Donbas je posetý trhavinami. Miny ohrožují 220 tisíc ukrajinských dětí

Kyjev - V Donbasu žije 220 tisíc dětí kvůli výbušninám v neustálém ohrožení života, upozornil dnes Dětský fond OSN (UNICEF). Od propuknutí konfliktu v roce 2014 jde o oblast, která je nejvíce zamořená minami na světě, dodala organizace Thomson Reuters Foundation.

UNICEF vyzval strany konfliktu ve východoukrajinském Donbasu, aby přestaly rozmísťovat nášlapné miny a další výbušná zařízení podél demarkační linie.

"Je nepřijatelné, že místa, kde si děti mohly před méně než čtyřmi lety bezpečně hrát, jsou nyní poseté smrtícími výbušninami," uvedla ukrajinská představitelka UNICEF Giovanna Barberisová ve svém prohlášení.

Konflikt v Donbasu mezi proruskými separatisty a vojsky prozápadní vlády v Kyjevě si od dubna 2014 vyžádal více než 10.000 mrtvých. Oběťmi bojů v prvních devíti měsících letošního roku se stalo 103 civilistů, včetně žen a dětí, uvádí OSN.

Podle UNICEF způsobují granáty, rozbušky nebo jiné části výbušnin dětem těžká zranění s celoživotními následky, když se jim náhodou dostanou do rukou. "Zvedl jsem to a myslím, že jsem něco zmáčknul a pak to prostě vybouchlo," cituje UNICEF ve své zprávě například 14letého Alexeje. Kvůli explozi miny zemřelo loni ve světě 500 dětí a dalších více než 1000 jich utrpělo zranění.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize UNICEF munice Ukrajina děti

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy