Rok 2019 může být pro Ukrajinu krizový

Kyjev - Není to žádná novinka, vědí to v Rusku, na Ukrajině i v Evropské Unii. A přesto s tím nikdo nic nedělá. Moskva už několik let hrozí, že přestane používat Ukrajinu jako tranzitní zemi, přes kterou dodává zemní plyn do zbytku Evropy. Stát by se tak mělo v roce 2019, kdy Rusko dokončí výstavbu nového plynovodu a vyprší platnost obchodní smlouvy mezi zeměmi.

Pokud se tak skutečně stane, pak vznikne v ukrajinské ekonomice obrovská díra, kterou Evropská unie ani Spojené státy nedokážou zaplnit. Západní mocnosti už nějakou dobu počítají s Ukrajinou jako se sférou svého bezpečnostního vlivu, a přesto předpokládají, že ekonomické vazby na Moskvu zůstanou neporušené.

To by mělo smysl ještě v 90. letech, kdy Rusko nemělo jinou možnost, než používat infrastrukturu Sovětského svazu. Bývalý prezident Viktor Janukovyč si byl dobře vědom důležitosti obchodních vztahů s Moskvou a byl ochoten ze prodloužení smlouvy udělat ledacos včetně dlouhodobého pronájmu přístavů na Krymu. Po válce na Ukrajině je všemu jinak, pro Rusko už Kyjev nepředstavuje výhodný obchod.

Pro Ukrajinu to nebude znamenat surovinovou krizi, protože je schopná nakupovat i z jiných zdrojů. Pro křehkou ekonomiku však i malé navýšení cen znamená obrovskou ránu. Konflikt na Ukrajině nepřestává a východní separatisté jsou stále rozhodní vybojovat si vlastní stát, nelze si však nepovšimnout, že boje se vyhýbají regionům, přes které vedou ruské plynovody. Pokud je obchod s Moskvou skutečně důvodem, proč se povstalci tomuto území vyhýbají, pak by ukončení dodávek plynu mohlo znamenat i nové rozšíření válečných polí.

Čím víc Ukrajina ztrácí zájem Moskvy, tím se upevňují rusko-turecké vztahy. Prezident Erdogan nemůže najít s Evropskou unií společnou řeč, ale s Vladimirem Putinem si rozumí velmi dobře. Nový plynovod by měl vést právě přes turecké území, což může být špatná zpráva pro Brusel. Pokud však Unie nechce připustit další krizi na Ukrajině, pak budou muset rychle připravit náhradní plán, jak díru na trhu zaplnit. Lhůta je přitom do roku 2019, pak už přes Ukrajinu nepoteče ani kapka plynu z Moskvy.

Související

Více souvisejících

Ukrajina Rusko Turecko Plynovod plynovod Turkish Stream

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy