Albánský prezident odmítl jmenovat ministra vnitra

Albánský premiér Edi Rama dnes obvinil prezidenta Ilira Metu, že vyvolává ústavní krizi v zemi. Důvodem rozhořčení předsedy socialistické vlády je, že hlava státu odmítla jmenovat do čela ministerstva vnitra jím navrženého Sandëra Lleshiho. Rama podle TV Klan problém prozatím vyřešil jmenováním Lleshiho náměstkem ministra vnitra s pravomocemi ministra.

Leshi by měl ve funkci vystřídat Fatmira Xhafaje, který koncem října nečekaně odstoupil. Důvody ministrovy rezignace premiér při jejím oznámení neupřesnil. Xhafaj se podle médií zasazoval o boj s korupcí a organizovaným zločinem. Opozice ho ale vinila, že při své práci vyšetřovatele za komunistického režimu v 80. letech porušoval lidská práva. Navíc mu stále předhazovala, že je přes svého bratra napojen na drogové překupníky.

Rama zároveň s oznámením Xhafajova odchodu informoval, že na post ministra vnitra nominoval bezpečnostního poradce Sandëra Lleshiho, který podle něj přinese do úřadu "novou pozitivní energii". Nového člena vlády schvaluje parlament a jmenuje prezident.

Ilir Meta to ale nyní odmítl učinit. Rama ho kvůli tomu dnes v parlamentu důrazně kritizoval, protože je přesvědčen, že šéf státu tím porušil ústavu. Své rozhodnutí podle premiéra zdůvodnil jen tím, že touto nominací "není přesvědčený".

"Ústava jasně definuje 12 pravomocí prezidenta. Ústava nepřiznává prezidentovi pravomoc odmítat návrhy předsedy vlády," hřímal ve sněmovně popuzený premiér. "Toto není osobní ani politická krize. Toto je krize ústavní," dodal.

Proti jmenování Ramova bezpečnostního poradce Lleshiho se postavila i hlavní opoziční formace Demokratická strana. Podle ní bývalý armádní generál bude dál udržovat napojení vlády na organizovaný zločin, což jsou ale obvyklá nařčení opozice vůči vládě. Stejnými obviněními častovali předchozí demokratickou vládu socialisté, když byli v opozici.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 
Ilustrační fotografie.

Češi vybouchli v Albánii a prohráli 0:3. S postupem na Euro to tak mají nahnuté a Šilhavý také

Po čtvrtečním utkání v kvalifikaci na mistrovství Evropy se mohli Češi výrazně přiblížit k účasti na závěrečném turnaji, který příští rok proběhne v Německu. Svěřenci kouče Jaroslava Šilhavého ale v Tiraně vybouchli a prohráli jasně 0:3. Jasně především proto, že se v bouřlivé atmosféře na nic nezmohli. Navíc od konce první půle hráli v deseti po sporném vyloučení Mojmíra Chytila. Albánie už tou dobou vedla 1:0 a ve druhé půli přidala další dvě branky a nemuselo zůstat jen u nich. Rázem se tak začíná smrákat nad účastí Čechů na Euru 2024, jelikož v kvalifikační skupině C jsou až třetí za Albánií a Polskem, ale také nad budoucností trenéra u národního týmu.

Více souvisejících

albánie Edi Rama

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy