Zkorumpovaný ruský ministr Uljukajev? Něco tu nesedí, varují experti

Moskva - Agentura AP s odvoláním na informace ruských analytiků píše, že za zatčením ruského ministra Alexeje Uljukajeva by mohly být postranní motivy. Mnozí prý tento krok považují za součást úsilí prezidenta Vladimira Putina udržovat rovnováhu mezi soupeřícími klany na vrcholu mocenské hierarchie.

Touto taktikou si prý Putin chce i do budoucna zajistit roli nejvyššího soudce. „Vznikal dojem, že liberálové v ruském vedení, které Uljukajev reprezentoval, mají navrch a získávají politické body. Teď mají důkaz, že oslavy jsou předčasné. Je to příběh typický pro prezidentův charakter. Jakmile zjistí, že jedna skupina je slabší, zasáhne proti druhé," prohlásil ruský novinář a spisovatel a odborník na Kreml Michail Zygar.

Psali jsme:
V Rusku zatkli ministra hospodářství Uljukajeva, dle FSB přijal obří úplatek
 

Podle AP případ Uljukajeva doprovázejí okolnosti, které je obtížné vysvětlit a jež o celém případu vyvolávají pochyby. Korupce je v Rusku běžná, je ale nemyslitelné, aby ministr převzal úplatek v hotovosti – přitom právě to podle žaloby Uljukajev udělal. Úplatek ve výši dvou milionů dolarů je kromě toho v ruském prostředí přijatelný nanejvýš pro místostarostu, nikoli pro federálního ministra.

Sám Uljukajev jakékoli provinění popírá. S vyšetřovateli je podle obhájců ochoten spolupracovat, vypovídat ale odmítá, dokud žaloba nepředloží důkazy o jeho vině.

Neznámé osoby měly ministrovi platit, aby posvětil prodej akcií menší ropné společnosti Bašněfť jedničce na trhu Rosněfti. K takové operaci byl jeho ministerský souhlas skutečně nezbytný. Prodej Bašněfti ale svým rozhodnutím definitivně schválil premiér Dmitrij Medveděv, a to už 10. října, tedy měsíc předtím, než Uljukajev údajně úplatek převzal. Proč by to ministr dělal u dávno skončené transakce, není jasné.

Společnosti Rosněfť šéfuje Igor Sečin, jeden z nejmocnějších Rusů, který Putinovi slouží už dvacet let. Jeho vliv je prakticky neomezený. Myšlenku, že by se kdokoli pokusil vyvést peníze z Rosněfti jako úplatek Uljukajevovi, aby prodej Bašněfti schválil, považují znalci ruského obchodního prostředí za směšný.

Související

Více souvisejících

Rusko Korupce Alexej Uljakajev

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy