Agafja Lykovová. Žena ztracená 42 let nezná peníze, neví ani o druhé světové válce

Největší země na světě, kde zítra znamená včera, skrývá mnohá tajemství, z nichž mnohdy běhá mráz po zádech. Jedním z nich je Bohem zapomenutá rodina Lykovových, která se v roce 1936 zcela odřízla od civilizace. Teprve až po letech se podařilo najít posledního žijícího potomka Agafju Lykovovou. Informoval o tom deník Siberan Times.

Život v samém srdci sibiřské tajgy je velmi náročný a Agafja, kterou nakonec dohnalo stáří, se po letech obrátila se srdceryvným dopisem na sibiřský tisk s žádostí o pomoc, protože cítila, že už sama na vše nestačí. Jediné, co ji v kruté sibiřské zimě, poskytovalo teplo, byl oheň, který si musela rozdělávat za pomocí křemenu. Její obydlí se nachází stovky kilometrů od nejbližších měst a vesnic a v případě špatného počasí byly naděje na její přežití téměř nulové. "Nevím, jak mi Bůh pomůže přežít zimu," psala Agafja, dříve rázně odmítající nabídky ze strany úřadů, které jí chtěly alespoň na přečkání zimy přestěhovat do nejbližší vesnice.

Silně věřící rodina Lykovových se rozhodla utéct do lůna přírody v roce 1936 před perzekucí, které čelila pod Stalinovou vládou. Agafja se narodila někdy v letech 1944-45 (přesné datum není známo). Po celých 42 let až do roku 1978 byli Lykovovi považováni za zmizelé. Teprve až tehdy je šťastnou náhodou našla skupina geologů, která prováděla průzkum v této oblasti. Jejich skromné obydlí spatřila přímo ze vzduchu. Všichni, kteří měli tu čest se osobně setkat s Lykovovými potvrdilo, že to pro ně byl jakýsi návrat o celá století zpátky. Jediné, nač se ve svém životě, mohli spoléhat byly dary přírody a v neposlední řadě také modlitby.

V dopise Vladimíru Pavlovskému, šéfredaktoru novin Krasnojarskij Rabočij, se Agafja dovolává pomoci s vytápěním a pěstováním zeleniny, protože to je to jediné, díky čemu dokáže přežít krutou sibiřskou zimu. Protože po sobě nezanechala žádné potomky, není nikdo, kdo by se o ní v pokročilém věku postaral. A pro starého člověka není vůbec snadné žít v civilizaci, natož v pustině. "Jsem sama, jsem stará a už nejsem tak zdravá, jako dřív. Jediné, co mi ještě funguje, je mé srdce. Potřebuji někoho, kdo mi bude oporou. Stále si myslím, že jsou na světě milí a laskaví lidé. Se slzami v očích vás všechny ve jménu Krista prosím, abyste mě nenechávali samotnou a projevili mi milosrdenství," píše Agafja ve svém dopise. 

Je až obdivuhodné, jak dobře umí Agafja psát, ačkoliv nikdy nechodila do školy. Když ještě žila ve svém srubu se svými rodiči, tak jediný smysl jejího života byly modlitby a domácí práce. Nyní je však na všechno sama - na Boha, na rozehřívání kamen i na pěstování zeleniny. Agafja se ve svém dopise svěřila, že jí sžírá právě také samota. Poprvé se dožadovala pomoci v roce 2005, ale nepřišla. "Říkají mi, že někde žijí miliony křesťanů, miliony lidí, ale nikdo z nich se neodhodlal mi přijít dělat společnost v zimě," stěžuje si Agafja. I z tohoto důvodu se pravděpodobně rozhodla, že přistoupí na nabídku vrátit se do civilizace.

Předtím byla jedinou strastí, s níž se musela Agafja vypořádat, izolace. Dnes je jí ale i strach o přežití. Nepodařilo se jí totiž vypěstovat si na zimu dostatečné množství jídla. Jediné, co jí zbylo, jsou brambory. Když už se musela Agafja vypořádat s tím, že zbytek života stráví mimo svůj skromný domov, požádala, aby byla umístěná tam, kde jí bude dobře, a kde bude obklopená milými lidmi. Agafja Lykovová, žijící od narození na Sibiři, nikdy nepoznala peníze, nevěděla o letu do vesmíru a v neposlední řadě až do setkání s lidmi z civilizace ani nevěděla o 2. světové válce.

Související

Více souvisejících

sibiř Rusko Agafja Likova

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy