Putin poprvé komentuje ukrajinské volby. Zelenskému poslal vzkaz ohledně Donbasu

Pokud bude nově zvolený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj plnit minské mírové dohody, Rusko pomůže s normalizací situace v Donbasu. V první reakci na výsledek ukrajinských prezidentských voleb to dnes ve Vladivostoku řekl ruský prezident Vladimir Putin. Komentoval rovněž svůj dekret o urychleném přiznávání ruského občanství donbaským separatistům. Podle ruského vůdce nejde o provokaci a není na tom nic divného. EU, Německo, Francie a Británie ale dnes tento krok Moskvy odsoudily.

Kreml dosud na drtivé vítězství Zelenského oficiálně nereagoval a Putin je jedním z mála evropských státníků, který do Kyjeva nezaslal oficiální blahopřání. Dnes ruský prezident řekl, že jeho země "všemožně přispěje k normalizaci situace na jihovýchodě Ukrajiny, pokud nové vedení země v sobě najde sílu realizovat minské dohody". Z jejich neplnění se od podpisu v roce 2014 obviňují Moskva i Kyjev.

Výsledek voleb podle Putina svědčí o naprostém krachu politiky dosavadního prezidenta Petra Porošenka. "Co na tom hodnotit? Je to naprostý, absolutní krach Porošenkovy politiky," řekl.

Svým dekretem, který umožňuje obyvatelům povstaleckých oblastí získat během tří měsíců ruské občanství, chtěl prý prezident přispět k řešení tíživé humanitární situace v Donbasu. "Osobně jsem dalek toho, kohokoli provokovat," ujistil Putin novináře. Kyjev jeho rozhodnutí označil za další pokračování ruské agrese, proti dekretu protestovaly USA i Brusel.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí ve středu oznámilo, že požádalo Radu bezpečnosti OSN, aby se "drzým krokem" Ruska zabývala. Vzhledem k právu veta, které může Rusko v Radě uplatnit, je ale možnost reálných diplomatických kroků nulová. Putin dnes řekl, že ruští diplomaté jsou připraveni o vydávání pasů v OSN "pobesedovat".

Šéf doněckých separatistů Denis Pušilin nařídil místním úřadům, aby do 1. června zjednodušily režim na úseku hranic s Ruskem, který kontrolují separatisté. Podle agentury DAN je důvodem snaha usnadnit lidem obývajícím povstalecká území, aby si na ruských úřadech vyřídili formality nezbytné k získání ruského pasu.

Podle dřívějších zpráv moskevských médií se ruské regiony sousedící s povstaleckými oblastmi Donbasu připravují na příliv nových ruských občanů. V Rostově na Donu, ležícím nedaleko ukrajinských hranic, v polovině března otevřeli nový migrační úřad ministerstva vnitra a nová infrastruktura pro migranty se buduje i v jiných ruských pohraničních městech.

Putinův dekret dnes odsoudily i EU, Francie, Německo a Británie. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová Moskvu obvinila ze zostřování napětí ve vztazích s Kyjevem a ze snahy destabilizovat Ukrajinu. Krok ruského prezidenta označila též za "nový útok na svrchovanost Ukrajiny".

Německo a Francie, které jsou s Ruskem a Ukrajinou coby takzvaná normandská čtyřka garantem minských mírových dohod, dnes dekret rovněž odsoudily. Krok podle nich odporuje "duchu a cílům" minských dohod a je v rozporu s aktuální potřebou snížit napětí na východní Ukrajině.

Británie v reakci na opatření uvedla, že se jedná o další krok ze strany Ruska, jehož cílem je "ohrozit bezpečnost a svrchovanost Ukrajiny a podkopat její územní celistvost". Humanitární důvody, kterými svůj postup Moskva zdůvodňuje, nejsou podle britského ministerstva zahraničí platné, neboť lidé, o kterých tvrdí, že jim pomáhá, "trpí důsledky konfliktu, který začalo a dál podněcuje" právě Rusko a jeho prostředníci.

Související

Více souvisejících

Vladimír Putin Ukrajinská krize Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Rusko Petr Porošenko Donbass Doněck Denis Pušilin (Doněcký vůdce)

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelská armáda

Izrael opatrně rozšířil operace v Rafahu, Nechce naštvat Bidena

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil "mírné rozšíření" operací armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Zároveň nařídil svým vyjednavačům pokračovat ve snahách o uzavření dohody o výměně rukojmí s militantním hnutím Hamás. S odvoláním na server Axios o tom v pátek informovala agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 7 hodinami

před 13 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

Ukrajina by mohla dostat první stíhačky F-16 už v červnu a červenci

Ukrajina očekává, že první stíhačky F-16 jí budou dodány v červnu a červenci. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vysoce postavený zdroj z ukrajinské armády. Zdroj však nekonkretizoval, které země letadla poskytnou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy