Uprchlíci přinášejí existenční krizi, tvrdí profesor. Nabízí netradiční řešení

Pokud jde o politické rozhodování, filozofie je dobrý sluha, ale špatný pán, cituje Santiago Zabala známého pragmatického filozofa Richarda Rortyho. Profesor filozofie z barcelonské Univerzity Pompeu Fabry se v komentáři pro server Al-Džazíra poněkud netradičním způsobem zamyslel nad probíhající migrační vlnou a jejím možným řešením.

Zabala konstatuje, že ačkoliv je filozofie vybavena spektrem skvělých intelektuálních konceptů a argumentů, měla by se vždy vyhnout doporučování přímočarých řešení. "To neznamená, že my filozofové nemáme zaujímat stanovisko v současných existenčních potížích, jako je probíhající utrpení Palestinců či globální krize životního prostřední," deklaruje profesor.    

Prací filozofů je naopak podle Zabaly artikulace těch nejtěžších otázek s cílem překonat lhostejnost, předsudky a strach a podněcovat každého, aby se na věci díval více ze široka.

Humanita v krizi

Pokud se filozofové začali angažovat v probíhající uprchlické krizi, nebylo důvodem pouze to, že političtí vůdci se ukázali jako neschopní zformovat jednotnou Evropskou unii, která pomůže uprchlíkům, konstatuje profesor. Důvod spatřuje v tom, že se jedná o problém, s nímž se nelze vypořádat za pomoci krátkodobých řešení.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Masová migrace, která se v průběhu 21. století dramaticky zvýšila - i v jiných regionech světa než v Evropě, která teprve v poslední době začala přijímat běžence ve větších počtech -  je podle filozofa způsobena především klimatickou změnou. "Neexistuje jednoduché řešení současného uprchlického problému. Humanita je v krizi a z této krize není jiné cesty, než je lidská solidarita," cituje profesor známého sociologa Zygmunta Baumana.

Zabala připomíná, že ačkoliv ne všichni filozofové se s Baumanem shodnou, převládá konsensus, že současná uprchlická krize není pouze problém politický, ale spíše existenční, který se dotýká každého z nás. Profesor odkazuje na dva uznávané soudobé filozofy, Petera Singera a Slavoje Žižka, kteří nedávno zaujali odlišná stanoviska k řešení tohoto urgentního problému. Obě jsou dle Zabaly hodná pozornosti.    

Singer je australský filozof známý pro svůj utilitaristický přístup, který usiluje o minimalizaci utrpení a maximalizaci blaha, vysvětluje Zabala. Odkazuje na poslední Singerův článek v němž filozof nabádá bohaté země, aby nejen přijímaly více běženců, než dokážou v současnosti akceptovat, ale také zvýšily svou podporu méně bohatým státům, které hostí velké počty uprchlíků.

Taková podpora by podle Singera nejen odradila uprchlíky od riskování budoucnosti a životů na drahých a nebezpečných cestách, ale také snížila celkové náklady pomoci, uvádí profesor. Připomíná, že zatímco v Německu stojí podpora jednoho uprchlíka 13500 dolarů ročně (přes 320 tisíc korun), v Jordánsku to činí pouze 3400 dolarů (zhruba 81 tisíc korun). "Dané racionální řešení je založeno na Singerově víře, že máme stejné morální povinnosti vůči cizincům jako vůči našim nejbližším rodinám," vysvětluje filozof.  

Profesor tvrdí, ať toto řešení zní jakkoliv přesvědčivě, člověk pochybuje, zda je možné aplikovat univerzální morální standardy na lidi z kultur s jinou představou o morálce. Jako příklad uvádí, že EU, navzdory svému údajně univerzalistickému poslání, není očividně schopná reagovat na tuto krizi, což podle Zabaly demonstrují v Dánsku nedávno schválený ostudný zákon umožňující zabavovat cennosti běženců, stavba plotů v Rakousku a vyslání vojsk na hranice v Maďarsku.

Jde o kapitalismus

Žižek, který nedávno vydal knihu o uprchlické krizi, proti tomu věří, že předně musíme pochopit, co ve skutečnosti stávající situaci způsobuje, než s ní začneme cokoliv dělat, pokračuje profesor. Dodává, že podle slovinského filozofa není probíhající válka v Sýrii jedinou příčinou uprchlické krize a krom dalších západních vojenských intervencí v Iráku, Afghánistánu a Libyi je třeba vzít v potaz rovněž sociální dopady globálního kapitalismu.       

Současná cirkulace komodit na globálních trzích není podle Žižka demokratickým systémem s stejnými pravidly pro každého, ale reprezentuje spíše síť politických nařízení a porušování práv pracujících, vysvětluje Zabala. Připomíná, že vše doprovází rostoucí sociální rozdělení, které vytváří napětí často vedoucí k vojenským intervencím s drastickými důsledky.

"Skutečná hrozba pro náš společný způsob života nepřichází v podobě uprchlíků, ale leží v dynamice globálního kapitalismu, kterou lze překonat pouze prostřednictvím radikální ekonomické změny, která odstraní podmínky vytvářející uprchlíky," cituje profesor Žižkovy závěry.   

Navzdory rozdílům mezi postoji Singera a Žizka, oba dle Zabaly vyžadují, abychom překonali lhostejnost, předsudky a strach a oba od nás žádají, abychom se dívali za naše úzké vlastní zájmy. "Ať je to realizováno prostřednictvím utilitárního přístupu založeného na jasnosti a konsistenci našeho morálního smyšlení, či prostřednictvím marxistické metody, která se snaží odkrýt společenskoekonomické příčiny krize, je méně důležité, než potřeba angažovat se v situaci, která se nás všech dotýká," deklaruje profesor.     

Zabala tedy soudí, že bychom neměli čekat, že nám filozofie nabídne perfektní řešení krize, ale může nám pomoci se k němu posunout. Filozofie nám může třeba pomoci angažovat se, namísto vyhýbání se, přemítá profesor. Závěrem dodává, že úkolem filozofů je na takovou angažovanost apelovat.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.    

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

uprchlíci filozofie

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

před 34 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Izraelská armáda

Izraelská armáda zahájila evakuaci Rafahu

Izraelská armáda v pondělí vyzvala obyvatele ve východní části města Rafah ležícího na jihu Pásma Gazy, aby se dočasně přesunuli do "humanitární oblasti". Informuje o tom deník Times of Israel.

před 7 hodinami

Miroslav Imrich

Zemřel Miroslav Imrich, zpěvák skupin Tango a Abraxas

Českou hudební scénu zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 71 let zemřel zpěvák Miroslav Imrich, který se proslavil působením v kapelách Tango a Abraxas. Podle dostupných informací nepřežil srážku s vlakem. 

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy