Erdogan chce ovládnout islám v Evropě. Jeho nástrojem je Muslimské bratrstvo

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se netají tím, že chce z Turecka učinit lídra mezinárodního islámu. Magazín Foreign Policy prozkoumal, jakými způsobem toho chce dosáhnout. Podstatnou roli v tomto ambiciózním podniku hraje Muslimské bratrstvo.

V roce 2017 rakouský politik za stranu Zelených zveřejnil uniklé dokumenty od neznámých zdrojů, které měly odhalovat rozsáhlou špionážní síť Turecka od Japonska, Keňu až k Nizozemí a Velkou Británii. O špionáži a pokusů skrytě působit a ovlivňovat v dané zemi hovořila řada bezpečnostních služeb, zvláště pak ty německé.

V Německu, kde žije největší turecká komunita v Evropě, jsou pokusy Erdogana prostřednictvím Diyanetu, tureckého úřadu pro náboženské záležitosti šířit tureckou verzi islámu, kritizovány z nejvyšších míst. Erdogan přesto otevřel v Kolíně nad Rýnem největší německou mešitu.

Německé tajné služby si ale všímají i dalších organizací podporovaných Tureckem, o kterých se na veřejnosti tolik nemluví, ale které mohou v konečném důsledku být ještě větší překážkou integračních snah Německa. Foreign Policy v tomto ohledu výslovně zmiňuje islamistickou organizaci Milli Gorus („Národní vize“), kterou založil Erdoganův politický mentor a první „islamistický“ premiér Turecka, Necmettin Erbakan, v roce 1960. Organizace má asi 300 000 členů a kontroluje asi 300 mešit, převážně v Německu.

Podle zprávy německé zpravodajské služby z roku 2005 Milli Gorus šíří protizápadní, protidemokratické a antisemitické názory a je překážkou v integraci Turků do německé společnosti. Ačkoliv sama Milli Gorus není zařazována mezi radikální organizace, německá zpravodajská služba varuje, že může k radikalizaci nicméně přispívat.

Podpora Milli Gorus ukazuje, jak hluboce se za Erdoganovy vlády změnila oficiální politika státu. Diyanet před jeho nástupem k moci šířila turecký umírněný, sekulární islám a byl v rozporu s islamistickými organizacemi jako je Milli Gorus, které narušovaly Atatürkovy sekulární ideje. Za Erdogana se hranicemi mezi oběma organizacemi v podstatě zcela rozplynuly.

Milli Gorus hraje podstatnou roli v Erdoganových širších ambicí, které jdou za hranice Turecka i turecké diaspory. Organizace je napojená na široké hnutí Muslimského bratrstva. Zatímco Saúdská Arábie, která jako Turecko se pokouší šířit svoji tvrdou verzi islámu šířit v muslimských komunitách, se vůči organizaci staví odmítavě a považuje její členy za teroristy, Ankara ji výrazně podporuje.

Turecko poskytlo řadě prominentních členů Bratrstva azyl poté, co v Egyptě byla svržena jejich vláda a nové vedení prohlásilo Muslimské bratrstvo za teroristickou organizaci. Členové Bratrstva provádí své obchodní operace či řídí své televizní a další kanály, které často jsou velmi silně zamířené proti současné egyptské vládě.

Turecko také se postavilo proti plánovanému rozhodnutí Donalda Trumpa prohlásit Muslimské bratrstvo za teroristickou organizaci. Turecký postoj je pochopitelný. Podle Yasina Aktaye, Erdoganova hlavního poradce, Muslimské bratrstvo jako reprezentant mezinárodního islámu přispívá k „měkké síle (soft power)“ Turecka jakožto „vůdce muslimů“, jak se snaží vystupovat Erdogan. Označení za teroristy by tyto Erdoganovy snahy výrazně narušily.

Související

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Více souvisejících

Turecko Recep Tayyip Erdogan Muslimské bratrstvo islám Německo

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy