Le Penová prezidentkou? Jak by vypadalo jejich prvních 100 dní v úřadě?

Paříž – Jak by to vypadalo, kdyby se novou francouzskou prezidentkou stala Marine Le Penová? Současné vládní elity by rozhodně nebyly nadšené. Nad hypotetickou situací prvních 100 dnů vlády prezidentky Le Penové se zamýšlí ve svém článku server Politico.

Bylo by to 14. května, kdy by po červeném koberci vstupovala nová zvolená prezidentka Le Penová do dveří Elysejského paláce. Vítězce by předal sídlo francouzských prezidentů dosluhující Francois Hollande.

Nová prezidentka by chtěla kormidlo země vychýlit zcela novým směrem – odtáhnout se od Evropské unie, přepracovat ústavu a nasměrovat svou zahraniční politiku východním směrem, do Ruska. Může se jí to teoreticky podařit? Vážné důsledky by to mohlo mít především na investory, kteří napumpovali stovky miliard eur do francouzského státního dluhu a akciových společností.

Aby své vize prosadila, musí mít většinu v Národním shromáždění

Většinu skutků, které by Le Penová činila, se můžeme pokusit odhalit z jejího 144 bodového programu. Kromě změny ústavy by aktivně podporovala systém bydlení a výhod pro francouzské občany, zavedla by frank a zrušila tak euro, a v neposlední řadě by omezila volný pohyb osob v rámci Schengenu a imigraci by snížila na jednu desetinu stávajícího stavu. Šance, že by se jí tyto kroky podařily, je však velmi nízká. Program Le Penové totiž představuje jakousi vizi Francie, ale chybí v něm konkrétní cesta, jak této vize dosáhnout. A aby tuto cestu prosadila, musí mít většinu v Národním shromáždění. Volby do něj se budou konat v červnu tohoto roku.

Jak by tedy reálně vypadalo prvních 100 dní vlády prezidentky Le Penové? Byla by to doba permanentní krize a institucionální paralýzy. Nepokoje v ulicích by mohly započít už první den po zvolení nové prezidentky. A kde? Zejména ve čtvrtích s velkým počtem imigrantů, velký útok by zažily i francouzské akcie a dluhopisy. Ekonomické důsledky zvolení Le Penové by však byly větší. Nejistota a případný přechod státního dluhu z eura na frank by spustil neočekávané reakce na trzích. Úrokové sazby mezi Francií a Německem by se natolik vzdálily, že by v důsledku hrozil státní bankrot Franie.  Euro by mohlo oslabit až o 10 % vůči americkému dollaru. Taková měnová volatilita by rozrušila investory, kapitál by směřoval pryč ze země. Ekonomickou nejistotu a zmatek by však Le Penová uvítala – šlo by o dobré podmínky k prosazování její agendy.

Uzavřela by hranice a vyměnila soudce

Nepokoje by Le Penová připsala na účet výtržníkům a banditům, kteří ohrožují národní bezpečnost. V důsledku toho by pozastavila volný pohyb osob přes hranice Francie, migrace by tak byla zastavena. Problematickým momentem pro Le Penovou bude sestavení první vlády. Vlády, která by jí „šla na ruku“. Rozhodující budou červnové volby do Národního shromáždění. Le Penová bude chtít oslovit zejména nezávislé a konzervativní poslance, pravděpodobnější je zejména tvorba „ad-hoc“ koalicí pro jednotlivé body. Mezi členy vlády by mohli být proti-islámský myslitel Philippe de Villiers, bývalý gaullista blízký Nicolasu Sarkozymu Henri Guaino nebo proruský Thierry Mariani.

Le Penová bude časem muset najmenovat další tisíce lidí do administrativní mašinérie. Za normální situace dochází k minimální personální výměně mezi dvěma prezidentstvími, u Le Penové to bude spíše otázka loajality. Podobný přístup jsme navíc mohli vidět u Donalda Trumpa, který vyměnil mnoho lidí v bezpečnostních agenturách. Velké personální obměny lze očekávat také v systému soudnickém. Soudci totiž rozjeli několik případů vůči Le Penové před volbami, nejznámější kauzou je obvinění ze zneužití fondů v Evropském parlamentu ve prospěch jejich asistentů.

V boji s Bruselem narazí na Německo

Krátce po zvolení, kdy uzavře hranice a vyhostí desítky takzvaných teroristů, se bude muset vypořádat s úhlavním nepřítelem – Bruselem. Předpokládá se, že její první cesta bude za Jean-Claud Junckerem a Donaldem Tuskem. Předá jim jakýsi seznam požadavků ze strany Francie. Evropská unie se bude muset reformovat. Němci budou naštvaní, že první zahraniční cesta prezidentky nevedla do Berlína, nýbrž do Bruselu. Le Penová by mohla požadovat možnost permanentního uzavření hranic, zakázání nošení islámských symbolů na veřejnosti a tak dále. Připravovala by také referendum o vystoupení z EU, pravděpodobně by se mělo konat někdy v roce 2018.

Pravděpodobnější je však umírněná cesta, kdy se prezidentka bude snažit sestavit jakousi koalici států, která se bude snažit o reformu Unie společně. Takové země by mohly zahrnovat například Španělsko, Portugalsko, Itálii nebo Rakousko, kde fungují podobně naladěné pravicové subjekty. Cílem by měl být zejména návrat státní suverenity jednotlivým členským zemím. Nejhorší vztahy se očekávají mezi Francií a Německem. Absence dialogu s Německem ze strany Národní fronty je patrná už nyní. Německo by v případě jejího vítězství zřejmě nepodpořilo její snahy o rozsáhlou unijní reformu. Vítězství Le Penové by však znamenalo pro Německo větší izolaci, ztratilo by v podstatě svého nejbližšího spojence.

Národní frontu zřejmě předběhnou Republikáni

Vyjednávání o nějaké podobě reformy by zřejmě trvalo několik měsíců, možná i let. Podle politických analytiků je nejpravděpodobnější variantou, že Německo by se stalo spíše jakýmsi mediátorem mezi Francií, která by chtěla Unii opustit a zbylými proevropskými státy. Chtělo by nahnat čas, aby se zbytek Evropy na případný frexit mohl připravit. Pak by Le Penová spustila článek 50 Lisabonské smlouvy...

Nepokoje doma by však pokračovaly, na pořadu dne by mohla být i bankovní krize, která by v krajním případě vyústila v jakýsi kuponový systém. Le Penová by se však soustředila především na získání většiny v Národním shromáždění. To by mohlo být velmi pravděpodobné. Je pravidlem, že vítěz prezidentských voleb získává následně většinu i ve Shromáždění. Překážkou by mohli být Republikáni, kteří by mohli získat nemalý podíl křesel. Ti by mohli blokovat jakoukoliv snahu Le Penové o vlastní politiku. Mohlo by dojít k tzv. kohabitaci. Podle analytiků je spíše pravděpodobné, že by Národní Fronta získala maximálně 100 křesel v 289-ti členném Shromáždění.

Prezidentské dekrety by blokovaly soudy

Reformy a referenda by pak mohl zablokovat premiér. Le Penová by se tomuto mohla bránit okamžitým vypsáním referenda, které by změnilo ústavu a nastavilo by v Parlamentu hlasování proporční. To by ji umožnilo vládu s několika menšími koaličními partnery. Taková změna ústavy je však těžko realizovatelná – referendum by muselo být nejprve odsouhlaseno třemi pětinami v Parlamentu, případně vládou, co ž by v situaci za vlády premiéra ze socialistické strany zřejmě nevyšlo. V případě, kdy nebude mít v Parlamentu většinu, si bude muset počkat na nové volby. A do nich může vládnout prostřednictvím exekutivních příkazů – dekretů. Taková opatření by mohla být použita k uskutečnění dalších slibů kampaně, jako je například zakázání zavěšení vlajek EU ze všech veřejných budov a veřejného používání islámských závojů. Vyhlášky by však byly jistě napadeny ze strany soudů. Prvních sto dní by tak prezidentka uvázla v jednotlivých právních sporech.

Jak by pak jednala? Mohla by využít i článek 16 ústavy. Mimořádné pravomoci, které článek zajišťuje, lze využít v situaci, kdy je ohrožena nezávislost a územní integrita Francie. Velký teroristický útok by mohl být tím důvodem, kdy by k článku prezidentka sálka.

Související

Více souvisejících

Marine Le Pen Emmanuel Macron Donald Tusk EU (Evropská unie) prezident Francie Volby

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi především díky čtyřem bodům kapitána Červenky jasně přehráli Brity 4:1

Z pohledu českého národního týmu to byl v sobotu pohodový večer. Proti Britům, kteří nikterak výrazně českým hráčům duel nezkomplikovali a umožnili jim bezstarostnou cestu za dalšími třemi body, tak svěřenci kouče Radima Rulíka v klidu došli k výhře 4:1. Tu navíc režíroval ten nejzkušenější z Čechů, samotný kapitán Roman Červenka, jenž zaznamenal čtyři asistence. Do utkání pak nastoupil i Martin Nečas, který teprve kolem sobotního poledne přiletěl ze zámoří, ovšem na své první body na turnaji si bude muset ještě počkat.

včera

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 

včera

Medvěd hnědý, ilustrační foto

Medvěd Wojtek. Zvíře, které před 80 lety pomohlo vybojovat vítězství v bitvě o Monte Cassino

V poslední době k nám ze sousedního Slovenska přicházejí zprávy o napadení lidí medvědem. Soužití člověka a medvěda je doloženo již z dob pravěku, postupem času si toto zvíře lidé dokázali i ochočit. Toho je důkazem například medvěd Wojtek, který se uplatnil v armádě za druhé světové války. Přesně před 80 lety pomohl porazit nacistická vojska v bitvě o Monte Cassino.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Dosud neporažené Švýcarsko si smlslo na neškodném Dánsku, Švédové rozhodli třemi góly během 26 vteřin

Jasnými výsledky skončily sobotní polední zápasy. Zatímco ve skupině A potvrdili Dánové, že se jim na tomto MS i přesto, že se zřejmě vyhnou sestupu, jinak herně nedaří a s favorizovanými Švýcary nakonec prohráli jasně 0:8, v ostravském duelu proti sobě nastoupili suverénně působící Švédové proti obhájcům bronzu z Lotyšska. Ani tento pobaltský účastník přes počáteční vyrovnaný hokej nenašel recept na švédskou reprezentaci, která v tomto utkání přečkala pětiminutové oslabení a po něm rozhodla třemi brankami v rekordním rozmezí 26 sekund. Švédové nakonec vyhráli 7:2 a stejně jako Švýcaři ve skupině A i oni se můžou zatím těšit z neporazitelnosti.

včera

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory)

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

včera

Český národní tým, ilustrační fotografie.

Nečas myslel na přílet do Prahy hned po skončení v play-off NHL. Pohmožděná žebra vyloučil

Pětadvacetiletý útočník Martin Nečas i přes zpoždění letu z Ameriky do Česka je již v Praze a krátce po připojení k národnímu mužstvu se vyjádřil pro česká média. Uvedl, že prakticky hned po konci v play-off NHL s Carolinou nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak se co nejrychleji přesunout do dějiště světového šampionátu, tedy do Prahy. Jak sám také řekl, nejraději by už nastoupil večer proti Británii a zároveň vyvrátil, že by snad měl něco se žebry.

včera

Francie navrhla olympijský mír. Zelenskyj řekl Macronovi, co si o tom myslí

Každým dnem se blíží začátek letních olympijských her ve Francii, jejíž představitelé vyzvali Ukrajinu, aby zvážila příměří během sportovního zápolení. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj takovou výzvu odmítl. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy