Rusko porušuje na Krymu lidská práva, potvrdilo Valné shromáždění OSN

New York - Valné shromáždění Organizace spojených národů, které se konalo v New Yorku, přijal novou rezoluci v souvislosti s porušováním lidských práv na Krymu, jenž se stal předmětem ruské anexe před třemi lety. O co v rezoluci šlo? O tom informovala agentura TASS.

Jak uvedla ukrajinská delegace v OSN, v rezoluci, která byla schválena, šlo zejména o potvrzení toho, že mezi Ukrajinou a Ruskem existuje mezinárodní ozbrojený konflikt.

Rezoluce odsuzuje uplatňování ruských zákonů v okupované oblasti, jakož i vnucené ruské občanství Ukrajincům, kteří na poloostrově žijí. Zároveň vyžaduje od Ruska, aby vykonalo rozhodnutí Mezinárodního soudního dvoru OSN o obnovení práv a svobod ukrajinských občanů, kteří žijí na poloostrově, a zároveň aby zajistilo na tomto území vzdělávací proces v ukrajinském a krymsko-tatarském jazyce.

V usnesení je také uvedený nesouhlas s nedostupností Krymu pro Pozorovatelskou misi OSN v otázkách lidských práv na Ukrajině, ačkoli tato mise má na to mandát. Zároveň požaduje bezproblémový přístup pro novináře a ochránce lidských práv.

Autor návrhu usnesení ukrajinský prezident Petro Porošenko uvítal rozhodnutí orgánu a nazval jej "signálem pro ruskou vládu o mezinárodní podpoře Ukrajiny", což by mělo vést k "zastavení okupace Krymu".

Ruský lídr Krymu Sergej Aksjonov nazval návrh usnesení o Krymu jako "zbraň v hybridní válce proti Rusku".

Jak píše server Rádia Svobodná Evropa (RFE/RL), mezinárodní organizace uznaly okupaci Krymu za nezákonnou a odsoudily jednání Ruska. Západní země proti zavedly řadu ekonomických sankcí proti Moskvě. 

Rusko okupaci poloostrova popírá a nazývá ji "historickou spravedlností". Podle RFE/RL stanovil ukrajinský parlament "oficiální datum zahájení dočasného obsazení Krymu a Sevastopolu Ruskem" na 20. únor 2014.

Související

Více souvisejících

Ukrajina Ukrajinská krize Rusko Krym OSN Petr Porošenko Sergej Aksjonov (premiér Krymu)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

Kuleba: Rusko bude možné zapojit do mírových jednání až po mírovém summitu

Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba zastává názor, že Rusko bude možné zapojit do mírových jednání, ale až po mírovém summitu, který se v polovině června uskuteční ve Švýcarsku bez účasti delegace z Moskvy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy