Mladí lidé nedokáží jmenovat jediný koncentrační tábor, experti jsou zděšeni

Dnešní vzpomínání na oběti holocaustu je ve znamená narůstajícího antisemitismu v Evropě. Roste počet lidí, kteří popírají, že by k holocaustu vůbec došlo. Podle expertů je to zvláště znepokojivé proto, že se jedná o mladé lidi.

Médii dnes proběhla šokující zpráva, že 1 z 20 dospělých Britů popírá holocaust. Asi polovina Britů neví, kolik bylo během něj zabito Židů. Odhadují, že to byly 2 milióny, Židů přitom zahynulo 6 miliónů.

Nejsou to jen Britové, kteří mají malé povědomí o holocaustu. 23% Kanaďanů a 31% Američanů si myslí, že bylo zavražděno 2 milióny a méně Židů během holocaustu. Ještě znepokojivější je skutečnost, že 45% Američanů nebylo schopno jmenovat alespoň jeden koncentrační tábor či židovské ghetto.

Zvláště je tristní znalost holocaustu mezi mladou generací. 52% kanadských mileniálů není schopno jmenovat jeden koncentrační tábor či ghetto. 66% amerických mileniálů nedokáže říci, co byla Osvětim.

Podle výzkumníků tento nezájem o holocaust vychází z velké části z toho, že zvláště mileniálové nemají vůči němu žádný personální vztah. Nenavštěvují památníky holocaustu a neznají žádnou osobu, která zažila holocaust.

Ztrácející se podvědomí o holocaustu zřejmě bude ještě stoupat, jak generace památníků pomalu umírá. Podle Claims Conference monitorující počet živých lidí, kteří přežili holocaust, jejich počet klesl na 400 000. Mnozí jsou v jejich 80. a 90 letech. Právě hlas živých pamětníků představuje hlavní oporu vědomí o holocaustu.

Vzestup popíračů holocaustu

Ještě znepokojující je skutečnost, že mezi mladými roste počet těch, co holocaust přímo odmítá a co zastávají antisemitistické názory. Britský deník The Independent uvádí, že na britských univerzitách se začínají množit antisemitická hesla a letáky popírající holocaust.

Podle Joea Mullhela z protirasistické organizace Hope Not Hate nyní popírači holocaustu bývají nyní mladší lidé. Britský deník The Guardian poukazuje, že starší generace tradičních popíračů napojených na neonacistická hnutí postupně ztrácí svůj význam a vliv.

Jejich hlasy ale nahrazují ve velké míře ty internetové. Vzniklá internetové kultura šíří cynické vtipy ohledně vraždění židů. Namísto tradiční krajní pravice je napojena na tzv. alternativní pravici (alt right), hladce se pohybující v online prostoru. V porovnání s tradiční krajní pravicí, alternativní pravice nevnímá holocaust jako překážku pro nastolení vlády fašismu, ale spíše jako věc minulosti, která nemá pro dnešní dobu žádný význam.

 Holocaust je popírán též v online i offline prostoru muslimského fundamentalismu. Migrační krize vedla jak k vzestupu antisemitické krajní pravice, tak k vzrůstu počtu muslimů nesnášejících Židy. Židovská komunita se tak nyní nachází mezi dvěma mlýnskými kameny.

Situace je zvláště alarmující ve Francii, kde se nachází největší židovská komunita v Evropě a třetí na světě. Podle francouzského premiéra Édourada Phillipeho antisemitické činy stouply o 69% v první polovině roku 2018. V roce 2015, během vrcholu migrační krize, do Izraele emigroval rekordní počet Židů.

Související

Petr Pavel navštívil pietu v Letech. (14.5.2023)

Pavel byl jako teprve druhý prezident na pietě v Letech. V soužití s Romy vidí rezervy

Odkup vepřína v Letech na Písecku, na jehož místě stál v době druhé světové války koncentrační tábor pro Romy, byl podle prezidenta Petra Pavla dlouhý a nedůstojný. Tuto část historie bychom měli popsat a přiznat na ní svůj díl viny, řekl novinářům po pietní akci, která připomněla výročí 80 let od transportu tamních vězňů do Osvětimi. 

Více souvisejících

holocaust židé Osvětim

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 55 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Česká televize, ilustrační foto

Ministerstvo kultury navrhlo od příštího roku zvýšení koncesionářských poplatků

Česká televize získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc 865 milionů korun a Český rozhlas si polepší o 331 milionů korun. Ministerstvo kultury navrhuje od roku 2025 zvýšit televizní poplatek o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 Kč na 55 Kč měsíčně, jak uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS) na dnešní tiskové konferenci. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Češi začnou nejvíce umírat na rakovinu, varují lékaři. Onemocní jí polovina lidí

Podle onkologů bude rakovina v roce 2030 nejčastější příčinou úmrtí v České republice. V současnosti vedou onemocnění srdce, ale nádory již nyní způsobují přibližně 28.000 úmrtí ročně, což představuje čtvrtinu všech úmrtí.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy