Evropské ideály nejlépe prosazoval polský Lublin, v minulosti dostal Cenu Evropy i ruský Kaliningrad

Lublin - Mezinárodní organizace Rada Evropy uděluje každoročně tzv. Cenu Evropy. Tu získá takové město, které nejlépe propaguje evropské myšlenky a ideály. V minulosti ji získala například i ruská enkláva Kaliningrad. Letos cena putuje do výchopolského Lublinu.

Cenu Evropy už od roku 1955 uděluje Parlamentní shromáždění při mezinárodní organizaci Rada Evropy.  Jde o nejvyšší uznání pro evropské město, které s může pochlubit aktivitami, jež podporují evropské ideály. Cena sestává z trofeje, medaile a diplomu. Vítězné město také získá stipendia pro své studenty, kteří by chtěli za studiem vycestovat do zahraničí. 

Letos nejvyšší ocenění putuje do východopolského Lublinu. Lublin je hlavním městem stejnojmenného vojvodství, letos porazil 25 dalších měst z celé Evropy, Severní Ameriky, Izraele a Číny. Lublin ocenění získal zejména proto, že jde o město s "robustní mezinárodní spoluprací v mnoha oborech", která se přetavuje do mnoha projektů se zahraničními partnery. Město také pořádá oslavy Dne Evropy tím, že simuluje jednání Evropské parlamentu pro mladé lidi.

Město je centrem kulturního dění s několika akcemi, jako je například Kulturní noc, festival divadel střední Evropy "Sousedé", Mezinárodní divadelní festival tance či Kouzelnický festival. Lublin také organizuje Kongres východoevropské iniciativy, což je platforma, na které debatují místní autority, akademici a nevládní aktivisté. Město také vyslalo humanitární konvoje na Ukrajinu a do Gruzie. 

Největšími konkurenty Lublinu byl letos německý Bamberg, francouzské Issy-les-Moulineaux, italská Rvenna nebo ukrajinský Ivano-Frankivsk. Parlamentní shromáždění udělovalo také několik "Vlajek cti", "Medailí cti" a "Evropských diplomů". Mezi oceněnými municipalitami nebylo ani jedno české město.

Cenu Evropy v minulosti získal také ruský Kaliningrad (2005), turecká Ankara (2009), německé Drážďany (2015) nebo maďarský Szeged (2006). Vůbec první Cenu Evropy si v roce 1955 odneslo britské město Coventry, který bylo za druhé světové války téměř kompletně vybombardované Němci. 

Související

Více souvisejících

Rady Evropy (PACE) evropa Polsko cena EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy