Arméni schválili ústavní reformu, země přejde k parlamentarismu

Jerevan - Arméni ve včerejším referendu odsouhlasili změnu ústavy, země tak přejde od prezidentského k parlamentnímu systému. Hlavní pravomoce získá zákonodárný sbor a vláda, prezident bude zastávat pouze symbolickou funkci.

Podmínkou platnosti referenda byla nadpoloviční účast voličů, které bylo dosaženo jen těsně. Hlasovat přišlo podle ústřední volební komise 50,5 procenta Arménů s volebním právem, pro schválení ústavních změn se vyslovilo 63,3 procenta z nich.

Skutečným cílem navržené reformy není ale podle opozice dosavadním vedením proklamovaný postup na cestě k demokratizaci, nýbrž snaha udržet stávajícího prezidenta Serže Sargsjana u moci.

Sargsjanův druhý prezidentský mandát vyprší v roce 2018 a kandidovat už nebude moci. Schválená ústavní reforma by mu ale umožnila "přesednout" do křesla premiéra voleného parlamentem. Většinu v něm má Republikánská strana, v jejímž čele sám dosavadní prezident stojí.

Jeden z vůdců opozice Levon Zurabjan dnes na tiskové konferenci v Jerevanu obvinil režim z rozsáhlých podvodů. "Státní orgány nasadily celý arzenál falzifikací," řekl šéf parlamentní frakce Arménského národního kongresu. Podvody se podle něj týkaly asi půl milionů volebních hlasů.

Ve zprávě pozorovatelské mise Parlamentního shromáždění Rady Evropy se uvádí, že referendum doprovázely nesrovnalosti s voličskými seznamy a zneužívání státních orgánů v předvolební kampani. Poměrně nízká volební účast navíc naznačila, že "šlo o referendum motivované spíš politickými zájmy, než prospěchem arménského lidu". Mnoho Arménů podle Parlamentního shromáždění považovalo referendum za hlasování o důvěře vládě.

Související

Nikol Pašinjan, arménský premiér

Svět je na pokraji další války. Spor mezi Ázerbájdžánem a Arménie se vyostřuje

Pokud Arménie odmítne ustoupit v jednáních s Ázerbájdžánem ohledně navrácení některých území, která kontroluje od 90. let minulého století, hrozí vypuknutí války. Uvedl to arménský premiér Nikol Pašinjan během setkání s obyvateli příhraničních obcí v regionu Tavuš na severovýchodě země poblíž hranic s Ázerbájdžánem.

Více souvisejících

arménie Serž Sargsjan

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 27 minutami

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy