Vztahy Černé Hory a Srbska dostávají trhliny, "Vučičova TV" má být odstřižena

Černohorská vláda tento týden uložila místnímu regulatornímu orgánu, aby zasáhl proti údajně negativnímu zpravodajství o Černé Hoře v některých srbských médiích působících na území tohoto malého balkánského státu. Stalo se tak v době, kdy Podgorica i Bělehrad označují vzájemné vztahy za nejlepší od obnovy černohorské nezávislosti v roce 2006, informovalo Rádio Svobodná Evropa.

"Naše vztahy se Srbskem jsou nejlepší a nejstabilnější od nezávislosti, spolupráce je intenzivní," zaznělo v jednom z posledních prohlášení černohorského ministra zahraničí Srdjana Darmanoviče. Aktuální vztah mezi oběma zeměmi je považován za vzácný příklad dobrých sousedských vztahů mezi státy bývalé Jugoslávie.

Stín na tyto vztahy ovšem vrhá nynější vládní požadavek, aby regulatorní agentura pro elektronická média zakročila proti údajné dlouhodobé protičernohorské kampani srbských kabelových televizí Pink a Happy v Černé Hoře. Ty bývají označovány za hlásnou troubu srbského prezidenta Aleksandara Vučiče. Vláda si stěžuje na "brutalitu" i nenávistné projevy vůči černohorskému prezidentovi Milu Djukanovičovi a vládním institucím.

Černá Hora je v srbských médiích často vyobrazována jako "soukromý stát" prezidenta Djukanoviče, kde vládne mafie a který potlačuje zdejší srbskou menšinu. Kromě sdělovacích prostředků se na údajné kampani podílí také srbská pravoslavná církev, která ostře vystupuje proti nezávislosti černohorského státu, ale i jeho historii a svébytné kultuře.

V roce 2017 skončilo za ne zcela jasných okolností vydávání černohorské verze srbského bulvárního listu Informer, který stejně jako kabelové televize platí za velice blízkého prezidentu Vučičovi.

Negativní kampaň v srbských provládních médiích má skrytý důvod v uznání nezávislosti Kosova Černou Horou, říká politický komentátor z Bělehradu Boško Jakšić. Srbsko samostatnost své jižní provincie, vyhlášené v roce 2008, neuznává. Dalším sporným bodem ve vztazích Podgorice a Bělehradu je také loňský vstup Černé Hory do NATO, které Srbsko nepodporovalo.

Po první světové válce se do té doby nezávislá Černá Hora stala součástí Srbska a následně Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, které se později přejmenovalo na Jugoslávii. V poválečné komunistické Jugoslávii tvořila jednu z šesti svazových republik. Po rozpadu tohoto státu v devadesátých letech minulého století Černá Hora setrvala ve státní unii se Srbskem. Nezávislost vyhlásila až po referendu v roce 2006, od kdy je samostatnou republikou.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 

Více souvisejících

Černá Hora Srbsko Aleksandr Vučič (srbský prezident) Media Milo Djukanović

Aktuálně se děje

před 45 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Děti by si měly především hrát a učit se.

Dětská práce se pojila zejména s válkami, skoncovat s ní nebylo jednoduché

Na 12. června připadá Světový den proti dětské práci. Ten vyhlásila Organizace spojených národů s cílem upozornit na problém dětské práce, který je mnohde stále aktuální. Také u nás byla v minulosti dětská práce poměrně běžnou praxí, a to výrazněji během válek. Ačkoliv se snažil s prací dětí skoncovat již v 19. století císař František Josef I., ještě v minulém století děti pracovaly velice často.

včera

včera

AC Sparta Praha

Potvrzeno. Brian Priske odchází ze Sparty do Feyenoordu, nástupcem se stává asistent Friis

To, o čem se v posledních dnech ve fotbalovém zákulisí neustále spekulovalo, se stalo skutečností. Fotbalová Sparta oznámila odchod svého úspěšného trenéra Dána Briana Priskeho, jenž tak míří za novým angažmá do Feyenoordu Rotterdam. Stává se tak po dvou letech působení na Letné, kde s Pražany dvakrát vyhrál ligový titul a jednou také český pohár. Ve Feyenoordu se stane nástupcem Arneho Slota, jenž od příští sezóny bude trénovat Liverpool. To Spartu nově povede dosavadní asistent Lars Friis.

včera

Bojový letoun F-16, photo by Chandler Cruttenden

EXKLUZIVNĚ: Stíhačky F-16 míří na Ukrajinu. Nebudou nasazeny ze základen NATO, uvedlo nizozemské MO pro EZ

Nizozemské stíhačky F-16 již jsou na cestě na Ukrajinu. EuroZprávy.cz exkluzivně oslovily nizozemské ministerstvo obrany, aby průběh dodávek objasnilo. Zatímco mluvčí Helen Sikkesová odmítla využívání základen NATO ze strany ukrajinských pilotů, ministryně obrany už dříve prohlásila, že bude možné ostřelovat těmito stíhačkami území Ruské federace. 

včera

včera

včera

včera

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

Druhá fáze testů jaderných zbraní: Rusko provedlo elektronické odpaly raket

Rusko provedlo elektronické odpaly raket v rámci druhé fáze testování taktických jaderných zbraní, oznámilo ve čtvrtek ruské ministerstvo obrany.  Uvedl to server The Telegraph.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy