Poprvé od dob diktátora Franka se na vládě ve Španělsku bude podílet krajní pravice

Španělská krajně pravicová strana Vox dnes sehrála roli při utváření regionální vlády. Stalo se tak vůbec poprvé od konce diktatury Franciska Franka v roce 1975. Protiimigrační strana v Andalusii na jihu země za určité ústupky podpořila koalici tvořenou konzervativní Lidovou stranou (PP) a liberální stranou Ciudadanos.

Krajně pravicová strana Vox v prosinci nečekaně získala v regionálním parlamentu v Andalusii, druhém nejlidnatějším regionu Španělska, 12 křesel. Přímo v regionální vládě sice nezasedne, její vliv na její utváření ale u mnohých vyvolal hořké vzpomínky na Frankovu diktaturu, poznamenala agentura Reuters.

Generála Franka, který zemřel v roce 1975, někteří stále obdivují jako obránce katolické víry proti komunistům či za to, že ušetřil Španělsko bojů ve druhé světové válce. Pučem v létě 1936 ale Franco rozpoutal válku občanskou, která do roku 1939 stála život více než půl milionu lidí. Poté zahájil Franco jako caudillo (vůdce) represe, jejichž obětí se jen do roku 1945 stalo na 30.000 jeho odpůrců. Posledních pět poprav levicových aktivistů podepsal Franco dva měsíce před svou smrtí.

Protiimigrační strana Vox nyní uzavřela s Lidovou stranou dohodu o podpoře, která má 37 bodů. Je mezi nimi například závazek vypořádat se s nelegální migrací, snížit regionální daně či bojovat s islámským fundamentalismem. Lidová strana rovněž uzavřela smlouvu i se Ciudadanos, a strany tak umožnily vznik regionální vlády. V Andalusii přitom posledních 36 let vládli socialisté současného premiéra Pedra Sáncheze.

Související

Pedro Sánchez

Proti Sánchezově vládě demonstrovaly desetitisíce lidí v Madridu

Desetitisíce lidí dnes protestovaly v ulicích Madridu proti vládě socialisty Pedra Sáncheze. Demonstraci svolala krajně pravicová strana Vox. Místní vláda počet demonstrantů odhaduje na 25.000 osob, napsal zpravodajský server Deutsche Welle. Strana Vox na svém twitterovém účtu uvedla, že po celém Španělsku proti vládě demonstrovalo přes 100.000 lidí.

Více souvisejících

Vox (krajně pravicová strana) Andalusie Španělsko Francisco Franco

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy