Titova jachta projde rozsáhlou renovací

Rijeka (Chorvatsko) - Desítky let pokrýval její trup rez, kdysi luxusní salony jsou zpustošené, někdejší výkonné motory trvale ztichly. Navzdory všem překážkám má ale jachta, která kdysi patřila jugoslávskému vůdci Josipu Brozovi Titovi, dostat nový život. Kdysi impozantní loď, která hostila filmové hvězdy a světové vůdce, se změní na plovoucí muzeum, napsala dnes agentura AP.

Loď, nazvaná Galeb (Racek), kotví v jadranském přístavu Rijeka na severu Chorvatska. Po pohnuté historii, včetně dvou potopení od spuštění na vodu v roce 1938, měla skončit ve starém železe. Ale městské úřady v Rijece, kterou si Evropská unie vybrala za Evropské hlavní město kultury v roce 2020, se ji rozhodly zrenovovat za 5,4 milionu eur (asi 139 milionů Kč).

"Galeb je loď s velmi zajímavou a bouřlivou historií," říká starosta Vojko Obersnel. "Samozřejmě nejzajímavější část této historie se odehrála v době, kdy patřila prezidentovi Titovi."

Rozhodnutí zachránit loď rozzlobilo chorvatské nacionalisty. Ti vyčítají Titovi autokratické vládnutí od konce války do jeho smrti v roce 1980 i začlenění Chorvatska do federace šesti republik tvořících Jugoslávii. Loď se stala symbolem Titova života v luxusu a Titovi kritici v Chorvatsku by si přáli, aby byla zničena.

Ale podle starosty obnova bude pokračovat. "Především je to naše historie a nemůžeme ji změnit. Měli bychom mluvit o dobrých věcech v té době a možná i o některých věcech, které tak dobré nebyly. Ale je to naše historie," říká.

Kdysi luxusní salonky a schodiště jsou plné rozbitého nábytku z 60. let minulého století. Roztrhané koberce a tapety lemují paluby a přepážky. V někdejší privátním apartmá je Titova šatna pro kravaty, boty a slavnostní uniformy prázdná; zůstaly matrace, ale postel je pryč.

Loď postavili v Janově, původně pro přepravu tropického ovoce. Za války ji nacisté používali jako minonosku. Potopilo ji spojenecké bombardování v Rijece na konci války. Po válce byla zrekonstruována a stala se školní lodí jugoslávského námořnictva. Přidáním kajut pak mohla sloužit jako Titovo luxusní obydlí během jeho častých cest. Posádku obvykle tvořilo 200 námořníků, včetně orchestru pro pobavení asi 20 hostů.

Později prezident raději cestoval letecky. Loď se proslavila v roce 1953, kdy se Tito na její palubě plavil do Londýna, kde se setkal s Winstonem Churchillem a královnou Alžbětou II. Tito byl obzvláště nadšený, když na palubě vítal filmové hvězdy Sophii Lorenovou, Elizabeth Taylorovou a Richarda Burtona, který hrál Tita ve válečné epopeji natočené roku 1973 v Jugoslávii.

Související

Více souvisejících

Josip Broz Tito (jugoslávský exprezident) jachting lodě, jachty, plavidla Chorvatsko zajímavosti

Aktuálně se děje

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi ve třetím zápase na MS poprvé padli. Po bojovném výkonu prohráli se Švýcary až na nájezdy

Podobně jako na úvod v pátek s Finskem také v pondělí večer hrál český národní tým vyrovnaný a tudíž další těžký duel, tentokrát se Švýcarskem. Oproti zmiňovanému zápasu se severským soupeřem se fanoušci gólů ze hry dočkali, přičemž padnul pokaždé jeden na obou stranách. Rozdílovým hráčem duelu se nakonec stal nováček ve švýcarském týmu Kevin Fiala, jenž po příjezdu ze zámoří nejenže otevřel skóre, ale proměnil také první ze švýcarských nájezdů.

včera

včera

včera

Česká televize

Nečekaná rána pro program MS v České televizi. Expert Antoš měl autonehodu na skútru

Zbytek vysílání České televize z letošního domácího mistrovství světa v hokeji bude odlišný od úvodních hracích dní. Už totiž tuzemští fanoušci neuslyší hlas známého experta a spolukomentátora Milana Antoše, který měl po nedělním hracím dni v noci při cestě domů autonehodu. Při jízdě na skútru ho srazilo auto. Podle informací serveru sport.cz má 10 zlomenin, přičemž jde o zlomená žebra a vážně poraněnou nohu. Nyní ho čeká operace. Podle informací deníku Sport se pak zranila na in-line bruslích i další tvář hokejového vysílání ČT sport, komentátor Michal Dimitrov.

včera

včera

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Rusové se připravují na nekonečnou válku, tvrdí Zelenského poradce

Změny v ruském vedení po opětovné inauguraci Vladimira Putina svědčí zejména o totální militarizaci ruské ekonomiky a restrukturalizaci armádních zásobovacích systémů, konstatoval poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Změny podle něj mají zajistit, aby Moskva měla zdroje na "nekonečnou válku".

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Rusové odhalili hlavní problém ukrajinské armády

Rusové i mnozí analytici si uvědomují, že hlavním nedostatkem, který teď Ukrajinu sužuje, jsou lidské zdroje. Moskevské síly dobyly nejméně devět vesnic a osad poblíž Charkova v náporu, který má podle analytiků roztáhnout ukrajinské jednotky a odvrátit je od bojů jinde.

včera

Slide

RECENZE: Anifilm prořízl podvratný (anti)western Slide od animátorské legendy Billa Plymptona

Minulý týden v Liberci proběhl největší festival animovaného filmu u nás. Vedle výherního filmu Kuře pro Lindu uvedl v hlavní soutěži celovečerních filmů novinku nezávislého amerického tvůrce Billa Plymptona, jenž na jednom z minulých ročníků festivalu zasedal v porotě a uvedl svou retrospektivu. Jeho westernově laděný Slide nepřestává okouzlovat svérázným stylem animace i žánrovou subverzí.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zlevňování se nekoná. Ceny spotřebitelských výrobků v Česku opět rostou

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy