„Přeháníte, bez nás byste válku prohráli!“ Rusko se tvrdě pustilo do Západu

Dnes se slaví 75 let od Spojeneckého vylodění v Normandii v roce 1944. Tzv. Den D je považován za klíčový moment druhé světové války, který vedl k zničení porážce nacistického režimu. Rusko však se poměrně ostře proti této interpretaci postavilo. Uvedlo, že by Západ neměl svou roli přehánět.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí, Marija Vladimirovna Zacharovová, na tiskové konferenci v Moskvě vzdala hold těm, kteří zemřeli na západní frontě druhé světové války. Řekla, že Moskva oceňuje válečné úsilí Spojenců.

„ Zcela jistě to (však) nemůže být zveličováno. A speciálně ne v ten samý čas, kdy je odbýváno titánské úsilí Sovětského svazu, bez kterého by vítězství se jednoduše nikdy nestalo,“ uvedla mluvčí.

„ „Jak poznamenávají historici, přistání v Normandii nemělo rozhodující vliv na výsledek druhé světové války a Velké vlastenecké války. Už to bylo předurčeno jako výsledek vítězství Rudé armády, především ve Stalingradu (koncem roku 1942) a Kursku (v polovině roku 1943), “ uvedla Zacharovová.

Během tzv. Velké vlastenecké války, jak se nazývají válku mezi nacistickým Německem a komunistickým SSSR Rusové, padlo na 25 miliónů Rusů. V zásadě každý Rus má nějakého padlého příbuzného a proto jsou oslavy konce Druhé světové války, které v Rusku připadají na 9. května, široce oslavovány napříč politickým spektrem.

Agentura Reuters připomíná, že SSSR, které bojovalo s nacistickým Německem už tři roky v době Dnu D, požadovalo po Británii, aby otevřela druhou frontu už v srpnu 1942. „ Bylo zde přání čekat kvůli maximálnímu oslabení německé vojenské síly z jejích enormních ztrát na východě, zatímco by se snížily ztráty na Západě“ domnívá se Zacharovová.

Na setkání v Normandii ku příležitosti výročí Dne D se sjela řada státníků včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa, britské premiérky Theresy Mayové, britské královny Alžběty II, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona či českého premiéra Andreje Babiše. Nechyběla ani kancléřka a představitelka poraženého Německa, Angela Merkelová.

Naopak poprvé po 15 letech nebyl oficiálně pozván ruský prezident Vladimir Putin. Podle analytiků to ukazuje na hloubku napětí, které vládne mezi Západem a Ruskem. „ Západní státníci už dávno nejezdí na oslavy 9. května. Pro ně je Rusko toxické, stejně jako jeho politici,“ řekl pro ruský web RBC politolog z Moskevského centra Carnegie Andrej Kolesnikov.

Podle některých komentářů to vzhledem k množství ruských mrtvých, kteří dali svůj život pro porážku nacistického Německa, by bylo vhodné, aby byl ruský prezident pozván. Např. podle průzkumu uskutečněného francouzským listem Le Figaro 80% respondentů řeklo, že by Putin měl být pozván. Putin namísto oslav se setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Lze to vnímat jako jistý signál Západu, že Východ jej nepotřebuje a vystačí si sám navzájem. Oba státníci oslavili zesílenou alianci mezi oběma zeměmi.

O „ nezlomné“ alianci mluvil i americký prezident Donald Trump. Podle komentátorů ale právě jeho kontroverzní postava vytváří uvnitř této aliance vytvořené po druhé světové válce, značné napětí. Podle řady analýz jeho nástup do prezidentské úřadu spolu s mocenským vzestupem Číny i Ruska symbolizuje konec poválečného řádu.

Související

Více souvisejících

Rusko Den D (oslavy vylodění spojeneckých vojsk) Vladimír Putin II. světová válka

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 51 minutami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy