Americký "špión" zadržený v Rusku má i britské občanství, Londýn si o něj dělá starosti

Paul Whelan, který byl ve čtvrtek v Rusku obviněn ze špionáže, má kromě amerického i britské občanství. Informaci deníku The Times dnes potvrdilo ruské ministerstvo zahraničí. Šéf britské diplomacie Jeremy Hunt řekl, že si o Whelana dělá mimořádné starosti. Vztahy Londýna i Washingtonu s Moskvou jsou v současnosti na bodě mrazu kromě jiného kvůli špionážním aférám, za nimiž podle obou západních zemí stojí Rusko.

Zástupci americké ambasády v Moskvě kontaktovali své britské kolegy v ruské metropoli a informovali je o Whelanově zatčení a o tom, že je rovněž občanem Spojeného království. "O Paula Whelana si děláme mimořádné starosti, nabídli jsme mu konzulární pomoc," cituje Hunta agentura Reuters.

The Times podotýká, že tato informace povede k dalšímu ochlazení vztahů mezi Londýnem a Moskvou. Ty v posledních měsících zatěžuje zejména případ otrávení bývalého důstojníka ruské vojenské rozvědky GRU a britského špiona Sergeje Skripala a jeho dcery v anglickém městě Salisbury. Británie z tohoto činu obvinila dva agenty GRU, Moskva to ale popírá.

Whelana zatkli před týdnem agenti ruské tajné služby FSB v jeho pokoji v moskevském hotelu Metropol. Stalo se to krátce poté, co mu jistý ruský občan údajně předal jména spolupracovníků ruských tajných služeb. Do konce února na něj byla uvalena vazba. Whelanův obhájce požádal o propuštění svého klienta na kauci, jejíž výši ponechal na rozhodnutí soudu. Za špionáž mu hrozí až dvacetileté vězení.

Rodina 48letého bývalého příslušníka americké námořní pěchoty tvrdí, že je nevinný. Do Ruska prý jel na svatbu svého přítele. Whelan se narodil v Kanadě a před svým nynějším zatčením působil jako ředitel globální bezpečnostní služby ve společnosti BorgWarner Group, výrobce automobilových součástek se sídlem poblíž Detroitu.

V amerických médiích se tento týden objevily spekulace, že Rusové budou chtít Whelana vyměnit za Mariju Butinovou, souzenou ve Washingtonu za spiknutí proti USA. Butinová se přiznala, že se snažila proniknout do Národní asociace držitelů zbraní (NRA) s cílem získat informace o vlivných Američanech a předat je do Moskvy.

Kromě tohoto případu panuje mezi Washingtonem a Moskvou napětí kvůli konfliktu na Ukrajině nebo válce v Sýrii. Spojené státy obviňují Rusko i z vměšování do amerických prezidentských voleb z roku 2016.

Související

Evan Gershkovich

USA a Rusko řeší v zákulisí brzkou výměnu vězňů. Osud Gershkoviche je nejasný

Rusové a Američané jsou v kontaktu kvůli výměně vězňů, píše Wall Street Journal. Jeho novinář Evan Gershkovich byl na konci března zadržen při své reportážní cestě v Jekatěrinburgu zpravodajskou službou FSB a od té doby je držen v Rusku. Úřady ho zde obvinily ze špionáže. Gershkovich, WSJ i americká vláda toto obvinění důrazně odmítají. 

Více souvisejících

Paul Whelan (údajný špión) Jeremy Hunt (britský politik) špionáž Velká Británie Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy