Francie v ohni stávek a demonstrací. Čeká ji další revoluce?

Komentář Petra Šulky – Francie opět zažila horký víkend. Hnutí žlutých vest protestovalo proti zvýšení spotřební daně na benzín a naftu, které by benzín prodražilo o 2,9 centu za litr a naftu o 6,9 centu za litr, přičemž cena benzínu již vloni stoupla o 23 % a nafty o 15 %. Důvodů k nespokojenosti je však daleko více a jsou mnohem hlubší.

I přesto, že ministr vnitra Christophe Castaner uklidňoval obyvatelstvo v televizním rozhovoru, že demonstrantů je méně než před týdnem, a že má celou situaci pod kontrolou, to, že byl obklopen policisty, kteří evidentně nečekali na autobus, jeho slovům právě na důvěryhodnosti nedodalo. Francie je zvyklá na vlny stávek a demonstrací, ale vlny násilností provázející je v poslední době, jsou i pro ni něco nezvyklého.

Již demonstrace železničářů 1. května vládě ukázaly, že klidné časy ji jednoznačně nečekají. Hnutí žlutých vest to rozhodně jen podtrhává. Dokonce ani ve Francii není zvykem, aby při demonstracích umírali lidé - jako se to stalo minulý týden. Žluté vesty jsou hnány nejen ekonomickými důvody, ale i odtržením politiků od lidu a pocitem, že elity úplně opustily obyčejné lidi. 

Vláda hájí zvyšování daní na paliva tím, že chce přinutit lidi, aby přešli na alternativní způsoby pohonu vozidel a na hromadnou dopravu. Vše je samozřejmě zaobaleno bohulibými moudry o boji s klimatickými změnami a ekologií. Pokud bychom parafrázovali legendární údajný výrok královny Marie-Antoneitty „Když nemají na diesel, ať si koupí elektromobil“.

Jenže většina obyvatelstva za tím vidí něco jiného. Macron prostě chce zalepit v rozpočtu díry, které způsobila jeho reforma daní, která značně snížila daně nejbohatším. Vláda také zvedla důchodcům platby za zdravotní pojištění. To byl ovšem asi také Macronův největší úspěch. Reforma železnic skončila zatím u ledu. Stát uhradí 35 miliard eur z jejich ohromného dluhu a převezme je. Na výhody železničářů se zatím sahat nebude. Stejně tak se nepustí na koleje soukromí dopravci.

Macron také schválil nepopulární reformu zákoníku práce, která měla rozhýbat pracovní trh a snížit chronicky vysokou nezaměstnanost. Moc se nezadařilo. Nezaměstnanost se stabilně drží na 9 % a ekonomický růst se zadrhl na 0,2 %. Stagnace jako z učebnice. O předvolebním slibu propustit 120 000 státních zaměstnanců, především úředníků, už se prezident ani nezmiňuje.

Francouze také trápí bezpečnostní situace. Především některá předměstí Paříže, Lyonu nebo Toulouse ovládají gangy a policie se tam odvažuje pouze v kolonách.  V Marseille už kriminalita překročila všechnu míru a rozdíl mezi předměstím a středem města se zcela vytratil. Pokud by se předměstí vzbouřila, tak podle některých armádních důstojníků nemá Francie dost ozbrojeních sil, aby dokázala bouře potlačit.

Obrovský problém také představuje radikalizace muslimů. Těch je podle oficiálních údajů ve Francii 10 % obyvatel tedy nějakých 6,6 milionu. Snaha o integraci části z nich i po mnoha generacích, které žijí ve Francii, je stále neúspěšná. Navíc se ve Francii rozmáhá radikální islamismus se kterým s politici neví rady. Macron slibuje vytvoření francouzského islámu, zastavení financování mešit ze zahraničí a vypovězení radikálních duchovních. Potichu ovšem bylo uzavřeno deradikalizační středisko pro islamisty. Důvod? Naprostý nezájem muslimů.

Po více než roce vlády prezidenta Macrona je Francie v ještě hlubší krizi než před jeho nástupem. Prezident je pro mnoho jeho voličů naprostým zklamáním. Vyznačuje se sice frenetickou aktivitou, ale ta místo k nějakým výsledkům vede spíše ještě více ke zkomplikování situace nebo jen mlžení. Pokusy o nápravu renomé a pokusy o silnou zahraniční politiku pro něj končí katastrofálně. EU jej odmítla. V4 pobouřil svými urážlivými výroky. A líbánky s prezidentem Trumpem evidentně skončily.

Navíc se prezident nevyhnul osobním aférám. V Elysejském paláci rád žije na vysoké noze a rád využívá prezidentské jachty a letadla k soukromým účelům. Jeho poradce pro bezpečnost a šéf ochranky si na Svátek práce s chutí bouchnul v policejní uniformě, přesto že není policista, do demonstrantů. Není divu, že popularita Macrona trhá negativní rekordy. Po roce a půl vládnutí mu věří jen 24 % Francouzů.

Na mladého prezidenta se již dokonce chystal atentát. Ten ovšem mnozí označili pouze za pokus o zvýšení popularity prezidenta. Co je větším důkazem krize moci a důvěry v něj, než takováto reakce na ohrožení hlavy státu? Ve Francii to vře a politici nehasí, ba ještě přilévají svým chováním benzín do ohně. Ve Versailles stále ještě šlechta tančí, ale lidu už pomalu dochází trpělivost. Pokud si to tančící Macron brzy neuvědomí a nezačne jednat čeká Francii další Velká francouzská revoluce.   

Související

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

Více souvisejících

Francie Demonstrace Emmanuel Macron Francie Marseille islám

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy