V ukrajinském hraničním městě se zastavil život. Místní z toho viní Kyjev a jeho vojenská opatření namířená proti Rusku

Ukrajinské město Milove usazené na hraničním přechodu v Luhanské oblasti zažívá krušné časy. Zatímco dříve mezi ním a Čertkovem v nynější ruské Rostovské oblasti existoval čilý obchod, po postavení hraničního plotu zcela vymizel. Obyvatelé městečka z toho viní ukrajinskou vládu s jejími vojenskými opatřeními, dokumentuje Rádio Svobodná Evropa.

Odtržení ruských separatistů v Luhanské a Donbanské oblasti vedlo v roce 2014 ke krutým bojům, které si vyžádali více než 10 300 obětí. Milova se nicméně boje v podstatě nedotkly. Jedinou, zato ale výraznou upomínkou ukrajinské krize se stalo postavení ostnatého drátu.

Od té doby malý byznys ve městě začal mít problémy, tvrdí obyvatelé. Rusové přinášeli zeleninu a ovoce, které prý bylo lepší. Nyní však už nechodí. Na rozdíl od Ukrajinců, kteří mohou do Ruska vstoupit s místními povoleními k pobytu, Ukrajina vyžaduje od Rusů, aby ukázali své pasy.

Místní si stěžují, že Kyjev tímto způsobem zamezil ruským návštěvám města. Zvláště pak kritizují rozhodnutí ukrajinského prezidenta Petra Porošenka zamezit vstup na Ukrajině Rusům ve věku, kdy mohou bojovat.

Porošenko tak učinil v reakci na listopadový incident v Kerčském průlivu, kdy Rusko mělo střílet na ukrajinské lodě. Tři lodě byli Ruskem zajaty, dva ukrajinští námořníci přitom byli zajati. Podle Ruska Ukrajina porušila jeho výsostné vody a označila celý incident za provokaci Ukrajiny.

Podle obyvatel Milova rozhodnutí Krymu na ně velmi těžce dopadla. Např. Artak, majitel kavárny, si stěžuje, že zatímco před opatřením a vůbec krizí mu do ní chodilo mnoho ruských pracovníků a dalších lidí, nyní zeje prázdnotou. A když někdo přijde, stejně nemá jak jej pohostit, protože mu chybí kafe i čaj.

Zpřísněná byrokratická pravidla vedoucí k výraznému omezení vzájemného obchodu dle místních vedla k vytvoření živého černého trhu. U Rusů jsou oblíbené vodka a klobásy, naopak Ukrajinci touží po ruském benzínu, který je levnější než ten ukrajinský.

Místní vzpomínají na období před krizí a vztyčení plotu, kdy hojně navštěvovali Čertkov a obyvatelé Čertkova zase navštěvovali je. Naznačují, že nynější napětí mezi Ukrajinou a ruskými separatistickými republikami neohrozilo jen obchod, ale i mezilidské vztahy.

Ukrajinu tento rok čekají dvoje důležité volby – prezidentské i parlamentní. Podle Kyjeva bude Moskva nepochybně usilovat o jejich ovlivnění. Podle analytiků se nedá očekávat, že by v prezidentských volbách zvítězil kandidát, který by jí vyhovoval.

Parlamentní volby mohou pro Rusko alespoň částečně dopadnout příznivě, kdy nelze vyloučit, že jím podporované strany získají nějaká místa v parlamentu. Nicméně, jak upozorňuje think-tank Atlantic Council, odtržením těch částí Ukrajiny, kde bylo převážně ruské obyvatelstvo, došlo k výraznému propadu možností Ruska legálními způsoby, prostřednictvím hlasů obyvatel, zvolit strany, které by byly vyloženě proruské.

Související

Více souvisejících

Ukrajina Rusko Ukrajinská krize Luhanská lidová republika hranice

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

před 53 minutami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy