Rusko vážně ohroženo? Analytik varuje před ničivými dopady

"Kyperský prezident Nicos Anastasiades minulý týden navštívil Moskvu, aby propagoval obchod a bilaterální vztahy s Ruskem. Obě země podepsaly velké množství dohod, od velmi medializované smlouvy o vojenské spolupráci, která umožní ruskému námořnictvu vplouvat do kyperských přístavů, po memorandum o pochopení mezi ruskou a kyperskou zahraniční agenturou pro podporu přímých investic," začíná svůj komentář Ian Ivory, finanční expert a analytik Goltsblat BLP. Na serveru Moscow Times v něm analyzoval riziko, které pro Rusko plyne z hospodářských otřesů v Řecku a právě na Kypru.

Politická příležitost pro Kreml

"Další podepsané dokumenty vytýčily plán pro spolupráci v oblastech vědy a technologie, vzdělání a obchodu, přičemž kladly důraz na příležitosti a chuť k bližšímu svazku mezi Moskvou a Nikósií," připomíná Ivory.

"Mezitím titulkům zpráv nadále dominovala budoucnost Řecka. Ačkoliv se na poslední chvíli podařilo dosáhnout kompromis s ministry financí eurozóny, tato záchranná síť - pokud ji schválí jednotlivé členské státy Evropské unie - bude fungovat pouhé čtyři měsíce a Řecko stále čelí těžkému boji, kdy musí navrhovat a realizovat soubory hospodářských reforem, které uspokojí jeho mezinárodní věřitele," konstatuje analytik.

"Hospodářství Kypru, které se stále zotavuje z paralyzující bankovní krize, je úzce spojeno s tím řeckým a bylo by těžce postiženo jakýmkoliv 'Grexitem' (tzn. odchodem Řecka) z eurozóny či dokonce samotné Evropské unie. Jedna rovina, která je mnoha komentátory přehlížena, jsou velmi zásadní důsledky, které potíže Řecka a Kypru přináší Rusku," píše finančník.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Tváří v tvář posledním událostem v (egejském) regionu se pro Rusko objevuje politická příležitost. Nová vláda Syrizy v Řecku vystupuje proti sankcím EU vůči Rusku. Je na ně pohlíženo jako na něco, co mimo jiné poškozuje řecké turistické odvětví - před nedávným propadem rublu Řecko každý rok navštívilo více než milion ruských turistů - a řecký vývoz zemědělských produktů," uvádí Ivory.        

"Nový řecký premiér Alexis Tsipras se již nechal slyšet, že Kypr a Řecko by mohly vytvořit most mezi Ruskem a EU. V předvečer své návštěvy v Moskvě kyperský prezident Nicos Anastasiades rovněž vyjádřil svůj nesouhlas se sankcemi a jejich dopadem na malé členy EU. Zvěsti o řeckém odchodu z NATO a možnosti zřízení ruských vojenských základen na Kypru - ačkoliv toto kyperská vláda již popřela - dále zvyšují napětí o další stupeň, či dva," míní expert.   

Krach Řecka by měl pro Rusko ničivé důsledky

"Nicméně pro Rusko existuje nebezpeční plynoucí ze zveličování pozitiv. Navzdory kyperské hospodářské hrůze z let 2012-2013 - můžeme debatovat, zda byla způsobena do značné míry finančními otřesy v Řecku - země zůstává jednou z klíčových destinací pro ruské peníze. Závislost kyperské hospodářství na Řecku není tajemstvím, takže oživený strach z Grexitu povede k vážným obavám. Opakování bankovní krize může být koncem Kypru jakožto zahraniční destinace ruského byznysu," předpovídá komentář.      

"Ruský ministr financí Anton Siluanov v lednu prohlásil, že nevylučuje nabídku finanční pomoci Řecku. S ohledem na současné hospodářské potíže Ruska to nyní nevypadá, že by k ní mohlo dojít v brzké době. Ruská vláda zároveň již aktivně prosazuje politiku stažení a repatriace ruských peněz a daňových plateb a toto příliš nekoresponduje s historickým trendem kyperských offshoreových struktur ruských firem. Na širší úrovni by doprovodné negativní efekty plynoucí pro ruskou ekonomiku z Grexitu pravděpodobně byly ničivé," varuje Ivory.    

"(Ruská) ekonomika se již nachází pod tlakem padajících cen ropy a západních sankcí a další událost typu krachu banky Lehman Brothers v Evropě a následně na globálních trzích je tím posledním, co obléhané ruské hospodářství momentálně potřebuje. Politické vztahy se mohou nacházet na samotném dně, ale EU jakožto odchodní blok zůstává do značné míry ruským největším odchodním partnerem a Rusko by otřesům v Řecku neuniklo, ať by dělalo cokoliv," konstatuje závěrem analytik.  

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze západní, tak z ruské perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách. Děkujeme za pochopení.

Související

Více souvisejících

Rusko měnová krize v Rusku

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

včera

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

včera

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

včera

Gazprom skončil ve ztrátě 160 miliard korun. Poprvé od roku 1999

Ruský plynárenský gigant Gazprom skončil za loňský rok ve ztrátě ve výši 629 miliard rublů (tj. cca 160,1 miliardy korun). Přitom ještě v roce 2022 vykázal čistý zisk 1,2 bilionu rublů (cca 305,4 miliardy korun). Uvedl to server Kommersant.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy