Putin nevládne Rusku? Za zdmi Kremlu se pohybuje mocná šedá eminence

Moskva - 18. března bude známo, kdo usedne do úřadu nejmocnějšího člověka v Rusku. Nezdá se, že by něco mělo stát v cestě vítězství Vladimíra Putina. Muž, který stojí v čele Ruska s krátkou přestávkou už 18 let, vybudoval specifickou strukturu moci, v které na nejvyšších místech polostátně řízené ekonomiky sedí ti, co jsou jemu blízcí a pocházejí z podobných kruhů. Jedním z nejvýznamnějších z této úzké kliky nejmocnějších je Igor Sechin, generální ředitel ruského ropného giganta, společnosti Rosněfť. Server Financial Times (FT) přináší portrét muže, o kterém se mluví jako o příštím ruském premiérovi.

Sechin se narodil v roce 1960 v rodině dělnické třídy v Leningradu (nynější Petrohrad). Absolvoval doktorát z ekonomie na Leningradské státní univerzitě. Díky své znalosti francouzštiny a portugalštiny byl v 80. letech poslán do Angoly a Mosambiku - afrických hranicích studené války - jako vojenský překladatel. Právě v této roli začal pracovat pro KGB.

Spojení s sovětskou tajnou službou se mu později velice vyplatilo. Když se Putin stal místostarostou Petrohradu, Sechin k němu nastoupil na místo sekretáře.. V prvním Putinově prezidentském období zastával úlohu zástupce vedoucího administrativy, když v roce 2008 Putin si vyměnil pozice s Dmitrij Medvědevem a stal se ruským premiérem, Sechin se stal místopředsedou vlády. Nabyté znalosti o ropném průmyslu využil po roce 2012, kdy se Putin opětovně vrátil do prezidentského úřadu, jako šéf ropného gigantu Rosněfť, vlastněného z 50% státem. Dnes vlastní 0,127% akcií společnosti v hodnotě přibližně 83 milionů dolarů a v roce 2015 mu bylo vyplaceno zhruba 11 milionů dolarů.

Americké služby jej označují za naprosto věrného Putinovi. Podle respondentů FT obeznámených s ruskou politickou situací, kteří si přáli zůstat raději v anonymitě, není workoholický Sechin zvyklý prosazovat agresivně vlastní agendu příliš oblíbený mezi lidmi ve vládě. „Putin to ví a vtipkuje o tom. Opravdu. . . Nevím, jestli ho Putin má rád osobně, ale má rád jeho účinnost v některých oblastech,“ tvrdí zdroj.

Sechin je nejvýznamnějším členek proslulých siloviki, kliky bývalých a současných členů ruských bezpečnostních služeb soustředěných kolem Putina, kteří věří v silnou státní kontrolu hospodářství a nutnost autoritářského dohledu obecně. Tito lidé stojí proti klice tzv. progresivistů, z nichž nejznámější je premiér Medveděv, kteří prosazují více liberální tržní model dle západního vzoru.

Podivné obchody šedého kardinála Kremlu

Tzv. „šedý kardinál Kremlu“, jak jej nazval bývalý americký velvyslanec v Moskvě, se sám rád tváří jako stoupenec svobodného tržního hospodářství a odmítá nařčení, že zneužívá služeb státu pro získání konkurenční výhody. Jeho činy ale říkají něco jiného. V roce 2003jeden z nejbohatších Rusů, Michail Chodorkovskij, následkem obvinění z krácení daní ztratil vlastnictví nad největší ropnou společností Jukos, která připadla státu. Chodorkovskij obvinil Sechina, místopředsedu vlády z toho, že právě on stál za jeho pádem. Sechin to odmítl, nicméně v roce 2004 se stal předsedou představenstva Rosněfťu, kterému připadla většina aktivit Jukosu.

Jiným příkladem „podezřelých“ obchodních praktik je případ Vladimíra Jevtušenkova, majitele velké ropné spolčenosti Bashneft. Podobně jako u Chodorkovskijeho, i on byl obviněn z nekalých finančních operací a Bashneft připadl Rosněfťu. Obvinění proti Jevtušenkovovi se neprokázali a dostalo se mu kompenzace za ztrátu Bashneftu, který nicméně zůstal v rukou Rosněfťu, který aktivizací získal 40% podíl na ruském ropném průmyslu.  

Celý tento podivný případ vyvolal velké kontroverze, zvláště mezi moskevskými investory, kteří jsou znepokojeni z míry dominance státních podniků v klíčových průmyslech. Neprůhlednost, s kterou tyto podniky operují, jejich napojení na stinné vládní struktury, velmi znepokojuje i zahraniční investory. Překvapivě tvrdá zpráva nazvaná „Rosnefť: Potřebujeme mluvit o Igorovi" ze strany největší, státem vlastněné ruské banky Sperbank, kritizuje  jednání Sechina jako generálního ředitele Rosněfťu.

Podle jednoho bývalého zaměstnance Rosněfťu skutečně Sechin vybudoval kolem sebe kult osobnosti. Ve velmi byrokratické struktuře se prakticky nemůže nic uskutečnit bez jeho vědomí. Podle zaměstnance, pokud člověk v pomalu jednajícím podniku potřebuje skutečně něco rychle, má se tvářit, jako kdyby příkaz přišel od Sechina samotného. Sechin nicméně tvrdí, že jeho model státní společnosti je efektivnější než jednání soukromých společností. „Jakým způsobem efektivní? Naplnit vlastní kapsy nebo pracovat ve prospěch společnosti?“, řekl FT.

Skuteční vládci Ruska

Podle Alexandera Nekipelova, bývalého předsedy Rosnefťu od roku 2011 do roku 2015, Sechin nerozlišuje mezi osobním ziskem a ziskem pro zemi. Jeho cílem je ze společnosti učinit významného hráče na světovém trhu. Mnozí analytici při pohledu na poněkud zvláštní aktivity, které dávají malý komerční význam, se ptají, zda Serchinovým zájmem není především podporu širších zahraničních politických cílů Ruska v zahraničí. Serchin poskytl významnou finanční pomoc Venezuele a Kubě a prostřednictvím prodeje 14% Rosnefťu čínským akcionářům podpořil sbližování vazeb Ruska s Čínou.

Sechin je i velmi mocný na vnitropolitické scéně. Alexej Uljukajev, bývalý ministr ekonomického rozvoje, kritizoval způsob, jakým Bashneft připadl Rosnefťu. Sechin v roce 2016 se s Uljukajevem sešel a předal mu „dar“ ve výši 2 miliónů dolarů, částka, za kterou měl dle Sechina Uljukajev odstoupit od podezřelé aktivizace. Když Uljukajev odcházel, byl chycen čekajícími policisty, domluveními se Sechinem. Ačkoliv Sechin hrál významnou roli v „pasti“ na Uljukajeva, neobtěžoval se nikdy poslechnout čtyři předvolání k soudu. Podle komentátorů má celý případ jedno jasné poselství – lidé z siloviki se nebojí zakročit i proti nejvýše postaveným progresivistům. To oni jsou vládci Ruska.

Související

Ruská měna, rubl

Ruská centrální banka připravuje intervenci na podporu měny

Ruská centrální banka připravuje intervenci na podporu měny, rozhodla se tak poprvé po pěti letech. Ruský rubl totiž po kolapsu cen ropy oslabil k dolaru na čtyřleté minimum. Banka dnes uvedla, že začne na devizových trzích preventivně prodávat cizí měny, aby omezila celkovou kolísavost.

Více souvisejících

Rosněfť Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 58 minutami

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

před 1 hodinou

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Ukrajinské jednotky sestřelily bitevník Su-25, prohlásil Zelenskyj

Ukrajinské jednotky v sobotu nad Doněckou oblastí na východě Ukrajiny sestřelily bitevník Su-25, prohlásil během proslovu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informuje agentura Reuters.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy