Imigrace jako hlavní hrozba pro Evropu? Průzkum ukázal, jak to ve skutečnosti je

Nadcházející volby do Evropského parlamentu jsou často rámovány odpůrci i zastánci EU jako boj o imigraci. Průzkum mezi občany EU však ukazuje, že spíše než imigrace některé země trápí emigrace. Týká se to především těch zemí, kde tamní lídři nehlasitěji kritizují imigranty, jako je Itálie či Maďarsko.

Podle průzkumu pro think-tank Rada pro mezinárodní vztahy (The Council on Foreign Relations – CFR) většina Evropanů nepovažuje imigraci za nejdůležitější téma. Mnohem podstatnější pro ně jsou domácí záležitosti jako korupce, životní standardy, zaměstnanost či stav životního prostředí.

Pro šest členských zemí je ožehavějším tématem emigrace než imigrace. Týká se to Rumunska, Maďarska, Španělska, Itálie, Polska a Řecka. Tyto země se potýkají s citelným úbytkem obyvatelstva, které odchází do ciziny kvůli lepším pracovním vyhlídkám.

Italští a maďarští politici, respektive ministr vnitra Matteo Salvini a maďarský premiér Viktor Orbán, přitom rámují volby do Evropského parlamentu jako boj proti imigraci. V Itálii však jen 24% respondentů považovalo za větší téma lidi přicházející do země, 32% bylo více znepokojeno odchodem lidí ze země. 35% uvedlo, že je trápí obě podoby migrace.

Ještě silnější rozdíl je v Maďarsku. Jen 20% respondentů si myslelo, že imigrace je největší starost země, přičemž takřka dvojnásobek – 39%- považuje za velký problém země emigraci. 34% odpovědělo obojí.

V těchto zemích je emigrace vnímána natolik palčivý problém, že více než 50% lidí v Španělsku, Řecku a Itálii si myslí, že by občanům mělo být zabráněno odejít ze země na delší dobu. V Maďarsku a Polsku podíl lidí, kteří si to myslí, dosáhl téměř 50%.

Nicméně, ačkoliv imigrace není některými zeměmi vnímána jako nejdůležitější téma, v každé členské zemi si majorita přála lepší ochranu evropských hranic, přičemž občané z Rakouska (80%), České Republiky (84%), Řecka (89%) a Rumunska (77%) patřili mezi ty, kteří nejvíce podporují toto stanovisko.

Vzhledem k odlišným tradicím a podobám zemí je pro některé z nich imigrace mnohem větším tématem než pro jiné, zatímco emigrace je příliš netrápí. Imigrace je tématem především v Dánsku, České Republice, Švédsku a Nizozemí, kde to jako velký problém vnímalo více než 45% respondentů.

Zatímco země Visegrádů se velmi silně proti povinným kvótám, v západní Evropě je mezi občany obecný konzensus, že by uprchlíci měli být distribuováni více férově, poukazuje CFR. Zvláště si to myslí ty, země které byly nejvíce postižené migrační krizí jako je Německo, Řecko, Itálie, Nizozemsko a Švédsko.

Celkově z průzkumu vyplynulo, že 20% respondentů ze všech zemí znepokojuje téma emigrace, zatímco 32% se obává imigrace. Výzkum byl uskutečněn společností YouGov mezi 50 000 lidmi z 14 členských států EU.

CFR poukazuje na to, že debata o volbách do Evropského parlamentu je spíše řízena tzv. populistickými lídry než že by reflektovala skutečné zájmy voličů. Podle think-tanku proevropští lídři dělají velikou chybu, když se tomuto diskurzu přizpůsobují.

Volby do Evropského parlamentu se budou odehrávat 23.-26.května. Očekává se, že populistické strany při nich dosáhnou svého doposud nejlepšího výsledku, zatímco dominantní centrické strany zažijí značný propad. Výsledkem bude velmi roztříštěný Evropský parlament, ve kterém budou mít velké slovo menší strany jako např. Zelení.

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

migrace imigrace Maďarsko Itálie uprchlíci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Hokej, ilustrační foto

Poláci trápili obhájce bronzu z Lotyšska, USA si poradily s Němci. Dánové s přehledem přejeli Rakousko

Ostravská skupina letošního mistrovství světa v ledním hokeji měla hned ve druhý hrací den blízko k senzaci, o kterou se postarali málem nováčci z Polska. Tato země, která se v elitní divizi MS objevila po dlouhých 22 letech, totiž zaskočila hokejisty Lotyšska obhajující na tomto šampionátu bronzové medaile. V tomto utkání se skóre přelévalo ze strany na stranu, až se za stavu 4:4 šlo do prodloužení, v němž rozhodl Daugavinš. Daleko jednoznačnější duel se v Ostravě hrál v sobotu večer, kdy si Američani spravili chuť po předešlé porážce se Švédy vysokou výhrou 6:1 nad Německem. Podobně jednoznačný duel se odehrál v sobotu odpoledne i v pražské skupině, kde Dánové přehráli Rakousko 5:1. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Povodně

Afghánistán zasáhly masivní povodně. Mrtvých jsou stovky

Už více než 300 obětí na životech si vyžádaly záplavy v afghánských provinciích. Oznámil to v sobotu Světový potravinový program (WFP) spádující pod OSN. Úřady v zemi vyhlásily nouzový stav a do oblastí vyslaly týmy záchranářů, informuje AFP.

před 9 hodinami

před 15 hodinami

včera

Hráči České republiky slaví po skórování v zápase předkola skupiny A mezi Norskem a Českou republikou na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 v Praze (Česká republika, 11. května 2024).

Češi slaví druhou výhru. K obratu proti tvrdým Norům zavelel jubilant Červenka, jenž vyrovnal Jágra

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3. 

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko

V Evropské unii loni stoupla očekávaná délka života nad úroveň před pandemií covidu-19, jak uvádí evropský statistický úřad Eurostat. Země v jižní části Evropy, jako Španělsko, Itálie a Malta, zaznamenaly nejvyšší naději na dožití, zatímco nejnižší údaje byly zaznamenány v Rumunsku, Bulharsku a Lotyšsku. Slovensko je ve srovnání s Českem na horší úrovni, uvedl server Brussels Times.

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina posílí své vojáky v Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly zahájily ofenzivu

Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že Ukrajina posílí své vojáky k obraně Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly začaly nově útočit. Zelenskyj v pravidelném večerním hlášení uvedl, že Kyjev poskytuje vojákům veškerou potřebnou podporu k obraně svých pozic. Dále poděkoval za nově ohlášenou americkou pomoc ve výši 400 milionů dolarů a zdůraznil, že Kyjev se snaží zajistit co nejrychlejší dodání materiálu na frontu.

včera

včera

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

včera

včera

včera

Potvrzeno daty: přes 200 tisíc Čechů nemá problém s pitím během pracovní doby

Z průzkumu lékárenské skupiny Pilulka a výzkumné agentury Behavio vyplynulo, že přes 200 tisíc Čechů nemá problém s pitím během pracovní doby a považují to za běžné (Přepočítáno vůči celkové populaci. Cca 2 % z dotazovaného celku). Více, než každý desátý člověk je na hranici rizikového pití.

Zdroj: Komerční článek

Další zprávy