Rusko se přiznalo k radioaktivnímu mraku nad Evropou. Pochází z místa třetí největší jaderné havárie na světě

Moskva - Ruská meteorologická agentura Rosgidromet přiznala, že neobvykle vysoké koncentrace radioaktivního Ruthenia-106, které byly naměřeny koncem září, mohou pocházet z Ruska. Zprávu uvedl britský deník The Guardian.

Podle Rosgidrometu byla nejvyšší koncentrace radioaktivního izotopu naměřena ve městě Argajaš na jihu pohoří Ural, jen 30 kilometrů od kombinátu Majak, kde se zpracovává radioaktivní materiál.

V tomto místě došlo před 60 lety ke třetí největší radiační havárii, když zde vybuchla nádrž, ve které se skladovala směs radioaktivního odpadu. Pouze havárie v Černobylu a ve Fukušimě byly silnější.

"Radioizotop Ruthenium-106 byl naměřen na pozorovacích stanicích Argajaš a Novogornij, a to v období od 25. září do 1. listopadu," uvedla v oznámení ruská agentura a dodala, že koncentrace v Argajaši byly extrémně vysoké - převyšovaly 986x úroveň z předchozích měsíců.

Tyto dvě stanice se nacházejí nedaleko města Čeljabinsk, kde žije přes milion obyvatel, a také blízko kazašských hranic.

Agentura Rosgidromet upřesnila, že po naměření v Argajaši se radioaktivní mrak přesunul nad Tatarstán, odtud dále na jih Ruska. O tři dny později byl evidován ve všech evropských zemích.

Ruská odnož skupiny Greenpeace vyzvala společnost Rosatom, federální orgán, který stojí v čele jaderného průmyslu, aby situaci důkladně vyšetřila a přišla s oznámením, co se v kombinátu Majak odehrálo.

Hodnoty naměřené v Evropě nejsou nijak nebezpečné pro život. "Naměřené hodnoty v tomto množství v žádném případě nemohou ohrožovat zdraví lidí, pozornost by z tohoto pohledu vyvolaly hodnoty až milionkrát vyšší," uvedla Státní úřad pro jadernou bezpečnost na svém webu pár dní po incidentu.

Související

Houby

Němci zjistili, že i 35 let po Černobylu jsou v houbách radioaktivní látky

Pětatřicet let po havárii ukrajinské jaderné elektrárny Černobyl jsou houby rostoucí v přírodě kontaminované radioaktivními látkami. V množství nepřekračujícím povolené limity se nacházely v 95 procentech vzorků nasbíraných v Německu v posledních šesti letech. Podle agentury Reuters o tom informoval německý Spolkový úřad pro ochranu spotřebitelů a bezpečnost potravin (BVL).

Více souvisejících

radioaktivita Správa úložišť radioaktivních odpadů radiace Mraky Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 3 hodinami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 4 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Týdenní výhled filmů: Návrat sloního muže, brutálního Medvídka Pú a portrét frontmana Olympicu

Pravidelný výhled začínajícího filmového týdne představí šest premiérových titulů v kinech a zároveň upozorní na některé z nových přírůstků do katalogů rozmanitých VOD platforem. Kina opanují horory a komedie.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy