Divoký západ u slovenských hranic: Co se děje v Zakarpatsku?

Kyjev/Londýn - V Zakarpatsku podle expertů přetrvává mnoho problémů, které mohly být příčinou nedávného konfliktu u Mukačeva. K těm hlavním patří korupce, pašování a spory místních elit.

V sobotu se v Mukačevu střetli stoupenci poslance Mychajla Laňa s členy Pravého sektoru.  Ten tvrdí, že jen chtěl skoncovat s pašováním, kvetoucím Laňovou vinou. Prý Laňovi také zabránil, aby v Mukačevu zřídil takzvanou Zakarpatskou lidovou republiku. Podle této verze šla policie na ruku poslanci.

Laňo obvinění odmítá a tvrdí, že vše spískal vlivný místní politik Viktor Baloha, který býval šéfem kanceláře prezidenta Viktora Juščenka. Prý Baloha financuje Pravý sektor.

Velice vlivnou postavou v oblasti býval Viktor Medvedčuk. Baloha zprvu býval Medvedčukovým poradcem, ale pohádali se. Baloha podporoval opozičního vůdce Juščenka, zatímco Medvedčuk býval šéfem kanceláře prezidenta Leonida Kučmy.

Ve volbách starosty Mukačeva v roce 2003 byl Medvedčukovým soupeřem Balohův bratranec Vasyl Peťovka a Ernest Nuser z vládní strany. Volilo se ve stínu rvaček, přestupků a zbití poslanců. Poprvé sehráli vážnou roli mladí rváči v teplácích, kteří se později stali pověstnými po celé zemi.

Peťovka vyhrál, ale soud výsledek zrušil. Další kolo následovalo na jaře 2004, kdy Baloha soupeřil s Nuserem. Zase došlo na pěsti a tekla krev. I když Baloha podle průzkumů vedl, vítězství přisoudili Nuserovi. Po oranžové revoluci ztratil Medvedčuk všechny funkce. Baloha se stal gubernátorem, pak ministrem a nakonec kancléřem.

Balohovi lidé v oblasti soupeřili s lidmi Medvečuka, později Strany regionů, jejímž členem býval Laňo. Medvedčukovým poradcem byl i vlivný politik Nestor Šufrič, ovládající užhorodský fotbalový klub Hoverla.

S vítězstvím Viktora Janukovyče v prezidentských volbách 2010 se váha vlivu přechýlila. Gubernátorem se stal poslanec z Janukovyčovy strany Oleksandr Ledida. Ale Balohova strana ve volbách ovládla oblastní sněm i značnou část samosprávy. Baloha byl sice tou dobou ministrem, ale před volbami 2012 měl takový konflikt s Laněm, že div nedošlo na střelbu. A po volbách Strana regionů dokázala zařídit, aby Balohův bratr Pavlo přišel o poslanecký mandát.

Euromajdan přepsal mapu vlivu v oblasti

Strana regionů se rozpadla a ve volbách v roce 2014 čtyři ze šesti mandátů získali bratři Viktor, Pavlo a Ivan Balohové a jejich bratranec Vasyl Peťovka.

Laňo sice dokázal v jednom obvodu vyhrát, Ale podle místních expertů jeho vliv zeslábl, stejně jako starého Medvedčukova týmu. "V posledních letech byl Laňo ve stínu Balohů, jeho role se nejspíše zveličuje," řekl Serhij Fedaka z Užhorodské národní univerzity.

Stejně jako další zakarpatský expert Viktor Paščenko upozornil, že Viktor Baloha má vliv na volené orgány, ale s bezpečnostními složkami mívá potíže. Před rokem veřejně protestoval proti jmenování oblastního policejního náčelníka.

Zakarpatská filiálka Pravého sektoru vznikla během euromajdanu a v čele stanul tehdy málo známý Oleksandr Sačko. Jednou z prvních akcí bylo "otevření" Medvedčukovy horské rezidence u Mukačeva. Za poslední rok se ozbrojenci Pravého sektoru dostali do několika sporů, které vyústily v přestřelky. Podle expertů ale Pravý sektor politický vliv v oblasti nezískal.

Související

Více souvisejících

Ukrajina Pravý sektor (ukrajinské ultranacionalistické hnutí) Podkarpatská Rus Zakarpatsko

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy