dnes belgická prokuratura. Podle tiskových agentur se Kailiová může do 24 hodin odvolat. Řecká politička je podezřelá v případu, který se týká úplatků ze strany Kataru pro evropské činitele. Vinu popírá.

"Federální prokuratura se domnívá, že existují všechna rizika: riziko útěku, riziko spolčení se třetími stranami a riziko zničení důkazů," řekl novinářům jeden z advokátů političky André Risopoulos. Zároveň prohlásil, že se musí s klientkou poradit o případném odvolání.

Čtyřiačtyřicetiletá Kailiová byla obviněna z přijímání úplatků od Kataru v rámci jednoho z největších korupčních skandálů, který zasáhl Brusel. Jakékoli pochybení popírá a prostřednictvím svého právníka již dříve uvedla, že je nevinná.

Kailiová byla v polovině prosince zbavena funkce místopředsedkyně EP a je jednou ze čtyř osob ve vazbě v souvislosti s kauzou, které se přezdívá Qatargate, ale v němž figuruje i Maroko.

Kauza, která je největším skandálem v unijní politice za poslední desetiletí, se odvíjí od podezření, že Katar a Maroko uplácely politiky, asistenty poslanců a nevládní organizace, aby uplatňovali svůj vliv ve prospěch těchto zemí. Kailová čelí také obvinění z praní špinavých peněz.

Právníci Kailiové dnes kritizovali belgický justiční systém, že političku nechal "zaplatit nejvyšší cenu" tím, že ji drží ve vazbě "v těžkých podmínkách". Řecký právník Michalis Dimitrakopoulos odsoudil "mučení" v souvislosti s nedávným "16hodinovým pobytem na samotce v policejní cele". Podle Risopoulose zas mohla vězněná řecká poslankyně vidět své 23měsíční dítě, které má se svým partnerem Francescem Giorgim, "pouze dvakrát za šest týdnů".

Giorgi, italský poslanecký asistent, je v souvislosti s kauzou rovněž ve vazbě, stejně jako bývalý italský europoslanec Pier Antonio Panzeri, který v úterý uzavřel s belgickou prokuraturou dohodu o spolupráci výměnou za nižší trest. Mezi podezřelé patří také belgický člen EP Mark Tarabella a Ital Andrea Cozzolino, o jejichž imunitě budou europoslanci rozhodovat příští měsíc.

Související

Eva Kailiová

Kailiová je podezřelá z korupce, přesto může pracovat. Snaží se ale o něco úplně jiného

Před šesti měsíci belgická policie obvinila řeckou místopředsedkyni Evropského parlamentu Evu Kailiovou z nevídaného korupčního skandálu v kauze Qatargate. Zahraniční mocnosti jako Katar a Maroko se v ní měly nezákonně stýkat se sítí zákonodárců Evropské unie. Teď Kailiové belgický soud povolil účast na plenárním zasedání ve Štrasburku. Nedostavila se, dál šíří konspirační teorie a obviňuje kolegy.
Eva Kailiová, řecká místopředsedkyně Evropského parlamentu

Někdejší místopředsedkyni EP Kailiovou propustili, čeká ji domácí vězení

Bývalá místopředsedkyně Evropského parlamentu Eva Kailiová dnes po čtyřech měsících opustila vazební věznici v Bruselu, odkud odjela s elektronickým náramkem sledujícím její pohyb. Řecká politička obviněná z přijímání úplatků v korupční aféře související s Katarem a Marokem se přesunula do domácího vězení, kde bude během pokračujícího vyšetřování stejně jako další dva obvinění europoslanci.

Více souvisejících

Eva Kailiová

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 52 minutami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy