Co hrozí Moskvě kvůli fotbalovému MS? Díra v rozpočtu a stagnace

Moskva - Je pořádání velkých sportovních akcí jako jsou fotbalová MS nebo olympijské hry pro dané město výhrou nebo spíše prokletím? V historii najdeme příklady obojího. I když se zdá, že počet měst která na pořadatelství doplatily, je výrazně vyšší.

V první řadě je potřeba si uvědomit, že pořadatelství takové akce je velmi nákladná záležitost. Rusové s tím mají bohaté zkušenosti, jelikož je již příští měsíc čeká zahájení fotbalového MS, které se letos koná na jejich půdě. Za vybudování dvanácti stadionů v jedenácti městech přitom ruská vláda zaplatila přes 11 miliard dolarů.

Vyplatí se ale pořádání takové akce? Mark Wilson, jenž má zkušenosti s pořádáním mnoha velkých sportovních událostí včetně například Tour de France nebo Australian Open, ve svém komentáři pro server Newseek tvrdí, že ne.

Pořadatelské město většinou pořádáním velké události sleduje dva cíle. Jednak se snaží šířit svoje dobré jméno napříč světem a zhodnocovat tak svoji značku. Zároveň se pokouší díky masivní výstavbě, jež s sebou pořadatelství nese, zlepšit městskou infrastrukturu a postavit nové budovy. Zatímco prvního úkolu se většinou dosáhnout podaří, s druhým je to už horší.

Jistě že v pořádajících městech vyrostou nové stadiony, bazény, hotely nebo sjezdovky. Ty ale často vznikají na úkor jiných staveb, jež by místním obyvatelům přinesly mnohem větší přidanou hodnotu. Častokrát se stane, že město, jenž se stane pořadatelem velké sportovní akce, musí zcela překopat plán rozvoje a staví několik let budovy, které vlastně nutně nepotřebuje. V poslední době to byl případ například Brazílie nebo Jihoafrické republiky, jenž hostily fotbalové MS v roce 2014 respektive 2010.

Jen málokdy se tak stane, že by pořádání velkých sportovních událostí opravdu splnilo očekávání, která vůči němu místní obyvatelé mají. Tento fenomén je již veřejně známý a vede k tomu, že města ztratila v poslední době o pořadatelství zájem. Málokdo chce kvůli měsíci slávy "zaplevelit" své město stadiony, pro něž nebude mít po skončení akce žádné využití.

Ale v historii najedeme i příklady úspěšných hostitelských projektů. Jsou jim například fotbalové MS 1998 ve Francii, stejná událost pořádaná v roce 2006 v Německu nebo olympijské hry v americkém Los Angeles z roku 1984. Šlo o akce jež byly realizovány méně megalomanským způsobem a s důrazem na následnou udržitelnost. Los Angeles se v současnosti chystá na pořádání olympijských her v roce 2028. Uvidíme, jestli se mu podaří napravit reputaci organizátorských měst.

Související

Ilustrační foto

Z fotbalového mistrovství v Rusku se nevrátilo 5000 cizinců. Kam se poděli?

Z cizinců, kteří přijeli loni v létě do Ruska na mistrovství světa ve fotbale jich v zemi stále pobývá ještě více než 5000, a to nelegálně. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo vnitra, aniž upřesnilo, odkud pocházejí. K cestě do Ruska tito cizinci využili průkaz fanouška, takže nepotřebovali víza do cestovního pasu.
Zatím posledními mistry světa jsou Francouzi. Titul získali loni v Rusku

Bude se příští fotbalové MS konat jenom v Kataru? Šéf FIFA uvažuje o dalších pořadatelích

Curych - Fotbalové mistrovství světa, jež se má v roce 2022 konat v Kataru, vyvolává u veřejnosti další emoce. Zapříčinil se o to samotný prezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianni Infantino, který se ve středu nechal slyšet, že vedle toho, že by se tohoto šampionátu, u nějž už samotná volba pořadatele vyvolala pochybnosti, mělo zúčastnit místo dosavadních 32 mužstev hned 48, by se mohl konat nejen v Kataru, ale i v dalších zemích Perského zálivu. Mohlo by to tak podle Infantina pomoci ve vybudování míru v této části světa.

Více souvisejících

fotbalové mistrovství světa (FIFA World Cup) společnost města Moskva peníze

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 7 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

Z Rafahu uteklo před hrozící invazí už sto tisíc lidí

Více než 100.000 lidí uprchlo za uplynulých pět dní z města Rafah na jihu Pásma Gazy, kterému hrozí rozsáhlá izraelská vojenská ofenzíva, uvedl v pátek Dětský fond OSN (UNICEF) podle agentury Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy