Ruská ekonomika v troskách? Ekonom popsal tvrdou realitu

Nový rok se blíží a ruská ekonomika si vede špatně, konstatuje ruský ekonom Sergej Alexašenko. Někdejší náměstek ruského ministra financí a první zástupce předsedy ruské centrální banky v komentáři pro server Moscow Times analyzoval aktuální hospodářské problémy své země.

Ekonomiku drží nad vodou zbrojní průmysl

HDP Ruska se vrátilo zpět na úroveň z počátku roku 2008 a ruské hospodářství v posledních sedmi letech prakticky stagnovalo, deklaruje expert. "Příčinou tohoto problému, kterou představitelé často uvádějí a i prezident Vladimir Putin ji zmínil ve svém posledním poselství Federálnímu shromáždění, je kombinace nepříznivých vnějších faktorů, jakými jsou globální hospodářská krize a propad cen ropy, západní finanční sankce a hospodářské zpomalení v Číně," soudí Alexašenko.      

Ekonom nicméně poukazuje na fakt, že hospodářský růst Ruska začal výrazně zpomalovat již v roce 2013, kdy HDP rostl o pouhých 1,3% ročně, byť se ceny ropy stabilně pohybovaly nad 100 dolary za barel. Vysvětluje tak, že ani vzestup cen ropy by hospodářské problémy, kterým Rusko momentálně čelí, nevyřešil.

"Obrázek na konci roku nevzbuzuje příliš optimismu," deklaruje Alexašenko. Dodává, že je dobře známo, že pouze vzestup vojenské produkce drží ruský průmysl nad vodou, ale zároveň plýtvá cennými zdroji potřebnými k posunutí hospodářství kupředu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Naopak za pozitivní považuje ekonom fakt, že rubl si nevede tak katastrofálně jako loni touto dobou. Je však zřejmé, že ruská měna se stala více závislá na cenách ropy a její padesátiprocentní devalvace vedla k desetiprocentnímu propadu obecné spotřeby, podotýká expert.     

Alexašenko považuje za nejhorší výsledek roku 2015 pokračující úbytek investic, přičemž poslední opatření federálního rozpočtu vedla k novému kolu investičních škrtů v nevojenských odvětvích. Objem investic do průmyslové i bytové výstavby se propadá a v roce 2016 rozpočtové výdaje reálně poklesnou nejméně o 3-5%, pokračuje ekonom.       

Dvě třetiny veškerých zisků generovaly společnosti vyvážející suroviny, jejichž vlastníci podle ministerstva financí upřednostňují vyplácení dividend před investicemi do rozvoje, jelikož postrádají víru, že investice v Rusku nakonec přinesou zisk, píše Alexašnko.

"Ruská anexe Krymu učinila ruské hospodářství mnohem méně zajímavé pro zahraniční investory, zbavila domácí podniky životních technologií a lidského kapitálu," tvrdí expert. Kvůli válce podle něj zahraniční investice zcela nevyschnou a většina západních firem, které nyní v Rusku působí, bude pokračovat v investicích do rozvoje. Předpokládá však, že příliv nových zahraničních investic se zásadně zpomalí a počet probíhajících projektů, například těch v automobilovém průmyslu, může být ořezán v důsledku obav trhů.

Jsou nutné politické reformy

Alexašenko míní, že množství malých zlepšení usnadnilo obchodování v Rusku. Nepovažuje za náhodu, že Rusko neustále stoupá žebříčkem Doing Business vydávaným Světovou bankou, přičemž letos zaujalo 62. místo ze 189 zemí, zatímco v roce 2010 bylo až na 120. pozici. Ekonom považuje za povzbuzující, že Rusko je nyní na páté příčce v napomáhání kontraktům a drží osmé místo v registraci majetku - přičemž Spojené státy okupují 21., resp. 34. pozici. "Ale pečlivé analýzy odhalí, že tento rating je z podstaty formální a zdůrazňuje počet byrokratických procedur, jejich trvání a oficiální náklady státních služeb," varuje odborník, podle kterého se experti Světové banky nepokoušejí odpovědět na otázku zda stát poskytuje také ochranu vlastnictví.    

Situace v Rusku není podle ekonoma pouze zlá, ale má ošklivě sestupnou tendenci. Hlavní důvod špatného stavu ruského hospodářství spatřuje v nedostatečně efektivním systému ochrany vlastnických práv. Poukazuje na stupňující se rozpad státních institucí, který jako nejprve vedl k propadu investic, následně od roku 2013 k jejich prudkému propadu a nakonec k masivnímu odlivu kapitálu a zpomalení ekonomického růstu od poloviny roku 2014.      

"Jak Putin sám ve své poslední řeči zdůraznil, z 200 tisíc byznysmenů, proti nimž úřady v roce 2014vznesly kriminální obvinění, přišlo 83% o své firmy," pokračuje Alexašenko. Za další důkaz, jak je zacházeno s vlastnickými právy v Rusku, považuje hodnocení konkurenceschopnosti zemí vydávané Světovým ekonomickým fórem - ze 140 států Rusko zaujalo 120. pozici v ochraně vlastnických práv, 116. místo v ochraně menšinových akcionářů a 108. místo v nezávislosti justice.    

Alexašenko soudí, že vypořádat se s těmito výzvami je klíčem k oživení investiční aktivity a nasměrování ekonomiky k trvalému růstu. Doplňuje však, že obnovení systému ochrany vlastnických práv a zlepšení obchodního klimatu v Rusku vyžaduje politickou vůli realizovat velké politické reformy, počínaje nastolením nezávislého soudnictví a umožněním médiím operovat nezávisle a zahájením plnohodnotného boje proti korupci.  

"Pokud ruské orgány učiní skutečné kroky tímto směrem, hospodářství se rychle oživí," soudí ekonom. V opačném případě bude pokračovat odliv kapitálu a stagnace ekonomiky, uzavírá Alexašenko.  

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Související

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

Více souvisejících

Rusko měnová krize v Rusku Ekonomika

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

před 8 hodinami

Rusko tajně dodává rafinovanou ropu do Severní Koreje, zákazu navzdory

Rusko tajně dodává rafinovanou ropu do Severní Koreje v množství, které pravděpodobně přesahuje limit stanovený Radou bezpečnosti OSN. Uvedl to mluvčí Rady Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy